Liga 1: Gaz Metan a castigat primul meci din 2013

Vineri, 22 Februarie 2013, ora 21:57
2390 citiri

Gaz Metan a castigat primul meci din 2013 in Liga 1, invingand, scor 3-1, pe Gloria Bistrita. A fost partida care a deschis etapa cu numarul 20.

Dupa un inceput de partida dominat de medieseni, insa destul de amortit, Llullaku a deschis scorul in minutul 31. Ciprian Petre a centrat, Frasinescu a prelungit balonul iar Llullaku a punctat cu o lovitura de cap din apropiere.

Oarecum surprinzator, dupa numai patru minute Gloria a egalat prin pustiul Antonache, debutant in Liga 1. Acesta a scapat de marcaj si l-a executat frumos pe Pleasca, sutand la coltul lung.

La ultima faza a primei reprize Gazul a revenit in avantaj, iordanianul Bawab marcand cu mult noroc, sutul sau din interiorul careului fiind deviat in propria poarta de un jucator al Bistritei.

In partea secunda acelasi Bawab a dus scorul la 3-1, risipind emotiile gazdelor. El a tramsformat cu siguranta un penalti provocat de portarul Emilian Dolha.

Cu 24 de puncte, Mediasul a urcat pana pe locul 10 in clasamentul Ligii 1, in timp ce Gloria ramane "laterna rosie" a Romaniei.

Echipele:

Gaz Metan: Plesca - Ciprian Petre, Frasinescu, Markovic, Buzean - Negru, Breeveld - Cojocnean, Bawab, Llullaku - Draghici

Rezerve: Greab, Radu Zaharia, Sergiu Muth, Razvan Avram, Tahar, Florin Dan, Dan Roman

Gloria Bistrita: Dolha - Tarca, Adrian Iordache, Hlinca, Stroe - Feher, Enescu, Bucur, Antonache - Razvan Radu, Marian Chitu

Rezerve: Oghinciuc, Trestenicu, Vlad Peica, Siplacan, Traian Jarda, Paul Colta, Madalin Stancu