Liga 1: Dinamo nu termina pe loc de play-off la final de tur, dupa un egal cu Astra

de Dan Alexandru
Sambata, 30 Septembrie 2017, ora 22:29

Dinamo Bucuresti si Astra Giurgiu au remizat in ultima partida a zilei de sambata din Liga 1, in etapa cu numarul 13 a sezonului competitional 2017/2018, ultima din turul campionatului.

Nemec si Romario Moise au marcat cele doua goluri, reusita jucatorului de la Astra fiind una de poveste.

Dupa o prima repriza apatica si anemica facuta de gazde, care nu au bifat niciun sut pe spatiul portii, Dinamo a marcat in minutul 66 dupa o lovitura de cap precisa a lui Nemec, care a primit o centrare inspirata de pe flancul drept de la Costache.

Egalarea a venit pe final, in minutul 82, cand Romario Moise a executat perfect, catre vinclu, o lovitura libera de la 20-25 de metri, fara sperante pentru Penedo.

Moise a marcat in acest sezon si contra lui FCSB, intr-un alt rezultat de 1-1, pe Arena Nationala.

Dinamo ramane dupa acest tur in afara play-off-ului, cu 17 puncte, la un punct de locul 6, ocupat de Poli Timisoara. Astra este pe locul 4 cu 23 de puncte, la doua de locul 3, ocupat de FCSB.

Dinamo: Penedo - Romera, Nedelcearu, Dudea, Filip - Mahlangu - Hanca, Nascimento - Costache, Nemec, Oliva.
Rezerve: Branescu, Katsikas, Rivaldinho, Bokila, Salomao, Serban, Corbu.

Astra: Iliev - Stan, Polczak, Erico, Radunovic - Seto, Dandea - Balaure, Ionita, Mrzljak - Abang.
Rezerve: Lazar, Bejan, Marquinhos, Belu, Le Tallec, Gheorghe, Moise.

Arbitru: Marcel Barsan.