Liga I: Victoria Branesti revine spectaculos si invinge la Cluj

Luni, 18 Octombrie 2010, ora 16:52
2499 citiri

Victoria Branesti a castigat partida disputata in deplasare cu Universitatea Cluj, scor 3-2, in cea de-a 11-a etapa a Ligii I.

Condusi cu scorul de 2-0 in minutul 42, oaspetii au redus din handicap in finalul primei reprize si au intors rezultatul dupa pauza.

Clujenii au deschis scorul in minutul 13, Machado inscriind din interiorul careului la capatul unei actiuni personale.

Acelasi Machado a dublat diferenta in minutul 34, in urma unei lovituri de cap din careul mic, dupa un contraatac rapid al gazdelor.

Victoria Branesti a redus din handicap cu doua minute inainte de pauza, Bogdan Oprea trimitand in plasa din 10 metri o centrare venita de pe flancul stang.

Oaspetii au restabilit egalitatea la 10 minute de la reluare gratie unui penalti acordat usor de arbitrul intalnirii. Lovitura de la 11 metri a fost executata impecabil de Olariu.

Victoria a dat lovitura cu un sfert de ora inainte de final, Nicoara inscriind un gol spectaculos in urma unei actiuni personale. Portarul Hutan a agatat balonul, dar n-a avut puterea sa-l respinga.

In urma victoriei de la Cluj, formatia Branesti paraseste zona retrogradarii, urcand pana pe locul 13, cu 12 puncte. Universitatea ramane pe 8 si poate fi depasita de Craiova pana la finalul etapei.

Meciul U Cluj - Poli Iași a aprins și mai mult lupta pentru evitarea retrogradării. Clasamentul cu trei etape înainte de final
Formaţia Universitatea Cluj a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Poli Iaşi, într-un meci din etapa a şasea a play-out-ului Superligii. Golul a fost marcat de D....