Liga 1: Craiova castiga detasat in fata lui Poli Iasi. Mitrita, omul serii

de Dan Alexandru
Sambata, 14 Aprilie 2018, ora 22:37

CSU Craiova a castigat ultimul meci al zilei de sambata din Liga 1, scor 4-1 cu Poli Iasi, in etapa cu numarul 5 a fazei de play-off a sezonului competitional 2017/2018.

Mitrita a fost omul serii cu un hattrick marcat in minutele 18, 45 si 55, ultimul gol venind din penalti. Dimitrov a inchis tabela in prelungiri, cu golul sau din minutul 91.

Iasiul s-a trezit tarziu si a marcat golul sau de onoare prin Danale in minutul 72.

Este a doua victorie abia in play-off pentru olteni, care raman pe 3 cu 34 de puncte, la 2 lungimi de CFR Cluj si cu 5 puncte avans fata de Viitorul, cu care se lupta pentru Europa League.

Iasiul are 4 infrangeri in tot atatea partide disputate in acest play-off. A fost primul gol din cariera lui Danale din Liga 1, dar si prima tripla a lui Mitrita.

Craiova (3-4-3): Calancea - Popa, Gardos, Ferreira - Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Bancu - Barbut, Glavina, Mitrita. Rezerve: Popescu - Gustavo, Santos, Screciu, Popov, Briceag, Burlacu.

Iasi (4-2-3-1): Koselev - Sin, Mihalache, Frasinescu, Pantiru - Oaka, Cioinac - Gavrila, Soares, Zaharia - Kizito. Rezerve: Rusu - Stefanescu, Danale, Jo, Cristea, Pedro si Bosoi.

Arbitru: Radu Petrescu.