Liga 1: Otelul castiga cu mari emotii la Brasov

Vineri, 07 Martie 2014, ora 21:48

Otelul Galati a obtinut o victorie uriasa in primul meci al etapei 22 din Liga 1, impunandu-se cu scorul de 3-1 pe terenul celor de la FC Brasov.

A fost o partida extrem de spectaculoasa, cu goluri, o eliminare si multe situatii cu adevarat dramatice.

Partida de la poalele Tampei a inceput cu o ocazie uriasa irosita de Astafei, atacantul galatenilor trimitand peste poarta din pozitie ideala. Fotbalistul s-a revansat cateva minute mai tarziu, reusind sa deschida scorul cu un sut plasat din interiorul careului.

Jocul bun al oaspetilor din prima parte a meciului a fost rasplatit si in minutul 22, atunci cand Tudorie a marcat pentru 2-0 cu o lovitura de cap.

La faza imediat urmatoare Brasovul a redus din diferenta prin veteranul Buga, care a concretizat o faza foarte buna a gazdelor.

In debutul partii secunde gazdele au ramas si in 10 jucatori, Marius Constantin primind direct cartonasul rosu dupa o intrare violenta la brazilianul Marquinos.

Chir si cu un om in minus "stegarii" au evoluat mult mai bine in repriza a doua, avand o multime de ocazii. Cea mai mare a fost ratata in minutul 86, atunci cand Adnan Aganovic a luat la tinta transversala galatenilor.

Otelul a incheiat definitiv conturile in minutul 5 al prelungirilor, cand Filip, scapat pe contraatac, l-a executat pe Iacob si a stabilit scorul final

FC Brasov: Fl. Iacob - Vagner, R. Machado, Leko, Cr. Ionescu - G. Paun, Mateiu, Aganovici, St. Grigorie - Surdu, Buga
Rezerve: D. Mutu, M. Constantin, Sergio Rodrigues, Madeira, Dias, Fonseca, A. Cristea

Otelul: Goicoechea - Milea, Prestia, Sirghi, D. Popescu - Lovin, Giurgiu, Cooper - Marquinhos, Tudorie, Astafei
Rezerve: Simaitis, Sipovici, Gavrila, I. Filip, Al. Zaharia, Bajenaru, Henrique

Celelalte partide din aceasta runda a primei divizii sunt programate sambata, duminica si luni, dupa cum urmeaza: