Gaz Metan trece de Petrolul si o face pe Steaua lidera solitara in Liga I

Duminica, 06 Octombrie 2013, ora 21:30
2630 citiri

Gaz Metan Medias a dispus de Petrolul Ploiesti cu 1-0, in etapa cu numarul 10 din Liga I, sezonul 2013/2014, unicul gol fiind marcat de Vitinho, in minutul 80.

Partida de la Medias a fost una deloc stralucita, spectacolul fotbalistic fiind foarte departe de arena din Ardeal in aceasta seara.

Prima parte a fost una mai mult decat saraca in faze de gol, cateva suturi alaturi cu tinta si o singura interventie a lui Pecanha, la reluarea din cativa metri a lui Markovic, singura mare ratare a mitanului.

Priso a inceput mai alert partea secunda cu un sut prins de atentul Buchta. In minutul 69 a venit si prima bara, dupa ce Teixeira a reluat in transversala din cativa metri.

Pecanha prindea calm apoi sutul puternic al lui Tatar, aceasta ocazie anuntand si golul mediesean, din minutul 80.

Atunci Vitinho a patruns pe partea stanga, Pecanha l-a incomodat, dar nu suficient pentru ca acesta sa nu traga, Teixeira a aparut si a respins in extremis, dar a facut-o de dincolo de linia portii, iar golul a fost validat, un gol care va crea oricum multe discutii.

O victorie a unei echipe care a crezut in ea pana la capat, victorie care o face pe Steaua lidera solitara in Liga I, la departare de Astra si Petrolul, trei puncte mai exact, care ambele au pierdut runda curenta.

De mentionat faptul ca pentru Petrolul este prima infrangere din acest sezon, iar antrenorul Cosmin Contra a fost eliminat de arbitrul Balaj, putin dupa fluierul de final, pentru proteste vehemente.

Gaz Metan: Buchta - Frasinescu, Muth, Markovic, Buzean - Todea (cpt), Tahar - Munteanu, Vitinho, C. Petre - Robertson.

Rezerve: Greab - Bozesan, Llullaku, Bud, Avram, Fl. Dan, R. Roberto.

Petrolul: Pecanha - Alcenat, Benga, Hoban, Guilherme - Mustivar (cpt), De Lucas, Teixeira, Albin - Dore, Priso.

Rezerve: Bornescu - Beta, Fernandez, Boudjemaa, Camara, S. Achim, R. Santos.

Arbitru: Cristian Balaj.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#gaz metan bate petrolul, #surpriza liga I gaz metan bate, #steaua devine lidera solitara liga I , #stiri Liga I