Liga 1: Dinamo salveaza pe final o remiza nebuna in fata lui CSU Craiova

Duminica, 04 Februarie 2018, ora 22:40
7486 citiri

Dinamo Bucuresti si CSU Craiova au oferit un spectacol frumos in derbiul rundei curente de Liga 1, in etapa cu numarul 23, terminand la egalitate, scor 2-2, dupa o partida de 5 stele.

Golurile au fost marcate de Nemec si Popa, respectiv Gustavo din penalti si Barbut pentru olteni.

Prima repriza a fost una extrem de disputata, intre doua echipe care deseori au lasat garda jos si au atacat in valuri poarta adversa. Primul gol a fost marcat de CSU Craiova, din penalti, in minutul 22, prin Gustavo.

O lovitura de la punctul cu var acordata de Ovidiu Hategan si aspru contestata de dinamovisti. Hategan a acordat acest penalti dupa ce Mitrita s-a ciocnit in careu de Mihai Popescu. Neglijenta fundasului de la Dinamo i-a costat acest prim gol pe gazde.

Egalarea a venit pe final de prim mitan, in minutul 45, prin atacantul slovac Nemec de la Dinamo. Pesici a profitat de o gafa facuta de apararea olteana, a centrat din lateral, iar Nemec a marcat cu poarta goala, dupa ce Calancea iesise din poarta, fiind lobat de pasa lui Pesici.

Partea secunda a inceput in forta cu golul Craiovei, marcat la doar 10 minute de la reluarea partidei.

Barbut a fost cel care a dat lovitura, dupa ce Bancu a intors mingea in plin careu, Mitrita a lasat inteligent balonul, iar fostul jucator de la Poli Timisoara a venit lansat si a sutat tare la coltul scurt, fara sperante pentru Branescu.

Trei minute mai tarziu, acelasi Barbut putea inchide jocul definitiv, dar a trimis prea slab spre poarta goala, iar scorul a ramas 2-1.

Trebuie sa remarcam ca in minutul 36, Dinamo a cerut si ea un penalti, dupa ce Hanca a centrat in careu, Nemec a avut un duel cu Ferreira, mingea a atins pamantul si s-a lovit de mana lusitanului. Hategan nu a acordat nimic, dar toata banca gazdelor a vociferat minute in sir.

Finalul acestei partide a fost unul nebun, cu un gol marcat de rezerva intrata intre timp pe gazon Daniel Popa, in minutul 86. Miriuta a avut incredere in Popa si l-a introdus pe teren in minutul 59, in locul lui Monroy.

Popa a primit in careu, l-a depasit usor pe Calancea si a marcat cu lejeritate un gol meritat pentru gazde, care dominasera clar ultimele 20 de minute.

Si culmea ca Dan Nistor putea sa dea lovitura pe final de joc, in minutul 92, cu un sut de la circa 20-25 de metri, sut care a izbit bara din dreapta a lui Calancea si s-a plimbat chinuitor de mult prin fata portii oltene apoi.

Este al treilea rezultat de 2-2 consecutiv intre cele doua grupari, care ne-au obisnuit in ultima perioada numai cu meciuri cu mare spectacol. Pana la urma este un egal care nu ajuta pe nimeni, Craiova ramane pe 3 cu 44 de puncte, iar Dinamo este pe 7, cu 35 de puncte, la egalitate cu Viitorul.

Peste doua saptamani, Dinamo va avea marele derbi cu FCSB pe teren propriu, duminica pe 18 februarie.

Dinamo: Branescu - Romera, Nedelcearu, M. Popescu, Nica - Mahlangu, Monroy - Hanca, Nistor, Pesic - Nemec.

Rezerve: Penedo, Katsikas, Olteanu, Dudea, Moldoveanu, Corbu, D. Popa.

CS U Craiova: Calancea - Screciu, T. Ferreira, Briceag - Martic, Zlatinski, Mateiu, Bancu - Barbut, Mitrita, Gustavo.

Rezerve: Mitrovic, R. Popa, M. Roman, Bic, Dimitrov, Burlacu, Mihaila.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Dinamo Craiova remiza nebuna Liga 1, #Dinamo salveaza remiza Craiova, #egal nebun Dinamo CSU Craiova , #stiri Liga I