FCSB pierde primul joc din Liga 1 pe teren propriu dupa doi ani, la capatul unei evolutii catastrofale cu Concordia Chiajna

Duminica, 07 Octombrie 2018, ora 22:53
10617 citiri

FCSB a pierdut primul meci acasa dupa doi ani, scor 0-1 la Voluntari in fata celor de la Concordia Chiajna, in ultima partida a zilei de duminica din Liga 1, in etapa cu numarul 11 a sezonului competitional 2018/2019.

Singurul gol a venit in minutul 60, marcat de Paul Batin, fost atacant la FC Brasov sau CFR Cluj, care intrase pe teren de abia trei minute.

Prima repriza de la Voluntari dintre FCSB si Concordia a fost probabil una dintre cele mai slabe din actuala editie de Liga 1. 45 de minute fara nerv, fara idei, elevii lui Dica au incercat, fara indoiala, dar fotbalistii nu s-au gasit deloc intre ei, iar Concordia la finalul primului mitan a vazut multumita ca scorul este egal, iar sperantele, daca priveau jocul celor de la FCSB erau mari in perspectiva unui rezultat bun la final.

Nicolae Dica i-a mustruluit bine pe elevii sai la pauza, acestia au intrat mult mai bine in teren dupa reluare, iar ocaziile au inceput sa apara la poarta lui Greab.

A fost intai o bara atinsa de balon dupa lovitura de cap a lui Filip, venita dupa un corner, urmata de o reluare a lui Gnohere din cativa metri, sut scos de sub bara de acelasi portar oaspete in corner.

Dar lovitura a venit in poarta lui Balgradean, dupa o mutare inspirata a lui Dorinel Munteanu in minutul 57, care l-a scos pe Guessan si l-a introdus pe Batin. Trei minute mai tarziu, pe un contraatac scoala, Planici a gresit total o interventie simpla in fata atacantului alb-verde, acesta a luat-o la fuga spre poarta adversa si a sutat lejer fata in fata cu Balgradean in poarta, 1-0!

Un gol care a buimacit pe toata lumea, venit dupa cateva momente chiar bune ale stelistilor la debut de parte secunda.

Dar continuarea a fost una care a semanat mai mult cu jocul din prima repriza, un joc dezlanat, care nu putea sa dea sperante de mai bine, cu tot cu schimbarile facute de Dica, au intrat pe parcurs si Coman si Roman, dar si Raul Rusescu.

Ronaldo Deaconu putea da lovitura si sa inchida meciul in minutul 84, sutul sau din unghi fiind respins in fata cu greu de Balgradean.

Dar toate eforturile stelistilor au fost pana la urma in van, era o seara neagra in care nu avea sa mai iasa nimic, iar pentru FCSB este prima infrangere pe teren propriu din 16 octombrie 2016, cand stelistii antrenati atunci de Laurentiu Reghecampf pierdeau cu acelasi scor in fata lui Gaz Metan Medias.

In clasament, FCSB ramane lidera din Liga 1, cu 21 de puncte, unul peste CFR Cluj si Gaz Metan Medias, in timp ce Concordia lui Dorinel urca pe 10, cu 14 puncte, la egalitate cu Dunarea Calarasi si Poli Iasi.

Mai trebuie adaugat si ca dupa fluierul final al lui Alexandru Tudor, probabil cateva zeci de suporteri i-au cerut demisia antrenorului Nicolae Dica, omul care pasea trist, cu capul plecat gazonul de la Voluntari..

Desfasurarea intalnirii:

Zeci de fani i-au cerut demisia lui Nicolae Dica, antrenor care parasea gazonul cu capul plecat!

Final de meci, ce mare surpriza, 1-0 pentru Concordia Chiajna!

Min.90: 3 minute de prelungire!

Min.88: Si vine si ultima schimbare la Concordia, intra Panait in locul lui Deaconu.

Min.87: Galben pentru Rusescu, e primul galben pe care il vad stelistii.

Min.86: Ultima schimbare la gazde, iese Tanase si intra Coman.

Min.85: Felipe Teixeira prinde un sut de la 25 de metri, putin peste!

Min.84: Sut Deaconu din unghi, Balgradean respinge in fata cu greu.

Min.82: Cristescu ii ia locul lui Ivanovici, e a doua schimbare a lui Dorinel.

Min.80: Intra Roman in locul lui Man, e a doua schimbare la gazde.

Min.77: Vede si Barboianu un galben, jocul FCSB-ului este insa unul dezlanat, fara prea mari sperante de mai bine..

Min.75: Reluare interesanta din lovitura libera a lui Rusescu, mingea trece usor alaturi de poarta.

Min.73: Deaconu de la Concordia vede si el un galben.

Min.72: Prima schimbare la FCSB, iese Benzar si intra Rusescu.

Min.70: Sut de la distanta Gnohere, din lovitura libera, deviat de zid, este corner.

Min.68: Galben Gorobsov pentru un fault dur la Man.

Min.63: Sut de la distanta Junior Morais, alaturi si el.

Min.60: GOOOOOOOOOOOOL Concordia! Ce surpriza la Voluntari, 1-0 pentru oaspeti, Planici rateaza interventia in fata lui Batin, acesta scapa spre poarta, e singur cu Balgradean si marcheaza lejer..

Min.58: Gnohere reia din cativa metri sub bara, Greab scoate cu greu peste!

Min.57: Ocazie buna Teixeira din plin careu, sutul s-a dus insa peste bara. Prima schimbare la Concordia, intra Batin in locul lui Guessan.

Min.54: Cea mai mare ocazie pentru FCSB! Filip reia cu capul in bara dupa un corner, mari emotii pentru oaspeti.

Min.52: Gradinaru vede primul galben al partidei, pentru o tragere de tricou.

Incepe partea secunda!

Pauza la Voluntari, 0-0, un joc de foarte slaba factura!

Min.41: Gnohere are o actiune impetuoasa in plin careu advers, dar sutul de la 7-10 metri e dezamagitor, prinde usor Greab.

Min.39: Sut de la distanta Nedelcu, blocheaza fundasii oaspete.

Min.31: Lansare in adancime prea lunga pentru Benzar, nu se prea gasesc elevii lui Dica.

Min.28: Fault in atac periculos al lui Gnohere la portarul Greab.

Min.23: Mare ocazie Concordia! Bucsa reia cu capul din cativa metri, balonul e deviat si va fi corner.

Min.16: Sut mult alaturi al lui Gradinaru, incepe si Concordia sa prinda curaj.

INFO: Un prim sfert de ora fara nimic notabil in aceasta seara, mai degraba un meci care plictiseste..

Min.14: Centrare buna Benzar in plin careu, dar iese Greab cum trebuie si prinde.

Min.7: Teixeira incearca un sut de la distanta, mult aiurea, a fost totusi primul sut la poarta al serii. Man pare serios avariat dupa un duel care a avut loc inainte de sutul de mai sus..

Min.5: Inceput prudent din partea ambelor formatii.

Incepe partida!

20.58: Avem primele imagini de la Voluntari, nu sunt foarte multi fani, atmosfera nu este una propice pentru un mare meci.

FCSB: Balgradean - Benzar, Planic, L. Filip, J. Morais - Nedelcu, Morutan - D. Man, Fl. Tanase, Teixeira - Gnohere.

Rezerve: A. Vlad, Fl. Coman, Jakolis, Ovidiu Popescu, R. Rusescu, M. Roman I, Zlatinski.

Antrenor: Nicolae Dica.

Concordia Chiajna: Greab - G. Matei, Leca, Marc, Barboianu - Gorobsov, Bucsa - R. Deaconu, P. Ivanovic, R. Gradinaru - Guessan.

Antrenor: Dorinel Munteanu.

Partida are loc din nou la Voluntari, FCSB momentan nu se intoarce acasa pe Arena Nationala, intrucat acolo nu este gata de reparat gazonul, pentru intalnirea cu Serbia din Liga Natiunilor, de pe 14 octombrie.

Dorinel Munteanu, noul antrenor al Concordiei, se va intalni cu fosta sa formatie, unde a activat si ca antrenor, dar si ca jucator o perioada.

FCSB e lidera cu 21 de puncte, unul peste CFR Cluj, care a castigat sambata in deplasarea de la Astra cu 2-1.

Concordia ocupa locul 11 cu tot atatea puncte obtinute.

Echipele probabile:

FCSB: Balgradean - Benzar, Planic, Filip, Morais - Nedelcu, Morutan - Man, Tanase, Coman - Gnohere.

Chiajna: Greab - Matei, Leca, Marc, Barboianu - Prepelita, Bucsa - Gradinaru, Deaconu, Nivaldo - Guessan.

Arbitru: Alexandru Tudor.

Partida se televizeaza pe DigiSport, TelekomSport si LookTV.

Vot interzis la locale pentru unii alegători cu domiciliul în străinătate. Decizia aparține Biroului Electoral Central
Alegătorii cu domiciliul în străinătate, care şi-au stabilit reşedinţa în ţară, începând cu data de 11 aprilie 2024, nu vor putea vota la alegerile pentru autorităţile administraţiei...
AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
#FCSB Concordia live text, #Liga 1 live FCSB Concordia Chiajna, #cronica meci FCSB Concordia etapa 11 , #stiri Liga I