Liga I: FC Botosani apropie Viitorul de liga secunda

Duminica, 23 Martie 2014, ora 16:00
2610 citiri

FC Botosani a trecut de Viitorul Constanta cu 3-1, in primul meci al zilei de duminica din etapa cu numarul 24 a Ligii I, sezonul 2013/2014.

Golurile au fost marcate de Vasvari, din penalti, Hadnagy si Stojkov, pe de o parte, de cealalta de Nicolae Dica, si el tot din penalti.

Partida a inceput in forta cu gol in minutul 9, prin Nicolae Dica, cel care a transformat un penalti obtinut de Gavra, care a fost faultat in careu de portarul Lazar.

La pauza a fost 1-0 pentru Viitorul, dar nimeni nu avea sa anticipeze nebunia de dupa cele 15 minute de odihna.

In minutul 52, Botosani primea si ea un penalti, dupa un hent in careu, discutabil, vazut de Coltescu. Vasvari batea sigur lovitura si era 1-1 pe tabela. Cateva minute mai tarziu, Hadnagy marca din cativa metri pentru 2-1, dupa o grava eroare de apreciere a lui Balauru, portarul oamenilor lui Hagi, care a iesit gresit.

In sfarsit, pe final, Stojkov a mai punctat o data, pentru a stabili scorul final, 3-1 pentru Botosani.

De remarcat faptul ca Viitorul a avut doi oameni in minus, pe Mitrita si apoi, la final, pe Marin.

Moldovenii ajung pe 9 in Liga I, cu 32 de puncte, Viitorul ramane pe primul loc retrogradabil, 15, cu 23 de puncte la activ.

FC Botosani: Lazar - Patache, Ivanovs, Oltean, Acsinte - Fulop, Vasvari, Danci, Stojkov - Hadnagy, Codoban.

Rezerve: Perianu, Carjan, Ghinga, Tincu, Vertelis, Dorrego, Eino.

Viitorul: Balauru - Putanu, Larie, Mitrea - Mitrita, Daminuta, Lazar, Benzar, Dica - Axente, Gavra.

Rezerve: Buzbuchi, Tanase, Tosca, Marin, Carstocea, Vina.

Arbitru: Sebastian Coltescu.

CTP, după ce a văzut conferința lui Cătălin Cîrstoiu: ”I s-a mai rărit zâmbetul iliescoid...”
Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, medicul Cătălin Cîrstoiu a susținut vineri, 19 aprilie, o conferinţă de presă pentru a răspunde acuzaţiilor de incompatibilitate în condiţiile...
De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#botosani trece de viitorul meci liga, #cronica liga I botosani viitorul, #botosani bate viitorul liga I etapa , #stiri Liga I