Liga 1: FCSB se chinuie cu Astra Giurgiu si castiga dupa un penalti executat de Gnohere

Duminica, 04 Noiembrie 2018, ora 22:53
9369 citiri

FCSB s-a impus greu cu cei de la Astra Giurgiu, scor 1-0 in ultima partida a zilei din Liga 1, in etapa cu numarul 14 din sezonul 2018/2019.

Singurul gol a fost reusit de Gnohere, ca de obicei pentru FCSB, gol venit din penalti in minutul 67.

Prima parte de pe Arena Nationala, una fara foarte multi spectatori insa, asa cum ne-am cam obisnuit la FCSB in ultima perioada, a fost una destul de animata, cu destule sanse de gol, cele mai multe la poarta lui Balgradean.

Cea mai importanta faza a fost aceea din minutul 21, cand Junior Morais a facut hent in careu, arbitrul Fesnic a acordat penalti, iar Azdren Llulaku a executat. Balgradean insa s-a dus in dreapta si a ghicit coltul, iar FCSB ramanea fara gol primit, desi fusese destul de clar dominata in debutul partidei.

Coman a avut o buna incercare din lovitura libera in minutul 33, dar sutul sau venit sub bara a fost boxat cu greu de Lazar.

Ultimele minute din primul minut au apartinut totusi stelistilor, care au ratat doua ocazii prin doua lovituri de cap ale lui Junior Morais.

Au fost si prime 45 de minute cu multi nervi, patru jucatori fiind avertizati cu galben de Fesnic, trei de la FCSB, Morais, Roman si Benzar.

Repriza secunda a fost una controlata de stelisti, care au facut si o prima modificare la pauza, Morutan in locul lui Coman, care nu prea s-a vazut in meci.

Golul a venit pana la urma, la aceeasi poarta la care se rata penaltiul in prima parte, de aceasta data Gnohere punctand, tot dintr-o lovitura de la 11 metri, primita de gazde dupa un contact intre Morutan si Mrzljak.

A tras bine in dreapta sa Gnohere si l-a egalat astfel pe Mitrita in varful clasamentului golgheterilor din Liga 1, cu 10 reusite.

E al treilea gol la rand marcat de Gnohere la FCSB, dupa cele doua precedente cu FC Voluntari, etapa trecuta, scor 2-1.

Anterior golului, acelasi Mrzljak ii daduse mari emotii lui Balgradean, cu un sut de la circa 20 de metri, care se dusese milimetric alaturi de poarta.

Gigi Multescu a inceput apoi sa mute, dupa golul de 0-1, intrand pe teren pentru Astra jucatori ca Bejan sau Zoua, ultimul avand si o buna ocazie de gol in ultimele 10 minute de joc, sut deviat in corner.

Iar acelasi Zoua putea da lovitura in minutul 89, dupa ce a primit o pasa incredibila chiar de la Filip, insa lobul sau peste Balgradean s-a dus peste bara.

Final 1-0, iar FCSB bifeaza a doua victorie la rand in Liga 1, revine pe locul 2 si este la doua puncte de lidera CFR Cluj, avand saptamana viitoare marele derbi programat cu Dinamo Bucuresti.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, 1-0 pentru FCSB!

Min.89: Filip face o eroara uriasa, ii da o pasa lui Zoua care scapa singur cu portarul, insa lobul jucatorului de culoare se duce peste poarta!!

Min.87: Belu Iordache reia cu capul mult alaturi de poarta. Si vin si ultimele schimbari la echipe, iese Begue si intra Bus la Astra, iar Rusescu intra in locul lui Man.

Min.84: A doua schimbare la gazde, iese Teixeira si intra Zlatinski.

Min.82: Galben vazut de Morutan, fault stupid la mijlocul terenului.

Min.77: Sut bun din lovitura libera Tanase, executie interesanta, usor alaturi de poarta.

Min.73: A doua schimbare la oaspeti, iese Mrzljak si intra Zoua.

Min.71: Balgradean mai scoate o minge grea, sut din prima al lui Llulaku, scos in corner!

Min.68: Prima schimbare la Astra, intra Bejan si iese Erico.

INFO: De fiecara data cand Florin Tanase atinge mingea, e huiduit si fluierat de fanii stelisti.

Min.67: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Gnohere!! Bizonul marcheaza din nou, al treilea la rand pentru stelisti in Liga 1, reluare impecabila de la 11 metri.

Min.65: Lovitura de la 11 metri primita de FCSB, dupa o cadere a lui Morutan, fault clar facut de Mrzljak!

Min.60: Sut foarte bun de la distanta al lui Mrzljak, balonul se duce milimetric alaturi..

Min.57: Morutan incearca o reluare fantezista din foarfeca in plin careu, mult alaturi..

Min.52: Din nou aproape de un gol Gnohere, cap puternic, scoate in fata Lazar cu un mare reflex!

Min.47: Cap bun Gnohere dupa o lovitura libera, putin peste bara.

Incepe partea secunda!

Min.46: Prima schimbare la FCSB, iese Coman si intra Morutan.

Pauza, 0-0 intre cele doua formatii.

Min.44: Galben vazut si de Benzar, s-a inversat faultul de mai devreme, V.Gheorghe e intins pe teren acum.

Min.42: Valentin Gheorghe ia primul galben al Astrei azi, fault la Benzar.

Min.41: Din nou Morais dupa un corner prinde un cap bun, Lazar balbaie mingea, acelasi lucru face si Man, din cativa metri, apoi Astra degajeaza mingea din careu.

Min.39: Centreaza bine Tanase din corner, reia cu capul Morais si prinde Lazar.

Min.33: Buna ocazie FCSB! Lovitura libera puternic batuta de Coman, pe centru portii, Lazar boxeaza de sub bara.

Min.29: Nu se prea gasesc deloc jucatorii lui Dica in atac nu ajung mingi la Gnohere..

Min.27: Lovitura libera bine batuta de Rosu, Biceanu reia din voleu dar prinde sigur Balgradean.

Min.25: Roman vede si el galben pentru un fault dur la Begue, alunecare intarziata.

Min.20: Junior Morais a luat si galben pentru acel hent din careu.

Apara Balgradean!!! Azdren Llulaku a tras bine, in stanga sa, dar fostul portar de la Craiova si Dinamo a avut o buna parada.

Lovitura de la 11 metri pentru Astra Giurgiu, hent clar facut de Junior Morais in plin careu..

INFO: Prim sfert de ora animat, in ultimele minute baietii lui Dica au contrabalansat debutul foarte bun al Astrei, cu o mare sansa de gol.

Min.11: Roman incearca un sut interesant la coltul scurt de pe flancul stang, prinde Lazar. E al treilea meci la rand pe care Roman il joaca titular ca fundas stanga, total anormal pentru el!

Min.9: Combinatie buna intre Coman si Tanase, Florinel intrase periculos in careu, dar ultima pasa a fostului decar de la Viitorul a fost una defectuoasa.

Min.7: Llulaku intra in care nestingherit, sutul sau se duce mult peste poarta.

Min.5: Gnohere se resimte dupa un contact dur cu Erico.

Min.2: Mare ocazie Astra! Valentin Gheorghe scapa bine in careul stelist, suteaza puternic, Balgradean boxeaza exact cum trebuie si FCSB scapa cu bine!

Incepe partida!

20.59: Avem primele imagini de pe Arena Nationala, nu sunt foarte multi fani, din nou, la aceasta partida. Gazonul arata catastrofal!

20.29: Gnohere este in premiera capitan la FCSB, avand in vedere ca in aceasta partida Planici nu poate evolua, fiind accidentat.

FCSB: Balgradean - R. Benzar, L. Filip, Jr. Morais, M. Roman I - Nedelcu, Teixeira - Man, Fl. Tanase, Fl. Coman - Gnohere.

Rezerve: A. Vlad - Morutan, Jakolis, I. Stoica, C. Dumitru, Rusescu, Zlatinski.

Astra: Lazar - Belu, Erico, Cestor, Radunovic - Mrzljak, Biceanu, Rosu - V. Gheorghe, Llullaku, Begue.

Rezerve: Miguel Oliveira, Trusescu, Bejan, Koukou, Bahamboula, Bus, Zoua.

Este un meci care face parte din prima etapa a returului sezonului regular, cu un FCSB care vine ranita dupa eliminarea din Cupa Romaniei, joi seara, de catre Dunarea Calarasi, scor 2-1.

Astra a intors un meci halucinant tot in Cupa, in faza optimilor, fiind condusa de Universitatea Cluj in minutul 8 cu 3-0, dar castigand in prelungiri cu 4-3.

Gazdele de pe Arena Nationala au cazut pe locul 4 in Liga 1, cu 24 de puncte, fiind la 5 puncte acum de lidera CFR Cluj, care a invins sambata la Botosani cu 5-1.

In tur, in prima etapa de Liga 1, Astra invingea surprinzator FCSB cu 1-0, la Giurgiu.

Echipele probabile:

FCSB: Balgradean - R. Benzar, Nedelcu, Filip, Morais - Zlatinski, Teixeira - Man, Fl. Tanase, Fl. Coman - Gnohere.

Antrenor: Nicolae Dica.

Astra: Lazar - Butean, Erico, Cestor, Radunovici - Bejan, Koukou - Begue, Biceanu, Llullaku - Zoua.

Antrenor: Gheorghe Multescu.

Arbitru: Horatiu Fesnic (Cluj).

Partida va fi televizata pe DigiSport, TelekomSport si LookTV.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#FCSB Astra live text Liga 1, #Liga 1 FCSB Astra cronica meci, #Liga 1 live FCSB versus Astra , #stiri Liga I