Liga 1: Steaua castiga la Medias si ramane lider autoritar

Duminica, 05 Aprilie 2015, ora 22:25
8335 citiri

Steaua Bucuresti a invins cu scorul de 2-1 in deplasarea de la Gaz Metan Medias, in ultimul meci de duminica din Liga 1, etapa cu numarul 24, stagiunea 2014/2015.

Golurile au fost marcate de Prepelita si Adi Popa, respectiv Dan Roman.

Steaua incepea in forta jocul cu gol in minutul 11, dupa ce Prepelita impingea simplu in poarta o minge centrare perfect, cu bolta de Raul Rusescu.

Avantajul Stelei a durat doar 8 minute, pentru ca Dan Roman avea sa egaleze in minutul 19.

Roman marca dupa o preluare frumoasa care l-a pacalit pe Varela, sutul sau la coltul scurt fiind imparabil pentru Cojocaru.

Golul decisiv avea sa il marcheze Adi Popa in minutul 52, dupa un sut din unghi, care a lovit bara inainte sa intre in poarta.

Este prima victorie a Stelei din 2009 incoace la Medias, cele trei puncte ducand trupa militara din nou la 7 puncte in fata locului 2, ocupat de ASA Targu Mures.

Desfasurarea intalnirii:

Min.94: Final. Steaua bate la Medias cu 2-1!

Min.89: Inca un galben acordat de arbitrul Catalin Popa, pentru Velazquez.

Min.88: Ultima schimbare la oaspeti, iese Rusescu, intra Filip.

Min.87: Rusescu galben, atac intarziat, nu va juca joi cu Petrolul, fiind suspendat.

Min.86: Galben si Plesca, pentru proteste.

Min.84: Galben pentru Szylaghi, fault la Adi Popa.

Min.80: Ultima schimbare la gazde, intra Muntean, iese Curtean.

Min.75: Intra Tarnovan la Gaz, imprumutat de Steaua aici, iese Petre.

Min.74: Tosca prins in offside, pe flancul stang.

Min.71: Ocazie imensa Llulaku, din cativa metri putea relua decisiv in poarta lui Cojocaru, dar a fost blocat in extremis de Guilherme.

Min.68: Gaz Metanul insista, cauta egalarea.

Min.65: Sut bun de la distanta Rusescu, prinde Plesca.

Min.63: Galben Tamas, la prima atingere de balon.

Min.61: A doua schimbare la Steaua, iese Tucudean, intra Tamas.

Min.60: Curtean reia de la mare distanta, din voleu, mult peste poarta.

Min.58: Dupa acel conflict de mai devreme s-au acordat 3 cartonase galbene, Roman, Popa si Prepelita.

Min.57: Se fac schimbari la ambele echipe, iese Tanase, intra Iancu, iese Elton, intra Llulaku.

Min.56: Conflict puternic intre cele doua formatii, la mijlocul terenului, unde s-a creat un mare meleu, dupa un contact al lui Prepelita cu Santos.

Min.52: GOOOOOOOOOOOOL Adi Popa! 2-1 pentru Steaua, care a inceput in forta partea secunda. Mijlocasul stelist a tras din unghi, bara-gol si campionii sunt in avantaj.

Min.50: Adi Popa, executie total gresita in fata careului advers.

Min.46: Incepe partea secunda!

Min.45: Pauza la Medias, 1-1!

Min.39: Ocazie uriasa pentru Tucudean, singur cu Plesca, aproape cazut, din cativa metri, reia mult peste.

Min.31: Schema incercata de Steaua la un corner, Rusescu reia din prima de la marginea careului, dupa o centrare a lui Tanase. Mingea zboara mult peste.

Min.28: Tucudean reia slab in bratele lui Plesca, din cativa metri, dupa o pasa excelenta a lui Rusescu.

Min.25: Galben pentru Breveeld, fault dur la Curtean.

Min.24: Pasa buna in spate, in plin careu, a lui Rusescu, vine Tanase lansat din spate, sut puternic, scoate greu Plesca in lateral.

Min.23: Sut Petre de la distanta, prinde sigur Cojocaru.

Min.19: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Gaz Metan! Dan Roman egaleaza dupa un gol frumos, ulterior unei preluari de efect in fata lui Varela. Sut la coltul scurt si 1-1!

Min.18: Sut de la distanta Curtean, mult peste poarta.

Min.11: GOOOOOOOOOOOOOOOL Steaua! 1-0 pentru stelisti dupa un gol simplu marcat de Prepelita, din cativa metri, in urma unei pase cu bolta venita de la Rusescu.

Min.9: Meci destul de inchis, nicio echipa nu risca.

Min.6: Galben pentru Abrudan, intrare intarziata la Guilherme.

Min.1: Incepe jocul!

INFO: S-a tinut un moment de reculegere la Medias, in onoarea marelui arbitru care a fost Nicolae Rainea, disparut dintre noi in aceasta saptamana.

INFO: Ploua torential la Medias, unde este un stadion aproape plin.

De patru meciuri la rand Steaua nu castiga asadar la Medias, facand 3 remize si bifand si o infrangere intre timp. Ultimul succes a venit in 2009, cand pe banca era Bergodi.

Campioana este totusi in revenire de forma dupa 3 victorii la rand, cu Ceahlaul si Viitorul in Liga 1 si cu Petrolul in Cupa.

Gaz Metan: Plesca - Zaharia, Abrudan, Muth, Szilagyi - Velasquez - Curtean, Elton, Tahar, C. Petre - D. Roman.

Steaua: Cojocaru - Papp, Varela, Tosca, Guilherme - Breeveld, Prepelita - Popa, Rusescu, Tanase - Tucudean.

Rezerve: Nita - Filip, Iancu, Stanciu, Neagu, Tamas, Valceanu.

Jocul va fi televizat pe DigiSport.

Mai mult de jumătate dintre români votează la europarlamentare cu candidatul preferat la primărie. Ce procente ar putea obține partidele SONDAJ
PSD este creditat cu 28,4% din intenţiile de vot la alegerile pentru consiliile locale, PNL cu 26,7%, AUR cu 14,4%, conform unui sondaj realizat de INSCOP la comanda News.ro, în luna aprilie,...
Respect, d-le Cîrstoiu: "un medic nu abandonează niciodată"! Câți antreprenori gândesc la fel?
Nu l-am cunoscut niciodata pe medicul Cirstoiu, nu am avut nicio legatura ce el. In schimb, ca si voi, am avut ocazia sa-l vad la lucru pe scena politica damboviteana. Dupa parerea mea, responsabil...
#gaz metan live steaua, #gaz metan steaua live text, #ziare com live gaz metan steaua , #stiri Liga I