Liga 1: Craiova trece de Botosani in ultimul meci pe Oblemenco

Sambata, 01 Noiembrie 2014, ora 20:00
2688 citiri

CS Universitatea Craiova a invins cu 2-1 pe FC Botosani, in al doilea meci al zilei de sambata din Liga I, etapa cu numarul 13, stagiunea 2014/2015.

Pentru gazde au punctat Baluta si Brandan, in timp ce pentru moldavi a marcat Vasvari din penalti.

Baluta a marcat in minutul 28, dupa ce a venit nemarcat pe coltul lung si a reluat din cadere pentru 1-0. Nu a durat mult avantajul oltenilor, pentru ca Vasvari egala din penalti 5 minute mai tarziu.

Golul victoriei a fost semant de Brandan, in minutul 71, dupa o lovitura libera executata magnific.

Golul a venit in superioritate numerica, dupa ce Ngadeu fusese eliminat pentru cumul de cartonase galbene, in minutul 53.

O victorie mare pentru gazde, care vin pe 9 in Liga I, cu 16 puncte acumulate in sezon. Botosani ramane pe 7, cu 21 de puncte.

A fost ultimul meci pe stadionul Ion Oblemenco pentru multa vreme, avand in vedere ca stadionul va fi demolat si va incepe constructia unei noi arene in Craiova.

CSU Craiova: Balgradean - Achim, Acka, Frasinescu, Vatajelu - Brandan, Madson - Baluta, Tirnacop, Bawab - Nuno Rocha. Rezerve.: Straton, Avramia, Ferfelea, Mateiu, Ivan, Carstea, Curelea. Antrenori: Sorin Cartu, Emil Sandoi.

FC Botosani: Lazar - Homei, Ngadeu, Tincu, Acsinte - Fulop, Vasvari, Croitoru, Roussel, Hadnagy, Martinus. Rezerve: Curileac, Browne, Oltean, Bordeianu, Codoban, Ivanovici, Danci. Antrenor: Leo Grozavu.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#craiova bate botosani, #craiova botosani cronica liga I, #liga I craiova invinge botosani , #stiri Liga I