Liga 1: CFR Cluj o invinge la limita pe FCSB, dupa un meci decis de gafa lui Nedelcu

Duminica, 02 Februarie 2020, ora 21:56
13526 citiri

CFR Cluj o invinge in marele derbi al Ligii 1 pe FCSB cu 1-0, intr-o partida in care in ultimul sfert de ora gazdele au avut superioritate numerica.

Partida a avut loc in etapa cu numarul 23 din Liga 1, sezonul competitional 2019/2020, prima etapa oficiala de la reluarea campionatului.

Singura reusita a jocului a venit in minutul 78, prin Paulo Vinicius, la doua minute doar dupa eliminarea directa a lui Bogdan Planici, fault din postura de ultim aparator in minutul 76.

Doar partea secunda a mai salvat ceva din onoarea acestui derbi dintre campioana si vicecampioana Romaniei, caci primul mitan a semanat foarte mult cu acea serie trecuta de 5-6 partide la rand terminata cu rezultate de egalitate, scor 0-0 sau 1-1.

Au fost foarte putine ocazii de gol in primele 45 de minute, desi meciul incepuse promitator, cu un start ofensiv al gazdelor.

In partea secunda, CFR a avut fara indoiala controlul ostilitatilor si a inceput sa rateze ocazii din ce in ce mai mari prin Costache, Omrani sau Djokovici, ultimul dupa o reluare fantezista care a trecut milimetric pe langa vinclul lui Balgradean.

Ultimul sfert de ora a fost cel decisiv pentru stabilirea rezultatului. In minutul 76, Nedelcu a comis o eroare grosolana, a pasat fara sa se uite unde este colegul sau Planici in lateral stanga, l-a pus pe Costache in pozitie de 1 la 1 cu propriul portar, iar fundasul sarb nu a avut altceva de facut decat sa faulteze.

A primit rosu direct, cum era si corect, iar la faza imediat urmatoare, la lovitura libera primita de CFR, Deac a izbit in zid cu mingea, apoi aceasta a ajuns la Vinicius, care a sutat perfect de la 20-25 de metri, fara sperante pentru Balgradean.

Nimic de facut in ultimul sfert de ora pentru stelisti, care pierd iarasi in fata lui CFR, echipa ardeleana care se desprinde la 8 puncte in clasamentul Ligii 1, avans care poate fi decisiv in stabilirea campioanei.

Este al treilea succes pentru CFR acasa cu echipa ros-albastra in ultimele 16 incercari. FCSB ramane pe 4 in campionat cu 39 de puncte, dar poate veni pe 2 in Liga 1 daca va invinge joi in restanta cu FC Voluntari, joi de la ora 20, meci LIVE pe Ziare.com.

Trebuie spus ca in 90 de minute, FCSB, cu Tanase, cu Dennis Man, cu Florinel Coman, cu Eddy Gnohere pe final, nu a avut o ocazie concreta si mai exact nu a avut sut pe poarta in 90 de minute in derbiul cu CFR.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, CFR o invinge pe FCSB in derbi, 1-0!

Min.90: 5 minute de prelungire!

Min.85: Coman iese de pe teren si intra Eddy Gnohere.

Min.84: Petrila intra la CFR in locul lui Costache.

Min.80: Cearta intre Coman si Deac, ambii vad galben in acest moment.

Min.78: GOOOOOOOOOOOOOOOL CFR Cluj!! 1-0, Vinicius marcheaza un gol spectaculos de la circa 20-25 de metri, fara sperante pentru Balgradean. Mingea a ajuns la fundasul gazda dupa ce Deac a batut in zid lovitura libera.

Min.76: ROSU direct primit de Planici, dupa un contact intre el si Costache, era ultimul aparator. A salvat sarbul ce putea fi salvat dupa o pasa lamentabila in lateral a lui Nedelcu. E o lovitura libera importanta acum pentru gazde. Cretu vede si el galben pentru proteste.

Min.75: Incercare fantezista de reluare din careu a lui Tanase, mult alaturi se duce balonul..

Min.73: Galben vazut si de Olaru in aceasta partida.

Min.72: Rondon ii ia locul lui Omrani la CFR Cluj.

Min.65: Avem macar un meci mult mai atractiv decat in prima parte. Omrani reia de la distanta din voleu usor alaturi.

Min.64: Man si Djokovici primesc cate un galben pentru o cearta.

Min.62: Sut bun Bordeianu la coltul scurt, scoate cu greu Balgradean in corner, e o ocazie aceasta!

Min.61: Actiune in viteza la poarta clujeana, Morutan are mingea pe sut, dar se duce mult peste balonul.

Min.60: Prima schimbare la CFR, iese Itu si intra Ovidiu Hoban.

Min.57: Mare ocazie Djokovici! Croatul prinde minge pe exterior, Balgradean e pacalit, se astepta la o centrare, dar balonul se duce putin alaturi de vinclu!!

Min.55: Sprint bun Morutan spre poarta adversa, dar se incurca in minge jucatorul trecut pe la Botosani si nu mai nimereste pasa. A inceput sa ploua la Cluj..

Min.51: Sut de la distanta Itu mult alaturi, din nou startul de meci pare foarte putin atractiv din punct de vedere ofensiv.

Incepe partea secunda!

Min.46: Prima schimbare la FCSB, iese Momcilovici si intra Darius Olaru, nou-venit in aceasta iarna de la Medias.

Pauza in Gruia, 0-0 intre cele doua rivale.

Min.38: Nu e un meci foarte placut ochiului, ca de altfel mai toate ultimele intalniri directe intre cele doua echipe.

Min.34: Sut Florinel Coman din plin careu, balonul il izbeste in ceafa pe Costache si este corner.

Min.30: Galben Omrani pentru un fault dur la Momcilovici.

INFO: Dan Petrescu protesteaza vehement dupa un duel dur intre Itu si Coman, Kovacs vine la banca si il linisteste.

Min.21: Reluare cu capul tare periculoasa a lui Costache, Balgradean iesise aiurea, dar balonul s-a dus alaturi.

Min.13: Sut de la distanta mult aiurea al lui Bordeianu, de la gazde. Costache apoi are un sut mult prea slab din plin careu, prinde Balgradean.

Min.10: Prime zece minute destul de dinamice la Cluj, dar fara ocazii mari de gol totusi.

Min.7: Lovitura libera ce putea fi periculoasa batuta de Florinel Coman, dar sutul e deviat in corner.

Min.5: Reluare interesanta a lui Djokovici dupa un corner, Balgradean are putine emotii.

Min.3: Prima faza fierbinte, dupa o faza fixa, CFR Cluj a cerut un penalti la un contact dubios in careu. Un contact intre Itu si Oaida, dar nu se putea dicta nimic, dupa cum arata reluarile.

Incepe partida!

19.59: Nu este arhiplina arena Dr. Constantin Radulescu, exista si o mica galerie stelista la Cluj. Sunt si cateva "momente" pirotehnice, sa le spunem asa, inainte de startul partidei.

19.58: Avem imagini din Gruia, e o atmsofera frumoasa la Cluj. Acum urmeaza un moment de reculegere in memoria lui Ilie Barbulescu, campion european cu Steaua in 1986.

19.55: Momcilovici joaca titular pentru prima data intr-un meci oficial pentru prima data dupa august 2018, dintr-o partida cu Hajduk Split, din turul 3 preliminar Europa League. Acest lucru a fost posibil dupa o accidentare de ultima ora a lui Ionut Pantiru, titularul de drept de pe flancul stang.

CFR Cluj (4-3-3): Arlauskis - Burca, Vinicius, Boli, Camora - Itu, Bordeianu, Djokovici - Deac, Omrani, Costache.

Rezerve: Sandomerski, Cestor, Hoban, Paun, Petrila, Rondon, Tucudean.

Antrenor: Dan Petrescu.

Surprizele pregatite de antrenorii Vintila si Petrescu la derbiul CFR Cluj - FCSB

FCSB (4-3-1-2): Balgradean - Cretu, Planici, Cristea, Momcilovici - Morutan, Nedelcu, Oaida - Tanase, Man, Fl. Coman.

Rezerve: Vlad, Filip, Gnohere, Soiledis, Vina, Olaru, Popa.

Antrenor: Bogdan Vintila.

Stadion: "Dr. C-tin Radulescu" (Cluj-Napoca).

Arbitru: Istvan Kovacs.

Prima etapa din 2020 programeaza astfel marele derbi dintre CFR Cluj si FCSB, grupari antrenate de Dan Petrescu si Bogdan Vintila, cei doi remizand in tur pe Arena Nationala, scor 0-0, intr-o partida cu un final incandescent, in care Iulian Cristea a lovit bara transversala in prelungiri.

CFR a pierdut ultima data in campionat pe teren propriu abia in septembrie 2018, scor 1-2 cu Viitorul lui Hagi. Au urmat de atunci 17 victorii, ultimele 10 chiar consecutive. Mai mult chiar, ardelenii sunt fara gol primit acasa in ultimele 641 de minute.

FCSB vine, de partea cealalta, dupa 7 succese la rand in deplasare, cea mai buna serie a unei formatii din actualul sezon de Liga 1.

In ultimele 15 partide directe de acasa, CFR a invins echipa stelista de doar doua ori. Cele doua echipe s-au mai confruntat de 55 de ori in principala competitie a Romaniei, CFR are doar 12 victorii, FCSB are 21 de succese, iar alte 22 de partide s-au terminat la egalitate.

Echipele probabile:

CFR Cluj (4-1-4-1): Arlauskis - Susici, Vinicius, Burca, Camora - Bordeianu - Deac, Itu, Djokovici, Costache - Omrani.

Rezerve: Rus - Paun, Tucudean, Boli, Golofca, Chipciu, Hoban.

FCSB (4-3-1-2): Balgradean - Cretu, Planici, Cristea, Pantiru - Oaida, Filip, Olaru - Morutan - Man, Coman.

Rezerve: Vlad - Gnohere, Tanase, Momcilovici, Soiledis, Vina, Popa.

Partida va fi televizata pe DigiSport, TelekomSport si LookTV.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#CFR Cluj versus FCSB live text, #CFR Cluj mare derbi cronica FCSB, #live derbi Liga 1 CFR Cluj , #stiri Liga I