Liga 1: FCSB castiga chinuit cu Poli Iasi, dupa o sclipire a lui Budescu. Oamenii lui Dica urca pe primul loc

Duminica, 01 Aprilie 2018, ora 22:44
12309 citiri

FCSB a castigat ultimul meci al zilei de duminica din Liga 1, impotriva celor de la Poli Iasi, scor 1-0, pe Arena Nationala, in etapa cu numarul 3 din play-off.

Singurul gol a fost reusit de Constantin Budescu, dintr-o lovitura libera splendida de la circa 20 de metri, minutul 71, balonul a atins intai bara transversala si apoi a poposit in plasa lui Rusu.

A fost un meci plin de evenimente, frumos, placut ochiului, cu multe ocazii de gol si faze ce puteau schimba scorul de pe tabela.

Stelistii au avut si un om in plus dupa eliminarea lui Cioinac, care a luat un al doilea galben stupid in minutul 71, pentru proteste, la faza imediat premergatoare golului marcat de Budescudin faza fixa.

In prima parte, Alibec a avut o bara in primele minute de joc, reluand din voleu dupa o centrare din corner a lui Budescu. A fost 1-1 la bare in primul mitan, dupa ce Andrei Cristea a scapat singur cu Balgradean spre finalul reprizei, dar nu l-a putut invinge pe fostul dinamovist.

Dupa pauza, elevii lui Dica au insistat tot mai mult la poarta lui Rusu, dar golul intarzia sa vina si pe parcurs a inceput sa apara nervozitatea, dar si cartonasele galbene aratate de Comanescu.

Imediat dupa golul marcat de Budescu, din lovitura libera, antrenorul lui Poli, Flavius Stoican, si-a chemat toti elevii pentru un scurt time-out, iar cu aceasta ocazie a fost trimis in tribune de central.

Sa remarcam si ocaziile ratate de Denis Alibec in partea secunda, care i-au adus multe huiduieli si fluieraturi din partea publicului, care nu l-a iertat nici la schimbarea, devenita deja un automatism, cu Eddy Gnohere.

O victorie care a venit chinuit pentru oamenii lui Dica, pana la urma, acestia tragand mult de timp si avand mari emotii cu incursiunile iesenilor, care nu gresim daca spunem ca au dominat finalul de joc, chiar daca erau in 10 oameni.

FCSB devine lidera Ligii 1 cu 35 de puncte, tot atatea cat are si CFR Cluj, dar cu un golaveraj mai bun. CSU Craiova are 31 de puncte si va evolua lunea urmatoare la Bucuresti, cu stelistii lui Dica.

Desfasurarea intalnirii:

Se incheie acest meci, 1-0, stelistii castiga cu mari emotii!

Min.90: Avem 5 minute de prelungire.

Min.87: Platini putea egala pe acest final, l-a depasit pe Balgradean, care a iesit hazardat, a centrat in fata portii, dar nimeni nu a impins mingea in plasa.

Min.86: Gazdele asteapa cuminti finalul partidei.

Min.79: Iese Jo si intra Kizito, este o schimbare la Poli Iasi.

Min.76: Ultima schimbare la gazde, iese Alibec, intra Gnohere.

INFO: Stoican a fost trimis in tribune pentru proteste!

Min.74: Coman ia si el galben, al patrulea stelist care incaseaza cartonas.

Min.71: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Budescuuuuuu! FCSB face 1-0, o lovitura libera de la 20 de metri, batuta exemplar de stelist, au spart in sfarsit gheata acestia.

Min.70: A doua schimbare la FCSB, intra Coman in locul lui Man.

Min.69: Cioinac vede al doilea galben, acum pentru proteste, Iasiul ramane in 10 oameni!

Min.65: Popescu ia si el un galben, stelistii incep sa se precipite..

Min.64: Alibec scapa singur cu Rusu dar suteaza cu nonsalanta peste bara!! Din nou isi atrage oprobiul public..

Min.63: Alibec suteaza de la distanta alaturi de bara, e huiduit apoi de tot stadionul!

Min.61: Lovitura libera indirecta in plin careu primita de stelisti, dupa un atac periculos la Morais!

Min.59: Cioinac ia galben pentru un fault din spate la Tanase.

Min.56: Balgradean mai scoate o minge grea, sut de la distanta bun, sub bara al lui Cioinac.

Min.54: Teixeira ia galben la doar cateva minute de la intrarea pe gazon.

Min.53: Alibec, sut bun din plin careu, Rusu face insa o mare parada si scapa Iasiul de un gol ca si facut!

Min.51: Mai incearca o data Budescu un sut de la distanta, nu nimereste nici acum poarta!

Min.48: Mare ocazie Platini! Sut din plin careu la coltul lung, scoate cu greu Balgradean in corner.

Min.47: Schimbare si la Iasi, iese Mendes si intra Qaka.

Min.46: Prima schimbare la gazde, iese Nedelcu si intra Teixeira.

Incepe partea secunda!

Final de prima repriza, 0-0!

Min.45: Budescu incearca un nou sut de la distanta, din nou peste poarta, a fost ultima ocazie a reprizei.

Min.44: Nedelcu ia galben dupa un fault dur la mijlocul terenului.

Min.39: Alibec scapa la faza imediat urmatoare singur cu Rusu, dar se fluiera offside.

Min.38: Ocazie imensa Iasi! Cristea scapa singur cu Balgradean, moldavii au avut situatie de 4 contra 2, sutul fostului stelist s-a dus in bara!!

Min.35: Reluare interesanta din foarfeca a lui Cristea, mingea se duce alaturi de poarta cu putin.

Min.30: Lovitura libera periculoasa pentru stelisti, bate Budescu, prinde usor Rusu.

Min.28: Prima schimbare la Poli Iasi, iese Badic accidentat, intra Bosoi.

Min.24: Budescu reia surprinzator de la distanta, mult alaturi insa.

Min.18: Inca un galben astazi, Jo il vede pentru proteste.

Min.16: Chelaru vede galben pentru ca loveste mingea dupa fluierul arbitrului.

Min.13: Stelistii domina acest inceput de joc.

Min.7: Mare ocazie Alibec! Corner Budescu, Alibec reia din voleu de la bara a doua, mingea atinge bara transversala!!

Min.6: Benzar cere penalti dupa un hent facut in careu de Badic, Comanescu nu da nimic..

Min.3: Nedelcu e plin de sange dupa ce primeste un cot in figura de la Mendes, acesta primeste doar galben.

Incepe partida!

20.45: Cele doua echipe au intrat pe gazon, ne pregatim de joc!

20.39: Avem imagini de pe Arena Nationala, sunt putini fani la aceasta intalnire.

FCSB: Balgradean - R. Benzar, Planici, Momcilovici, J. Morais - Nedelcu, Ov. Popescu - Man, Budescu, Fl. Tanase - Alibec.

Rezerve: A. Vlad, Balasa, L. Filip, Gnohere, Fl. Coman, Cr. Tanase, Teixeira.

Antrenor: Nicolae Dica.

Poli Iasi: Rusu - Badic, Mihalache, Frasinescu, Sin - Cioinac, Chelaru - Platini, Jo Santos, Pedro Mendes - A. Cristea.

Rezerve: Kelava, Pantiru, Kizito, Qaka, Gavrila, Bosoi, Zaharia.

Antrenor: Flavius Stoican.

FCSB are o sansa uriasa sa revina pe prima pozitie din Liga 1 dupa foarte multe saptamani de pauza, rastimp in care CFR Cluj a fost echipa care a dominat clasamentul din Romania.

Cu o victorie in fata iesenilor, stelistii ar face 35 de puncte si ar egala pe CFR, care a remizat sambata la Craiova, scor 0-0.

In sezonul regular, echipa in ros-albastru nu s-a simtit insa deloc bine cu iesenii, remizand pe Arena Nationala, 1-1, pierzand in Moldova, scor 0-1.

Iasiul este ultima cu 20 de puncte in play-off, dar mai spera la locul 4 inca, Viitorul cu 26 de puncte la aceasta ora, loc care, daca Craiova cucereste Cupa, ar duce si el in Europa League.

Pintilii este absentul de marca de la gazde, fiind suspendat, in rest Dica isi poate rula tot lotul, in principiu urmand sa revina Nedelcu in primul 11, iar Alibec sa fie ales din nou titlular, in dauna lui Gnohere.

FCSB e neinvinsa in ultimele 9 meciuri de campionat, in timp ce Poli Iasi are acum 15 meciuri consecutive fara egal.

Echipele probabile:

FCSB: Balgradean - R. Benzar, Planici, Balasa, Momcilovici - Nedelcu, Ov. Popescu - Man, Teixeira, Fl. Tanase - Gnohere.

Poli Iasi: Rusu - Bosoi, Mihalache, Frasinescu, Sin - Qaka, Cioinac - Platini, Jo Santos, Pantiru - A. Cristea.

Arbitru: Adrian Comanescu.

Partida va fi televizata pe DigiSport, TelekomSport si LookTV.

UDMR propune "Ziua de Curăţenie Naţională". Când ar avea loc noua inițiativă dedicată protecției mediului
A treia zi de sâmbătă din luna septembrie ar putea deveni „Ziua de Curăţenie Naţională”, potrivit unui proiect de lege al UDMR depus la Parlament, având ca scop principal creşterea...
Gabriela Firea jubilează: Situația lui Cătălin Cîrstoiu va fi discutată în coaliție
Preşedinta PSD Bucureşti, Gabriela Firea, a declarat joi, 18 aprilie, că situaţia candidatului susţinut de PSD şi PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Cîrstoiu, ar urma să fie discutată...
#FCSB Poli Iasi meci live text, #FCSB Iasi cronica rezultat, #FCSB Iasi Liga 1 LIVE , #stiri Liga I