Liga I: FC Botosani apropie Viitorul de liga secunda

Duminica, 23 Martie 2014, ora 16:00
2610 citiri

FC Botosani a trecut de Viitorul Constanta cu 3-1, in primul meci al zilei de duminica din etapa cu numarul 24 a Ligii I, sezonul 2013/2014.

Golurile au fost marcate de Vasvari, din penalti, Hadnagy si Stojkov, pe de o parte, de cealalta de Nicolae Dica, si el tot din penalti.

Partida a inceput in forta cu gol in minutul 9, prin Nicolae Dica, cel care a transformat un penalti obtinut de Gavra, care a fost faultat in careu de portarul Lazar.

La pauza a fost 1-0 pentru Viitorul, dar nimeni nu avea sa anticipeze nebunia de dupa cele 15 minute de odihna.

In minutul 52, Botosani primea si ea un penalti, dupa un hent in careu, discutabil, vazut de Coltescu. Vasvari batea sigur lovitura si era 1-1 pe tabela. Cateva minute mai tarziu, Hadnagy marca din cativa metri pentru 2-1, dupa o grava eroare de apreciere a lui Balauru, portarul oamenilor lui Hagi, care a iesit gresit.

In sfarsit, pe final, Stojkov a mai punctat o data, pentru a stabili scorul final, 3-1 pentru Botosani.

De remarcat faptul ca Viitorul a avut doi oameni in minus, pe Mitrita si apoi, la final, pe Marin.

Moldovenii ajung pe 9 in Liga I, cu 32 de puncte, Viitorul ramane pe primul loc retrogradabil, 15, cu 23 de puncte la activ.

FC Botosani: Lazar - Patache, Ivanovs, Oltean, Acsinte - Fulop, Vasvari, Danci, Stojkov - Hadnagy, Codoban.

Rezerve: Perianu, Carjan, Ghinga, Tincu, Vertelis, Dorrego, Eino.

Viitorul: Balauru - Putanu, Larie, Mitrea - Mitrita, Daminuta, Lazar, Benzar, Dica - Axente, Gavra.

Rezerve: Buzbuchi, Tanase, Tosca, Marin, Carstocea, Vina.

Arbitru: Sebastian Coltescu.

Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....
Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...
#botosani trece de viitorul meci liga, #cronica liga I botosani viitorul, #botosani bate viitorul liga I etapa , #stiri Liga I