Liga 1: "Macel" la Vaslui: Otelul invinge la scor

Duminica, 11 Mai 2014, ora 17:25
4279 citiri

Otelul Galati a obtinut o victorie decisiva duminica, pe terenul celor de la FC Vaslui. Fosta campioana s-a impus cu scorul de 4-1 si spera ca va putea evita retrogradarea.

Brazilianul Henrique a deschis scorul la Vaslui inca din al doilea minut, el punctand cu un sut frumos, de la semidistanta.

Tot Henrique, cel care a parasit pentru cateva zile cantonamentul Otelului, nemultumit de antrenor, a dublat avantajul oaspetilor in minutul 10, la capatul unei actiuni de zile mari a lui Zaharia.

La capatul primei jumatati de ora de joc, acelasi Henrique a pasat decisiv petru celalalt brazilian de la Galati, Marquinos, care nu a ratat din pozitie ideala.

Pe finalul primei reprize gazdele au inscris golul de onoare prin Liviu Antal, golgheterul campionatului, insa Otelul a mai punctat o data pana la pauza, Marquinos reusind si el "dubla" de la 11 metri.

In partea secunda Antal a ratat un penalti pentru gazde iar Zaharia a luat la tinta bara portii Vasluiului.

Cu 37 de puncte dupa 32 de etape, Otelul urca pana pe locul 12 in clasamentul Ligii 1 si asteapta rezultatele rivalelor din lupta pentru evitarea retrogradarii.

ECHIPELE

FC VASLUI: Straton - Buziuc, Prahic, Mares, Popovici - Antal, Enescu, Abelairas, Cuero - Temwanjera, Patulea

Rezerve: Ormenisan, Nenita, R. Lazar, Sluser, Popa, Parvu, Epure

OTELUL: Goicoechea - Tritz, Sarghi, Prestia, D. Popescu - Lovin, Giurgiu, Cooper - Marquinhos, Henrique, Zaharia

Rezerve: Simaitis, Sg. Costin, Filip, Bajenaru, Miselaricu, Tudorie, Sevillano

Plângeri la DNA și ANI împotriva lui Cristian Popescu Piedone. USR îl acuză că și-a angajat ”rudele și pilele” la primărie
USR va depune plângeri la Agenţia Naţională de Integritate şi Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva lui Cristian Popescu Piedone şi a caracatiţei cu rude şi pile pe care a...
Ciolacu nu-l lasă pe Robert Negoiță să intre în cursa pentru Capitală: "E candidat la Sectorul 3 și lucrurile așa vor rămâne"
Premierul Marcel Ciolacu a declarat vineri, 19 aprilie, că a discutat cu liderul PNL, Nicolae Ciucă, şi au ajuns la concluzia că Robert Negoiţă este un candidat foarte bun al alianţei PSD -...
#Otelul Vaslui Liga 1, #Liga 1 rezultate, #Liga 1 clasament, #liga 1 retrogradare , #rezultate