Liga 1: Astra castiga in Giulesti aproape fara emotii

Duminica, 24 August 2014, ora 21:00
3042 citiri

Astra Giurgiu a invins Rapid Bucuresti in Giulesti cu 2-0, in etapa cu numarul 5 din Liga I, sezonul 2014/2015.

Golurile partidei a fost marcate de De Amorim, in minutul 42 si Grandin, in minutul 92.

Jocul nu a fost chiar lipsit de peripetii si faze de poarta. Fatai a inceput meciul cu doua ratari uriase, dar a sfarsit prin a fi inlocuit rapid, in minutul 20, dupa o accidentare.

In minutul 29, Marian Stoica a primit direct cartonasul rosu dupa un fault dur asupra lui Budescu, iar de aici echilibrul s-a rupt. In minutul 42, De Amorim a punctat pentru 1-0, la capatul unei faze colective excelente realizate de elevii lui Isaila.

In partea secunda, Cojocnean a avut cea mai mare sansa pentru Rapid, dar sutul sau din unghi nu l-a putut bate pe Lung.

Pe final, in poate ultimele secunde, Elliot Grandin puncta chiar la debutul sau in Liga I, securizand victoria Astrei.

Astra castiga trei puncte foarte importante in acest debut de Liga I, asigurandu-si linistea necesara pentru returul cu Lyon, de joia viitoare, in direct pe Ziare.com, de la ora 19.45.

Rapid: Bornescu - Savin, Mera, Tinc, M. Stoica - A. Coman, E. Dica, V. Negru, Cojocnean - I. Rosu, Ciolacu.

Antrenor: Ionel Ganea.

Astra Giurgiu: Lung Jr. - Rus, Ben Youssef, Oros, Morais - Laban, Seto - Enache, Budescu, De Amorim - Fatai.

Antrenor: Daniel Isaila.

Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...
Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...
#astra bate rapid liga I, #cronica astra rapid etapa 5, #cronica meci etapa 5 astra rapid , #stiri Liga I