Liga 1: CFR Cluj castiga in fata Astrei si se distanteaza de urmaritoarele Craiova si FCSB

de Dan Alexandru
Sambata, 30 Martie 2019, ora 23:24

CFR Cluj a castigat al treilea meci consecutiv din play-off, scor 1-0 cu cei de la Astra Giurgiu si se distanteaza poate decisiv de urmaritoarele sale, Craiova si FCSB, la 7, respectiv 8 puncte, cu doar o zi inainte ca aceste doua echipe sa se intalneasca in meci direct.

Singurul gol a fost marcat de Bordeianu in minutul 60, sut frumos din afara careului semnat de fostul jucator de la FC Botosani.

A fost un meci controlat in cea mai mare parte de gazde, care au intalnit o Astra totusi mult mai motivata decat in partida cu FCSB, dar chiar si asa echipa lui Costel Enache nu a putut sa puna probleme portii lui Arlauskis.

E prima victorie asadar a lui Dan Petrescu de la revenirea din China pe banca lui CFR, care merge ceas pana acum in acest play-off, dar urmatoarele doua jocuri vor fi probabil decisive pentru soarta titlului, in deplasare la Craiova si acasa cu FCSB.

Desfasurarea intalnirii:

Min.92: Moutinho vede abia al doilea galben al jocului.

Min.88: Cristi Bud intra la CFR in locul lui Omrani.

Min.84: Si CFR muta, intra Costache in locul lui Paun. Iar Astra face si ultima schimbare, intra Balaure in locul lui Radunovici.

Min.71: A doua schimbare la Astra, iese Rosu si intra Biceanu.

Min.60: GOL CFR Cluj! 1-0 pentru ardeleni, gol frumos de la distanta punctat de Bordeianu, primul gol din sezon pentru fostul jucator de la Botosani.

Min.48: Prima schimbare si la Astra, iese Cestor, accidentat si intra Erico.

Incepe partea secunda!

INFO: Iese Ionita si intra Moutinho, prima schimbare la CFR.

Este pauza la Cluj, 0-0, clujenii au controlat jocul, au fost mai insistenti, dar nu au avut mari ocazii de gol. Astra s-a descurcat bine, a parut mult mai motivata decat in partida cu FCSB si a putut sa mentina un scor alb dupa 45 de minute.

Min.45: Galben vazut de Llullaku.

Incepe jocul!

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Vinicius, Boli, Camora - Deac, Bordeianu, Djokovici - Ionita II, Omrani, Paun.
Rezerve: Jesus, Moutinho, Costache, Peteleu, Muresan, Bud, Hoban.
Antrenor: Dan Petrescu.

Astra Giurgiu: Lazar - Belu, Cestor, R. Crisan, Radunovici - Butean, Mrzljak, Pires, V. Gheorghe - N. Rosu - Llullaku.
Rezerve: Oliveira, Erico, Biceanu, Moise, Balaure, Begue, Daogari.
Antrenor: Costel Enache.

CFR Cluj e lidera din Liga 1, la 4 puncte peste Craiova si 5 peste FCSB.

Astra vine dupa un meci de poveste pierdut acasa cu FCSB, 0-2, meci dupa care CSU Craiova tocmai a inaintat catre Comisia de Disciplina din FRF o cerere pentru anchetarea acestei partide suspecte, avand in vedere ca Astra ii era datoare lui Gigi Becali inainte de jocul direct.

Va fi prima partida oficiala a lui Dan Petrescu pe banca lui CFR de la revenirea din China.

Jocul este televizat pe DigiSport, TelekomSport si LookTV.