Liga 1: CFR Cluj invinge Craiova in derbi si termina cu stil prima parte a sezonului

Duminica, 23 Februarie 2020, ora 21:57
10652 citiri

CFR Cluj s-a impus in deplasare in derbiul cu Universitatea Craiova, scor 2-0 in ultima etapa a sezonului regular din Liga 1, sezonul competitional 2019/2020.

Intr-o atmosfera de vis in Banie, baietii lui Papura nu au reusit sa se mobilizeze cand era cel mai mult nevoie si au pierdut la doua goluri diferenta, dupa reusitele semnate de Rondon in minutul 9 si de Martici in minutul 67, ultimul fiind de fapt un autogol.

CFR a inceput in mare tromba aceasta partida pe muchie de cutit, marcand in chiar minutul 9. Rondon a reluat frumos din voleu dupa ce Chipciu a centrat bine de pe flancul drept, fostul stelist fiind la primul joc in tricoul lui CFR. Costache l-a jenat bine pe Martici pentru a face paravan lui Rondon, iar venezueleanul a reluat cu sete in plasa.

Craiova, desi a inceput mai tematoare jocul, s-a activ rapid, iar prima ocazie a fost bara lui Nistor din minutul 17. A urmat apoi o dubla uriasa ocazie ratata de Mihaila si apoi Koljici, singuri cu Arlauskis si cu poarta goala.

Repriza s-a incheiat cu o nota de dominare clara a oltenilor, care totusi, desi au ratat si alte ocazii clare, nu s-au putut intalni cu golul. Pana la pauza, Ivan a lovit si el bara, cu o lovitura de cap, Arlauskis fiind batut la aceasta faza.

Dupa pauza, maturitatea in joc a celor de la CFR a prevalat, iar ardelenii au si marcat golul decisiv in minutul 68, un autogol al lui Martici, de care mingea s-a lovit in careul mic la un sut-centrare inselator al lui Manea.

CFR Cluj castiga un derbi cu multi nervi, si pe teren, dar si in tribune, caci arbitrul Birsan a fost nevoit la un moment dat sa intrerupa partida din cauza obiectelor care zburau in teren catre jucatorii oaspeti.

Ardelenii castiga asadar relaxat sezonul regular din Liga 1, cu 6 puncte peste Craiova si cu 8 peste FCSB, puncte care se vor injumatati insa, ajungand la 3 si 4 lungimi avans respectiv fata de rivale.

In play-off vor mai juca si Botosani, Astra si Gaz Metan Medias. Luni seara, dupa partida dintre Botosani - Poli Iasi vom afla exact tintarul din play-off, caci in cazul unui succes al lui FCB, FCSB poate cobori un loc, pana pe 4.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, 2-0 pentru lidera!

Min.90: 4 minute de prelungire!

Min.89: Cosici vede si el galben, dar si Barbut pentru proteste.

Min.87: Petrila intra in locul lui Itu la CFR, doi jucatori Under 21.

Min.82: Chipciu iese de pe teren si intra Bordeianu.

Min.79: Alex Chipciu vede galben dupa un fault cinic la mijlocul terenului.

Min.78: Arlauskis se izbeste de bara dupa o parada in propriul careu, dar nu e nimic grav.

Min.72: Si ultima schimbare la gazde, iese Ivan si intra Barbut.

Min.67: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL CFR! Sau mai degraba autogol...Manea a facut un super sprint pe partea dreapta, a oferit un sut-centrare in forta, balonul s-a lovit de spatele lui Martici si a intrat in plasa..0-2!

Min.64: Prima schimbare la CFR, iese Costache si intra Omrani. Cartonas galben pentru Papura, care a protestat vehement la tragerile de timp repetate ale fostului dinamovist.

Min.60: Alt sut Nistor de la distanta, mult peste acum. E un joc mai echilibrat in aceasta parte secunda.

Min.52: Sut in bara CFR Cluj! Rondon, foarte aproape de dubla, trage la coltul scurt, dar portarul italian are mare noroc.

Min.50: A doua schimbare la gazde, intra Thiago Ferreira in locul lui Balasa, usor accidentat.

Min.49: Incearca si Cicaldau un sut de la distanta, dar trage anemic..prinde razand Arlauskis.

Min.48: Sut bun Costache din fata careului mare, balonul nu trece foarte departe de poarta.

Incepe partea secunda!

Pauza in Banie, 0-1!

Min.49: BARA Andrei Ivan! Lovitura de cap perfecta a fostului varf de la Rapid Viena, Arlauskis era batuta, dar mingea se duce iar in bara...ce ghinion are Craiova!!

Min.48: Sut interesant de la distanta al lui Cicaldau cu exteriorul, prinde in doi timpi Arlauskis.

Min.45: 5 minute de prelungire avem!

Min.40 S-a reluat jocul, desi acum si pe teren sunt foarte multi nervi. Martici si Costache primesc galben dupa un conflict de proportii.

Min.37: Meciul e intrerupt dupa ce mai multe petarde si obiecte au fost aruncate de fanii gazda inspre Chipciu, care trebuia sa execute un corner pe partea stanga.

Min.33: Craiova domina, Koljici are inca o ocazie, iarasi Arlauskis respinge, dar se fluierase offside pentru o pozitie anterioara.

Min.28: Sut din lovitura libera Djokovici, prinde usor pe centrul portii Pigliacelli.

Min.24: Cosici reia din voleu dupa un corner, mingea se duce tare la coltul scurt, dar acelasi portar din Lituania se remarca!!

URIASA OCAZIE CRAIOVA!! Mihaila si Koljici au doua ocazii rare, singuri cu Arlauskis, bosniacul avand cateva secunde chiar poarta goala. Ce nebunie de parade, putea fi 1-1. Craiova s-a activat!

Min.20: Prima schimbare la gazde, iese Nitu si intra Elvir Koljici.

Min.17: Prima mare ocazie Craiova! Sut Dan Nistor de la coltul careului superb, mingea musca din transversala!!

Min.15: Categoric CFR a dominat acest prim sfert de ora, mai ales din punct de vedere tactic. Craiova pare prea tematoare in aceste prime minute.

Min.9: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL CFR Cluj! Rondon e pe faza si reia in plasa cu un voleu nimicitor. A fost o centrare inspirata a lui Chipciu de pe flancul drept, Costache l-a jenat cum trebuie pe Martici, iar Rondon venit bine lansat din spate marcheaza in premiera in acest campionat.

Min.7: Inceput curajos al ardelenilor, Craiova pare putin buimacita.

Min.3: Centrare foarte buna din lovitura libera a lui Djokovici, Boli era singur-singurel, dar nu si-a facut pasii si nu a putut relua decisiv in poarta.

Incepe partida!

19.58: Avem primele imagini de la Craiova, stadionul e arhiplin, atmosfera e una fantastica.

Avem echipele de start:

Craiova: Pigliacelli - Martic, Balasa, Cosic, Bancu - Nistor, Mateiu, Cicaldau - Ivan, Nitu, Mihaila.

Rezerve: Popescu, Vladoiu, Vatajelu, Ferreira, Ivanov, Barbut, Koljic.

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Burca, Boli, Camora - Itu, Hoban, Djokovic - Chipciu, Rondon, Costache.

Rezerve: Sandomierski, Cestor, Bordeianu, Paun, Petrila, Omrani, Tucudean.

E un meci intre primele 2 clasate din Romania, meci care poate aprinde si mai mult play-off-ul, caci ambele trupe ar pleca la egalitate de puncte. In acest moment, CFR are 49 de puncte, iar Craiova cu 3 lungimi in spate.

CFR Cluj vine in Liga 1 dupa turul cu Sevilla din Europa League, meci terminat joi acasa cu scorul de 1-1.

O singura infrangere au suferit oltenii in ultimele noua jocuri disputate pe teren propriu in campionat, 0-1 cu FCSB, in vremea cand Victor Piturca era antrenr al Craiovei.

Cele doua echipe s-au mai intalnit de 19 ori in principala competitie interna, de sapte ori au castigat clujenii, de sase ori s-au impus oltenii, iar alte sase jocuri s-au terminat la egalitate.

Echipele probabile:

Craiova: 13. Pigliacelli - 27. Martici, 15. Cosici, 2. T. Ferreira, 11. Bancu - 16. D. Nistor, 8. Mateiu, 10. Cicaldau - 22. Barbut, 38. L. Nitu, 28. Mihaila.

Rezerve: 1. L. Popescu, 5. Vatajelu, 9. A. Ivan, 17. Baiaram, 18. St. Vladoiu, 19. Koljici, 21. Ivanov.

Antrenor: Corneliu Papura.

CFR: 87. Arlauskis l 27. Chipciu, 55. Vinicius, 21. K. Boli, 45. Camora l 62. Petrila, 37. Bordeianu, 8. Djokovici l 10. C. Deac, 9. B. Omrani, 18. C. Costache.

Rezerve: 12. Sandomierski, 3. Burca, 7. A. Paun, 20. Tucudean, 28. Hoban, 92. Cestor, 96. Joca.

Antrenor: Dan Petrescu.

Arbitru: Marcel Birsan.

Partida va fi televizata pe DigiSport, TelekomSport si LookTV.

Ciolacu nu-l lasă pe Robert Negoiță să intre în cursa pentru Capitală: "E candidat la Sectorul 3 și lucrurile așa vor rămâne"
Premierul Marcel Ciolacu a declarat vineri, 19 aprilie, că a discutat cu liderul PNL, Nicolae Ciucă, şi au ajuns la concluzia că Robert Negoiţă este un candidat foarte bun al alianţei PSD -...
Verdictul lui Ciolacu în privința medicului Cîrstoiu: ”Nu poate merge înainte ca fiind candidat al coaliției”
Premierul Marcel Ciolacu a delcarat, vineri, că până când doctorul Cîrstoiu nu va explica toate aspectele apărute în spaţiul public, dânsul nu poate merge înainte ca fiind candidat al...
#Liga 1 Craiova CFR Cluj live, #live Liga 1 cronica derbi Craiova , #stiri Liga I