Liga 1: FC Botosani trece lejer de Poli Iasi in derbiul Moldovei

Duminica, 28 Aprilie 2019, ora 19:56
3215 citiri

FC Botosani a trecut de Politehnica Iasi in adevaratul derbi al Moldovei, prima partida a zilei de duminica din Liga 1, in etapa cu numarul 7 a fazei de play-out a stagiunii competitionale 2018/2019, scor 3-0.

Primele doua goluri ale partidei au fost semnate de Lorand Fulop, eroul acestui meci, in minutele 31 si 45, primul gol venind din penalti.

Gazdele de la Botosani au ramas in 10 oameni in minutul 80, dupa eliminarea directa a lui Holzmann, dar acest lucru nu a influentat pana la urma rezultatul final.

Mai trebuie spus ca in minutul 93, FC Botosani a primit un penalti, dar Mihai Roman II l-a ratat cu seninatate, sutand mult peste poarta. Imediat insa dupa aceasta ratare, Catalin Golofca a semnat al treilea gol al zilei si a inchis scorul acestei intalniri, in care Poli Iasi nu prea a contat..

Iar in minutul 55 al meciului de la Botosani, Andrei Patache a speriat pe toata lumea dupa ce i s-a facut rau si a trebuit dus de urgenta la ambulanta, fiind schimbat imediat de Liviu Ciobotariu. Dupa ultimele informatii, el a avut criza de hipoglicemie.

Pentru botosaneni este a doua victorie doar in acest week-end, iar cu aceste trei puncte ei urca pe locul 9 in clasament, cu 25 de puncte, 6 peste locul de baraj ocupat de Sibiu.

FC Botosani: Pap - Patache, Miron, Burca, Holzmann - Papa, J. Rodriguez - Fabbrini, Ongenda, Golofca - L. Fulop.

Rezerve: Fraisl, Bus, Tarsa, Chindris, M. Roman, Oaida, Karaboue.

Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Poli Iasi: Mino Peralta - L. Rus, Gardos, Frasinescu, Sin - I. Cristea, Mihaescu, Nascimento - Sanoh, Platini, Willy Semedo.

Rezerve: Rusu, Zaharia, Enoh, Chelaru, Pantiru, Teixeira, Gallego.

Antrenor: Flavius Stoican.

Arbitru: Horatiu Fesnic.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#FC Botosani bate Poli Iasi derbi, #Botosani trece clar Iasi Moldova derbi, #Botosani liniste retrogradare Liga 1 , #stiri Liga I