Liga 1: Steaua salveaza un punct pretios pe final la Targu Mures

Duminica, 23 Octombrie 2016, ora 22:23
9743 citiri

ASA Targu Mures si Steaua au terminat surprinzator la egalitate, 1-1 in ultima partida de duminica din Liga 1, in etapa cu numarul 13 a stagiunii 2016/2017, ultima a turului sezonului regulat.

Golurile au fost reusite de Kuku in minutul 74, iar egalarea a fost semnata in extremis de Moke, in minutul 90.

Prima repriza a fost una mai degraba plicticoasa, cu destul de putine sanse de gol, dar una in care Steaua a dominat autoritar. Muresenii au decis sa joace pe cartea contraatacului si au pus de 2-3 ori in pericol poarta lui Stancioiu.

Gazdele au cerut penalti la un contact intre Surdu si Moke, iar apoi Steaua a ratat ocazii importante prin Boldrin, doua suturi importante din lovitura libera, Popa sau Golubovici, care a parut in revenire de forma dupa golul cu FC Zurich de joi.

Si in partea secunda Steaua a dominat, iar Reghecampf a incercat 2 solutii ofensive, e vorba de Denis Man si de Antonio Jakolis, care a si semnat o imensa ocazie de gol la prima atingere de balon, sutul sau mergand insa milimetric alaturi.

Lovitura de teatru a venit in minutul 74, cand Kuku, proaspat intrat in locul lui Surdu, a marcat din pasa lui Morar, din plin careu mic, el fiind scapat de sub marcaj de Moke, fundasul central introdus titular in locul lui Tosca.

La 0-1, Steaua a inceput sa atace haotic, avand e drept si alte cateva ocazii, dar a primit o alta lovitura in minutul 83, cand Jakolis, si el proaspat intrat pe gazon, a luat rosu direct dupa un cot in gura aplicat unui adversar.

Si totusi, Steaua a avut noroc, pentru ca a egalat pe final, in 10 oameni. La o lovitura de colt, Tamas a deviat inspirat pe spate, iar Moke a reluat cu capul fara emotii in poarta lui Mingote, pentru a salva un punct pretios in Liga 1 pentru Steaua.

1-1 la final, dupa inca un joc mai mult neconvingator al Stelei, care mai are acum doar 3 puncte peste CSU Craiova, in fruntea Ligii 1.

ASA Targu Mures are 2 puncte, dupa acest egal izbutit in fata fostei campioane.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, 1-1 la Targu Mures!

Min.90: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Steauaa! 1-1, Moke egaleaza din lovitura de cap, dupa o pasa a lui Tamas, la o lovitura de colt.

Min.88: Sut Man de la marginea careului, mingea zboara peste.

Min.83: Rosu direct pentru Jakolis, care aplica un cot in gura unui adversar!!

Min.82: Enache, o noua ocazie imensa, sutul sau in forta e respins de Mingote cu greu.

Min.81: Galben Mingote pentru trageri de timp.

Min.80: Ocazie buna Boldrin, sut din lovitura libera putin peste poarta.

Min.76: Doua schimbari la ASA, ies Candrea si Morar, intra Dica si Ciolacu.

Min.74: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Targu Mures! 1-0 pentru gazde, dupa un gol marcat de Kuku, din pasa lui Morar. Moke l-a scapat total din control pe Kuku, care a reluat prea usor!!

Min.73: Cea mai mare ocazie a Stelei! Jakolis reia milimetric alaturi, din pozitie 1 la 1 cu Mingote, dupa o pasa excelenta de la Man!

Min.71: A doua schimbare la Steaua, iese Adi Popa, intra Jakolis.

Min.65: Iese Surdu, intra Kuku, prima schimbare la gazde.

Min.64: Sut bomba al lui Boldrin de la distanta, balonul zboara mult peste.

Min.57: Ocazie buna a lui Enache, sut bun de la coltul careului, respinge in fata Mingote!

Min.56: Prima schimbare la Steaua, iese Popescu, intra Denis Man.

Min.53: Mare ocazie Romeo Surdu, aproape singur cu Stancioiu, balonul se duce peste din sutul fostului stelist.

Incepe partea secunda!

Pauza, 0-0 la Targu Mures!

Min.41: Contraatac important pentru ASA, dar Surdu rateaza o pasa in centru si gazdele pierd o ocazie importanta de gol.

Min.32: Steaua domina cu autoritate partida de la Targu Mures, dar golul intarzie sa vina.

Min.27: Galben pentru Surdu, dupa un fault dur la Bourceanu.

Min.26: Cea mai buna ocazie a Stelei! Sut Boldrin din lovitura libera de la 20 de metri, scoate Mingote de sub bara!!

Min.24: Ocazie buna Gabi Tamas, dar sutul sau puternic de la distanta e boxat de Mingote.

Min.20: Enache reia cu capul dupa un corner, balonul iarasi nimereste in tribune.

Min.13: Surdu are o prima ocazie pentru gazde, dar balonul se duce peste.

Min.12: Sut Bourceanu mult peste poarta din pozitie foarte buna.

Min.10: Sut Enache din plin careu dupa un corner, mult pe langa.

Min.5: Sut de la distanta slab al lui Moke, mult alaturi de poarta.

Incepe partida!

20.31: Trebuie spus ca Nita s-a accidentat la incalzire si a fost inlocuit de Stancioiu.

20.30: Avem imagini de la Targu Mures, stadionul este aproape plin, atmosfera e frumoasa, asteptam debutul de meci.

Steaua se intoarce in Liga 1 dupa dezamagirea din Europa League, cand a remizat joi seara cu cei de la FC Zurich, 1-1, dupa ce a condus pana in minutul 85.

Fosta campioana este inca lidera in Liga 1, cu 26 de puncte, iar acum se poate distanta fata de Craiova si Viitorul, prima facand un pas gresit sambata, dupa un 2-2 la Medias.

Targu Mures a venit recent pe plus in Liga 1, dupa o depunctare initiala de -6 puncte, avand acum 1 punct in clasament.

Ultimul meci direct a avut loc in ultima etapa din play-off-ul sezonului trecut, cand Steaua invingea clar cu 4-1, victorie doar pentru palmares insa, Astra fiind deja campioana.

La Steaua vor reveni Achim si Moke, care au fost in ultimele saptamani accidentati.

ASA: Mingote - Belu, Dobrosavlevici, Cordos, Mendy - Candrea, Muresan - Surdu, Iacobovici, Zicu - Vlad Morar.

Rezerve: Viciu, Dica, Ciolacu, Kuku, Netzer, Deaconu, Ursu.

Steaua: Stancioiu - Enache, Tamas, Moke, Momcilovici - Bourceanu, Ovidiu Popescu - Adrian Popa, Boldrin, De Amorim - Golubovici.

Rezerve: Poiana - Man, Tudorie, Sulley, Tosca, Jakolis, Aganovici.

Partida va fi televizata pe DigiSport, DolceSport si LookTV.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#Targu Mures Steaua live Ziare com, #Steaua versus Targu Mures Liga 1, #Liga 1 live Steaua Targu Mures , #stiri Liga I