Liga 1: Astra obtine o victorie importanta in lupta pentru play-off

Luni, 27 Februarie 2017, ora 19:51

Campioana Astra Giurgiu a facut un pas mare spre calificarea in play-off-ul Ligii 1 dupa o victorie obtinuta pe terenul celor de la Chiajna.

Formatia pregatita de Marius Sumudica s-a impus cu scorul de 3-1 la capatul unei partide plina de erori uriase ale celor doua defensive.

Astra a deschis scorul rapid, in minutul 8, atunci cand brazilianul Fabricio a reluat frumos in plasa, de la 11 metri, un balon centrat de Budescu din lovitura libera.

Imediat dupa reluarea jocului Chiajna a egalat, Serediuc profitand de o greseala uluitoare a lui Junior Morais, care i-a pasat practic adversarului sau si l-a lasat singur cu Lung.

Astra a revenit la conducere in debutul partii secunde, atunci cand Florea, introdus in teren la pauza, a preluat in careul advers balonul, a driblat foarte usor doi adversari si a inscris cu un sut sec.

Budescu a stabilit scorul final in minutul 73, atunci cand Albu a pasat din tusa in careul propriu, Dobrosavlevici a ratat ireal o preluare banala, iar "decarul" Astrei s-a trezit cu mingea la picior. A urmat un dribling scurt si un gol lipsit de spectaculozitate.

In urma acestei victorii, Astra egaleaza Dinamo la puncte in clasament, avand si un meci mai putin disputat.

ECHIPELE DE START

Concordia: Balgradean - Barboianu, Dobrosavlevici, Melinte, Dan Popescu - Albu, Raul Costin - Serediuc, Herea, M. Cristescu - Ciobanu

Astra: Silviu Lung - A. Stan, Sapunaru, Fabricio, Morais - Seto, Lovin - Ionita II, Budescu, Teixeira - D. Niculae