Dinamo face egal cu Ceahlaul, cu gandul la Catalin Haldan

Duminica, 06 Octombrie 2013, ora 15:52
2167 citiri

Dinamo Bucuresti a remizat cu Ceahlaul Piatra Neamt, scor 1-1, in etapa cu numarul 10 a Ligii I, sezonul 2013/2014. Golurile au fost marcate de Thicot, respectiv Golubovici.

Dinamo pornea meciul de acasa cu Ceahlaul cu trista amintire a mortii lui Catalin Haldan, mort pe teren in urma cu 13 ani, pe 5 octombrie. Un banner emotionant al fanilor gazda arata: "Octombrie e negru si viata si mai si!".

5 puncte pierdea Dinamo pe teren propriu in acest sezon, 3 cu Steaua si doua cu Petrolul, iar Ceahlaul ajungea pe "Stefan cel Mare" dupa cea mai buna serie din istoria echipei in Liga 1, 8 meciuri fara infrangere (4 victorii - 4 remize).

Baietii lui Thicot aveau sa inceapa fulgerator jocul, cu gol in chiar minutul 2. Thicot a adus deschiderea de scor, la 2 minute dupa fluierul de start, cu o lovitura de cap bine tintita. Avantajul fragil nu a tinut nici macar pana la pauza insa, intrucat Golubovici avea sa egaleze in minutul 42, cu o lovitura libera perfect batuta, de la 25 de metri, imparabila pentru Balgradean.

Pe parcursul jocului, in partea secunda, a intrat si Danciulescu, cel care in aceasta saptamana, aniversa 20 de ani de Liga I. El a si marcat in minutul 86, dar golul a fost anulat pe motiv de offside.

Egal s-a terminat partida, Dinamo neputand sa aduca victoria cu Ceahlaul, intr-un meci jucat in amintirea lui Haldan.

Dinamo: Balgradean - L. Rus, Luchin, D. Grigore, Grecu - C. Matei, Boubacar, Thicot, V. Lazar - D. Rotariu - Tucudean.

Ceahlaul: Jovici - Dumitras, Marc, Ichim, Cazan - Achim, Onciu - M. Constantinescu, Golubovici, Popadiuc - E. Jula.

Arbitru: Ovidiu Hategan.

Din ce destinații vin primele avioane în România imediat după intrarea în „Air Schengen”. Pasagerii nu vor mai face controalele la frontieră
Primele zboruri din spaţiul Schengen care vor ateriza duminică pe aeroportul Henri Coandă vor fi cele care vin de la Paris, Viena, Hamburg, Roma, Zurich, Munchen, Amsterdam şi Geneva,...
Ciolacu anunță plafonări ”oriunde există speculă”. Energie și gaze, RCA și dobânzi, deja pe listă
Schema de plafonare și compensare la gaze și energie electrică se prelungește încă un an, urmând ca din aprilie 2025 să se revină treptat, timp de un an, la piața liberă, potrivit unei...
#dinamo ceahlaul egal, #liga I etapa 10 dinamo ceahlaul, #egal intre dinamo ceahlaul, #amintire haldan dinamo ceahlaul , #stiri Liga I