Liga 1: Petrolul castiga lejer la Craiova si devine noul lider

Duminica, 24 August 2014, ora 22:50
4842 citiri

Petrolul Ploiesti a castigat cu 2-0 in fata celor de la CS Universitatea Craiova, in ultimul meci al zilei de duminica din Liga I, etapa cu numarul 5, sezonul 2014/2015.

Golurile celor de la Ploiesti au venit prin Albin in minutul 68 si Tamuz in minutul 83.

Albin deschidea scorul putin dupa o ora de joc dupa o lovitura libera foarte frumos executata, de la 16 metri. Toto Tamuz majora diferenta cu 7 minute inainte de final, dupa o combinatie cu Satli, sutul sau de la 10-11 metri fiind imparabil.

O victorie petrolista fara prea multe emotii, care o urca pe trupa prahoveana pe primul loc in Liga I, cu 13 puncte, unul mai mult comparativ cu Steaua si Astra, ambele avand 12.

Pentru Ploiesti urmeaza returul cu Dinamo Zagreb din play-off-ul Europa League, in tur scorul fiind 1-3 in Romania.

CS U Craiova: Brac - Achim, Frasinescu, Kay, Vatajelu - Madson, Brandan - Baluta, Nuno Rocha, Bancu - Curelea.

Petrolul: Pecanha - Alcenat, Geraldo, Guimaraes, Fanchone - Priso, Mustivar - Albin, Astafei, Marinescu - Tamuz.

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#petrolul bate la craiova, #cronica liga I petrolul craiova, #petrolul victorie si primul loc liga , #stiri Liga I