Liga 1: Dunarea Calarasi invinge FC Botosani dupa un meci nebun, cu 5 goluri si trei penaltiuri

Sambata, 15 Septembrie 2018, ora 17:02
4095 citiri

Dunarea Calarasi a invins pe final FC Botosani in primul meci al zilei din Liga 1, scor 3-2, intr-o partida nebuna din sudul tarii, cu 5 goluri si 3 penaltiuri, unul dintre ele fiind si ratat.

Golurile au fost reusite de Kanda, Dobrosavlevici si Mediop, respectiv Rodriguez o dubla, ambele goluri venind de la punctul cu var.

Cele doua echipe plecau inainte de acest joc despartite in clasament de un singur cu punct, echipa lui Dan Alexa fiind peste cea a lui Costel Enache inaintea rundei a 8-a. La gazde a aparut titular si Alexandru Bourceanu, ultimul transfer facut de Dunarea, e vorba de fostul capitan al Stelei.

Oaspetii au inceput mai bine cu gol din penalti in minutul 12 prin Rodriguez. Peste 10 minute, Calarasi putea egala tot de la punctul cu var, dar Pana a reluat slab si pe tabela ramanea 0-1.

Finalul de prim mitan le-a apartinut insa gazdelor, care au marcat de doua ori, prin Kanda si

Dobrosavlevici, ultimul cu o lovitura de cap dupa un corner.

Era 2-1 la pauza dupa un meci cu de toate, insa egalarea a venit rapid dupa reluare, tot printr-un penalti, unul foarte discutabil insa aratat de Catalin Popa, acelasi argentinian Rodriguez fiind responsabil cu executia.

Chiar daca se parea ca ne vom indrepta spre o remiza, Mediop nu a fost de acord cu acest lucru in minutul 85, aducand victoria pe tabela cu 5 minute inainte de final, dupa o faza fixa, la care apararea botosanenilor a fost una visatoare.

La 3-2, Botosaniul a mai cerut un penalti, putea fi al treilea, dupa ce Golofca a fost faultat in careu, dar cel mai probabil arbitrului Popa i s-a parut prea mult sa acorde aceleiasi echipe trei lovituri de la 11 metri.

O victorie care urca Dunarea Calarasi pe 5 in Liga 1, cu 12 puncte, la doua puncte sub liderul FCSB. Botosani ramane pe 10 cu doar 8 puncte.

Dunarea Calarasi: Straton - Tenea, Dobrosavlevici, C. Puscas, Mendy - Bourceanu - Kanda, G. Simion, S. Pana, Keyta - Ndiaye.

Antrenor: Dan Alexa.

FC Botosani: E. Pap - Patache, A. Burca, A. Miron, Soiledis - Oaida, J. Rodriguez - D. Fabbrini, E. Papa, Golofca - M. Roman.

Antrenor: Costel Enache.

Arbitru: C.Popa.

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#Dunarea Calarasi victorie nebuna cu Botosani, #Dunarea bate Botosani meci cu de, #Calarasi Botosani cronica Liga 1 5 , #stiri Liga I