Liga 1: CFR Cluj bate la limita CSU Craiova, intr-un derbi tensionat, cu mari probleme de arbitraj

Duminica, 10 Septembrie 2017, ora 22:32
4848 citiri

CFR Cluj a trecut la limita de CSU Craiova, scor 2-1, in cel mai important meci al zilei din Liga 1, in etapa cu numarul 9 a sezonului competitional 2017/2018.

Jucata pe o ploaie torentiala, partida dintre CFR si CSU Craiova, echipe despartite de un singur punct in clasamentul Ligii 1, s-a dovedit a fi una extrem de tensionata.

Dan Petrescu a fost rapid, mai intai, dat afara, trimis in tribune mai exact de arbitrul Comanescu, care il mai avertizase si in minutul 10, dar in minutul 30 protestele fostului fundas dreapta de nationala au fost mult mai ample, dupa un contact intre Screciu si Muresan.

Faza cea mai controversata a partidei a avut loc in minutul 40, cand CFR Cluj primea un penalti extrem de discutabil, dupa un contact in careu intre Ferreira si Deac.

Pe reluarile VIDEO se poate observa faptul ca are loc o tinere reciproca, dar arbitrul Comanescu a considerat fault si l-a si eliminat pe jucatorul oltenilor, care era in postura de ultim aparator.

Au fost proteste ample ale jucatorilor oaspeti, dar si a staff-ului respectiv, unul dintre oamenii din staff fiind de asemenea trimis in tribune de Comanescu.

In partea secunda, CFR a profitat de superioritatea numerica si a mai marcat o data, in minutul 64, prin Balde, dupa ce Calancea a facut o gafa uluitoare, scapand practic o minge simpla din mana, la capatul unei centrari banale de pe flancul stang.

Totusi, finalul de meci nu a fost chiar atat de simplu pentru clujeni, dupa ce CSU a redus din handicap cu 10 minute inainte de final. A fost un nou penalti dictat de Comanescu, la un contact intre Burlacu si Vinicius, un contact bine speculat jucatorul oltean.

Gustavo a executat bine, a facut 1-2, iar Craiova le-a dat mari emotii apoi, pana in ultimele secunde, pentru ca oltenii au irosit cateva mari sanse de gol, chiar daca au jucat in 10 oameni.

Este prima infrangere in sezon pentru Craiova, iar CFR Cluj se distanteaza la 4 puncte de urmaritoarele sale, Craiova, FCSB si Astra.

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, A. Muresan, Camora - Hoban, Culio - Nouvier, Deac, Nistor - Urko Vera.

CSU Craiova: Calancea - Screciu, Kelic, Tiago Almeida - Martic, Zlatinski, F. Rossi, Bancu - Gustavo, Baluta, Mitrita.

Arbitru: Adrian Comanescu.

PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
#cronica meci Craiova CFR, #CFR bate la limita Craiova, #CFR Cluj probleme de arbitraj Craiova , #stiri Liga I