Liga 1: Egal intre Astra si Dunarea Calarasi. Gazdele au avut doi oameni eliminati

de Dan Alexandru
Sambata, 18 August 2018, ora 19:58

Astra Giurgiu si Dunarea Calarasi au terminat la egalitate, scor 1-1, in primul meci al zilei de sambata din Liga 1, in etapa cu numarul 5 a sezonului competitional 2018/2019.

Golurile au fost marcate de Nelut Rosu din penalti, respectiv Pana, pentru oaspeti, care au terminat jocul in dubla superioritate numerica, Alibec si Bahamboula fiind eliminati de la giurgiuveni.

Nelut Rosu a transformat un penalti dupa un fault la Lullaku in plin careu, in minutul 17, dar gazdele nu au putut sa se bucure prea mult, caci 4 minute mai tarziu, Pana egala dupa o lovitura de cap bine tintita la coltul scurt.

A fost primul meci pentru Astra fara fostul capitan Alex Stan, cumparat de FCSB vineri pentru suma de 300.000 de euro.

Repriza secunda nu ne-a mai adus goluri, dar ne-a adus 2 cartonase rosii, la o distanta de un minut, ambele pentru Astra. Primul a venit pentru Alibec, care a inceput titular azi, cumul de cartonase galbene, iar al doilea l-a vazut direct Bahamboula, care a avut un atac criminal.

Un joc cu prea putin ocazii de gol, mai ales in partea secunda, in care parca ambele echipe au plecat multumite cu acest punct. Astra este pe 5 cu 7 puncte, la un punct de liderul CFR Cluj, in timp ce Dunarea este pe 8 cu 6 puncte.

Astra are 4 egaluri la rand, dupa acea victorie cu FCSB din prima etapa, iar Dunarea ramane cu un singur succes, cel cu Viitorul din deplasare.

Astra: Lazar - Belu, Bejan, Crisan, Radunovic - Mrzljak - Begue, Rosu, Moise, Llullaku - Alibec. Antrenor: Marius Maldarasanu.

Calarasi: Straton - Gligorov, Balaur, Dobrosavlevici, Ispas - Puscas, Simion, Pana - V. Munteanu, Ndiaye, Kanda. Antrenor: Dan Alexa.

Arbitru: B.Ion.