Liga 1: FCSB trece cu emotii de Sepsi intr-un peisaj de iarna

Duminica, 25 Februarie 2018, ora 22:46
8850 citiri

FCSB a trecut cu greu de Sepsi OSK in ultima partida a zilei de duminica din Liga 1, scor 2-0, pe Arena Nationala, pe un frig patrunzator si pe o ninsoare ca in povesti.

Golurile au fost marcate de Viera, un autogol la debut de mitan secund si de Man, gol marcat in ultimele 5 minute de joc.

Nu am gresi daca am spune ca Sepsi a dominat cea mai mare parte a primei reprize, avand destule ocazii mari de gol, iar Andrei Vlad a salvat in mai multe randuri gruparea ros-albastra. S-a terminat 0-0, dar pe rand Patrick Petre, Hamed sau Rodriguez l-au pus serios la incercare pe tanarul Vlad. In minutul 17 a avut loc si un moment delicat, cand doi jucatori de la Sepsi s-au ciocnit cap in cap, Kuku si Petrovikj. Ambulantele au intarziat sa apara pe teren pentru ca nu porneau din cauza frigului patrunzator, dar pana la urma lucrurile s-au calmat, iar jucatorul de culoare a si fost transportat la spital pentru un control amanuntit.

Dupa ce prima repriza a fost prelungita cu 6 minute, un mitan in care FCSB nu a avut nicio ocazie de gol, stelistii au inceput cu bine partea secunda. In minutul 51, imediat dupa intrarea lui Budescu, a venit golul, un gol plecat de la fostul jucator al Astrei, care a centrat perfid de pe flancul stang, Ousmane Viera a incercat sa respinga cu capul dar si-a deviat balonul in proprie poarta.

A fost un meci pe o Arena Nationala mai mult goala, cu fani ai oaspetilor mai zgomotosi parca, meci disputat pe un frig patrunzator si pe o ninsoare care cadea din ce in ce mai serios pe minut ce trecea.

Conturile au fost incheiate in minutul 85, cand Denis Man a marcat un gol simplu, dupa ce Florinel Coman l-a pacalit pe portarul Ramniceanu si victoria stelistilor era asigurata.

Victoria lui FCSB a venit logic si stelistii vin din nou la 2 puncte de CFR Cluj in play-off, echipa pe care o vor intalni in a doua etapa, in a doua saptamana a lunii martie.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, 2-0 pentru FCSB!

Min.90: 4 minute de prelungire!

Min.85: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL FCSB! Man inchide partida, gol cu poarta goala dupa o pasa a lui Coman, care l-a pacalit usor pe Ramniceanu.

Min.82: Gnohere rateaza din cativa metri, suteaza in plin Ramniceanu.

Min.78: Florin Tanase are o buna ocazie sa inchida conturile, dar suteaza in blocaj.

Min.73: Se apara bine si matur stelistii, asteapta sa treaca timpul pentru a mai bifa o victorie, ultima din sezonul regular.

Min.69: Iese Rodriguez si intra Ross, este ultima modificare la Sepsi.

Min.60: Benzar se intoarce pana la urma pe gazon, e o veste foarte buna pentru stelisti.

Min.57: Din nou a intrat o ambulanta pe teren, Benzar a fost grav accidentat, a primit un umar in maxilar si acesta se resimte serios. Benzar va iesi de pe teren si gazdele vor ramane in 10 pentru ca au epuizat deja toate schimbarile..

Min.53: Iese Patrick Petre si intra Oliveira. A doua schimbare la Sepsi. FCSB face si ultima schimbare, iese Filip si intra Junior Morais.

Min.51: GOOOOOOOOOOOOOL FCSB!! 1-0 pentru gazde, Budescu a centrat perfid de pe flancul stang, Viera a deviat gresit si mingea a intrat in plasa, un autogol practic..

Min.46: A intrat si Budescu pe teren, a doua schimbare la FCSB. A iesit Balasa.

Incepe partea secunda!

Pauza, 0-0 pe Arena, ninge din ce in ce mai tare!

Min.45: Petre scapa si el singur cu portarul, din nou Vlad are o interventie sigura. Sepsi a dominat practic acest joc.

Min.43: Sepsi rateaza singur cu portarul prin Hamed, Vlad scoate miraculos!!

Min.40: Gorrin ia primul galben al partidei, de la Sepsi.

Min.36: Planici lanseaza in adancime, dar paseaza slab. FCSB nu a avut nicio ocazie azi!

Min.32: Petre centreaza periculos in careul mic, Vlad boxeaza asa cum trebuie si indeparteaza pericolul.

Min.27: Iese Cristi Tanase si el accidentat, intra Denis Man.

Min.23: Kuku va fi dus la spital pentru un control amanuntit, chiar daca acesta isi dorea sa intre pe teren si avut o reactie nervoasa vizavi de medici.

Min.22: Iese Kuku, serios avariat dupa acea accidentare, a intrat Hamed.

Min.20: Petrovikj si Kuku s-au ciocnit cap in cap, cei doi batandu-se pentru a lovi o minge cu capul, de langa Coman. Petrovikj a fost deja bandajat la cap, cele doua ambulante au parasit gazonul, lucrurile s-au mai calmat.

Min.17: Momente grave pe Arena Nationala, dupa o ciocnire dura intre doi jucatori de la Sepsi. Doua ambulante au intrat pe gazon.

Min.11: Inceput slab pentru stelisti care nu prea leaga pasele, jocul in general nu se leaga, terenul este si el unul dificil.

Min.5: Rodriguez are un sut periculos de la distanta, prinde Vlad cu siguranta.

Incepe partida!

20.48: Ninge din ce in ce mai puternic la Bucuresti.

20.42: Avem imagini de pe Arena Nationala, sunt extrem de putini fani la meci, este foarte frig in Capitala si ninge, terenul are multa zapada pe el.

FCSB: A. Vlad - Benzar, Balasa, Planici, Momcilovici - Pintilii, Filip - Cr. Tanase, Fl. Tanase, Fl. Coman - Gnohere.

Rezerve: Balgradean, Larie, Nedelcu, J. Morais, Ov. Popescu, D. Man, Budescu.

Antrenor: Nicolae Dica.

Sepsi: Ramniceanu - Dalmau, Viera, Obsivac, Sato - Ghinga, Petrovikj - Gorrin, Tandia, Petre - Kuku.

Antrenor: Eugen Neagoe.

FCSB se intoarce in Liga 1 dupa marea umilinta care i s-a administrat in Europa League de catre Lazio, acel 5-1 in returul de pe Olimpico, in 16-imile competitiei.

In campionat se joaca acum totul, iar o victorie e obligatorie pentru ca trupa lui Dica sa inceapa play-off-ul la doar 2 puncte in spatele lui CFR Cluj.

Sepsi este pe 12 in Liga 1 cu 19 puncte la activ, peste Gaz Metan si Juventus, codasele campionatului.

In tur, FCSB a dispus clar de covasneni cu 4-0.

In primul 11 la stelisti e foarte probabil sa debuteze Cristi Balgradean, portarul adus de Gigi Becali in locul tanarului Vlad. Echipe probabile:

FCSB: Balgradean - R. Benzar, Balasa, Planici, Momcilovici - Pintilii, Ov. Popescu - Man, Budescu, Fl. Tanase - Gnohere.

Rezerve: Vlad, Nedelcu, L. Filip, J. Morais, Gaman, Cr. Tanase, Teixeira.

Sepsi: Ramniceanu - Dalmau, Viera, Obsivac, Sato - Petrovikj, Ghinga - Oliveira, Tandia, Hamed - Kuku.

Rezerve: Niczuly, A. Chirita, I. Ursu, Gorrin, Simonovski, Ross, P. Petre.

Arbitru: Iulian Calin.

Partida va fi televizata pe DigiSport, TelekomSport si LookTV.

Orban acuză Biroul Electoral Central că favorizează alianța PSD-PNL: ”Le-a dat voie să desfacă alianţa împotriva firii”
Liderul Forţa Dreptei, Ludovic Orban, a acuzat joi, 25 aprilie, Biroul Electoral Central că ar fi modificat „în mod ilegal” o hotărâre de guvern şi că instituţia ar fi...
Liderul USR, după trimiterea în judecată a lui Clotilde Armand: ”Sunt nişte dosare fake, hărţuieli politice”
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, a reacţionat după Clotilde Armand, primarul Sectorului 1, a fost trimisă în judecată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 şi a afirmat că...
#FCSB Sepsi OSK cronica meci, #FCSB Sepsi live text, #FCSB Sepsi duminica Liga 1 live , #stiri Liga I