Viitorul invinge pe CSU Craiova si e prima favorita la titlu

Duminica, 07 Mai 2017, ora 23:07
14505 citiri

Viitorul a invins CSU Craiova cu 1-0 in deplasarea de la Pitesti, devenind marea favorita la titlul dupa consumarea acestui meci din etapa cu numarul 9 a play-off-ului Ligii 1, stagiunea 2016/2017.

Singurul gol a fost adus de Coman in minutul 51.

Prima parte a fost una echilbrata, terminata la egalitate, scor 0-0, punctata ce e drept de cateva ocazii mari ale oaspetilor, ocazii care l-au exasperat pe antrenorul Gica Hagi.

Pe rand, Ganea, Tucudean sau Florinel Coman s-au jucat cu nervii antrenorului lor, dar si cu nervii fanilor, care asteptau golul care sa o urce pe Viitorul in fotoliul de lider al Ligii 1.

S-a terminat insa scor alb la pauza, pentru ca imediat insa dupa reluare, Coman sa puncteze pentru 1-0, in minutul 51.

Craiova a avut doua mari ocazii de gol in partea secunda, tot la debutul sau, Ivan, care a intrat dupa pauza, aducand un suflu nou atacurilor gazdelor.

Atacuri care parca au devenit pe minut ce trece tot mai sterile, anticipand victoria linistita a Viitorului.

Un 1-0 final care o pune pe Viitorul in pole position pentru titlu, totul depinzand in ultima etapa doar de dobrogeni pentru a iesi campioni. In ultima etapa ei vor intalni pe CFR Cluj.

Sa nu uitam ca luni seara are loc jocul dintre Astra si FCSB, ultimii putand si ei spera la titlu in ultima etapa, daca vor castiga la Giurgiu, in fata lui Sumudica.

Cum arata top 3 acum:

1. Viitorul 41 p

2. Dinamo 39 p

3. FCSB 38 p

Desfasurarea partidei:

Final de meci, Viitorul are o mana pe trofeul de campioana a Ligii 1!

min.92 - Mai sunt 2 minute de joc, e foarte greu de crezut ca se mai poate face ceva in acest meci.

min.85 - Gol marcat de Jazvici, dar se fluiera offside, corect.

min.78 - Avem si ultima schimbare la gazde, intra Mazarache, iese Gustavo.

min.75 - Inca 15 minute pana la final, Viitorul ar ramane prima in Liga 1 si ar depinde doar de ea in ultima etapa, pentru a lua titlul.

min.72 - Ultima schimbare la Viitorul, iese Ganea accidentat si intra Mladen.

min.69 - Galben pentru Petre, fault urat la mijlocul terenului!

min.68 - Schimbare la Viitorul, intra Ciobanu in locul lui Coman.

min.64 - Ce ocazie! Bancu suteaza din cativa metri, iar Ramniceanu are o interventie de zile mari! A doua ocazie mare pentru Craiova in doar cateva secunde.

min.63 - Ivan scapa singur cu Ramniceanu dupa o pasa a lui Jazvici, insa suteaza modest si portarul Viitorului retine fara probleme.

min.61 - Hagi muta ofensiv: iese mijlocasul Vana, intra atacantul Morar.

min.61 - Gane trimite 'o torpila' de la 30 de metri, care trece putin peste poarta.

min.60 - Screciu il stopeaza in ultima clipa pe Coman, la o actiune pe care scria 0-2.

min.58 - Ramniceanu prinde cu siguranta la un sut de la distanta trimis de Andrei Ivan.

min.56 - Vlad iese bine si retine din fata lui Ganea.

min.51 - GOOOL VIITORUL!!! Coman primeste la limita offside-ului si il invinge pe bravul Vlad cu un sut plasat!!!

min.49 - Andrei Ivan preia bine, insa Ramninceanu iese din poarta si respinge.

min.48 - CE OCAZIE! Tucudean scapa singur cu Vlad, suteaza, insa goalkeeperul de 18 ani are o inverventie fantastica!

min.46 - Schimbare la olteni: iese Popescu, intra Andrei Ivan.

ora 22:18 - STARTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------------

INFO: La acest scor, clasamentul la varf in Liga 1 arata astfel: 1. Dinamo - 39 puncte, 2. Viitorul - 39 puncte si 3. FCSB - 38 puncte (-1 meci disputat).

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Vom avea 1 minut de prelungire.

min.43 - Dumitras trimite putin peste poarta dintr-o lovitura libera de la 20 de metri.

min.41 - Dumitras il deposedeaza in ultima instanta pe Tucudean, care ramanea singur cu Vlad.

min.41 - Benzar centreaza, mingea se plimba prin fata portii si e respins din alunecare de Dimitrov.

min.39 - Vlad retine la un sut de la distanta trimis de Vana.

min.38 - Benzar trimite in plasa laterala cu un sut de la marginea careului.

min.35 - Coman faulteaza din spate si primeste un cartonas galben.

min.34 - Dimitrov intervine prin alunecare si respinge din fata lui Coman.

min.33 - Ocazie monumentala ratata de Viitorul! Tucudean ii pune mingea pe tava lui Chitu, insa acesta reia pe langa poarta din doar 8 metri!

min.31 - Tucudean suteaza din interiorul careului, mingea e insa respinsa de Dumitras. Atacantul Viitorului cere penalti, dar mingea l-a lovit in figura pe aparatorul craiovean.

min.30 - Vlad iese din nou din poarta si respinge din fata lui Tucudean. La doar 18 ani, portarul Craiovei are o prestatie impresionanta in acest start de meci.

min.28 - Vana il tine de tricou pe Bancu si vede galbenul.

min.26 - Cartonas galben pentru Tiru, dupa un fault asupra lui Jazvici.

min.24 - Ganea trimite milimetric pe langa poarta adversa! Mingea a fost deviata.

min.21 - Schimbare la Craiova: iese Bucurica, accidentat, intra Birzan.

min.20 - Ocazie uriasa pentru Viitorul! Din doar cativa metri, Chitu trimite pe langa poarta!

min.17 - Florinel Coman nu prinde cadrul porti cu un sut de la 20 de metri.

min.16 - Vana rateaza preluare in mijlocul careului gazdelor si iroseste o buna oportunitate de a deschide scorul.

min.15 - Casap suteaza putin pe langa poarta Craiovei.

min.10 - Din nou Vlad! Goalkeeperul oltenilor scoate la un sut de la distanta trimis de Ganea.

min.10 - Tanarul Vlad iese din poarta si respinge din fata lui Chitu.

min.9 - Tucudean reia slab cu capul dintr-o pozitie buna, ca urmare a unei centrari perfecte din banda dreapta a lui Benzar. Prima mare ocazie a Viitorului!

min.4 - Bucurica respinge la o prima actiune de poarta periculoasa a Viitorului.

INFO: Intalnirea se joaca la Pitesti, unde ploua torential, iar terenul nu se prezinta in conditii prea bune. In jur de 4.000 de spectatori sunt in tribunele stadionului Nicolae Dobrin.

ora 21:15 - STARTUL MECIULUI

ora 20.13: Nu a glumit Craiova cand a spus ca va introduce multi copii! Vlad este portarul titular si are 18 ani, Petre are 20 de ani si este mijlocas dreapta, iar Alexandru Popescu, unul din cele doua varfuri, are doar 19 ani!

INFO: Este un meci poate capital pentru lupta la titlu, avand in vedere ca Viitorul e obligata sa castige pentru ca in ultima etapa sa depinda doar de ea, atunci cand va juca cu titlul pe masa, in fata lui CFR Cluj.

INFO: Viitorul se afla pe locul 2 in clasamentul Ligii 1, la egalitate cu FCSB, ambele avand cate 38 de puncte, Dinamo fiind lidera la un punct peste ele.

INFO: CSU Craiova nu are nicio miza si a anuntat deja ca va juca cu jucatorii tineri, singura lupta pe care o mai are trupa olteana fiind atingerea locului 4, care aduce 100.000 de euro in plus:

Decizia finala luata de CSU Craiova, in vederea partidei cu Viitorul din Liga 1

CS U Craiova: D. Vlad - Dimitrov, Screciu, Dumitras, Bucurica - R. Petre, Zlatinski, Gustavo - Jazvici, Al. Popescu, Bancu.

Rezerve: Calancea, Vladoiu, Kelici, Branzan, Fajici, Mazarache, A. Ivan.

Antrenor: Gigi Multescu.

Viitorul: Ramniceanu - Benzar, Taru, Boli, Ganea - Vana, Rosu, Casap - Chitu, Tucudean, Fl. Coman.

Rezerve: Buzbuchi, Mladen, Baluta, Cicaldau, Ciobanu, Iancu, Morar.

Antrenor: Gica Hagi.

Arbitru: Ovidiu Hategan.

Partida este televizata pe DigiSport, DolceSport si LookTV.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...