Liga 1: FCSB trece de Viitorul si revine pe locul 2 in play-off

Duminica, 11 Martie 2018, ora 22:38
11614 citiri

FCSB s-a impus in ultimul meci al zilei de duminica din Liga 1, in partida derbi cu Viitorul Constanta, scor 2-1, im prima etapa din play-off.

Golurile au fost marcate de Budescu in minutul 32 si de Momcilovici in minutul 39, pentru stelisti, respectiv de Mladen pentru Viitorul, in minutul 75.

Chiar daca FCSB a avut o prima repriza in care a jucat slab per total, o executie personala si o faza fixa au decis primul mitan si apoi si intregul meci.

In minutul 32, Budescu a avut o executie rarisima, sut elegant cu mult efect la coltul lung de la marginea careului, balonul a atins ambele bare ale lui Cojocaru si a poposit cuminte in plasa. Sapte minute mai tarziu, Man a executat un corner de pe banda dreapta, Tanase a deviat inspirat in fata portii, de unde fundasul sarb Momcilovici a avut de indeplinit o simpla formalitate.

In partea secunda, elevii lui Dica au demonstrat ca sunt mai maturi, ca detin mai multa experienta si astfel au dominat in mare parte ostilitatile acestei reprize.

Vestea demna de remarcat este intrarea lui Denis Alibec, in locul lui Gnohere, Alibec revenind in Liga 1 dupa 5 saptamani de pauza, de la acel Gaz Metan - FCSB 1-2.

Totusi, cei de la Viitorul au aprins sperantele si au intrat in meci in minutul 75, dupa golul lui Mladen, venit dupa un corner batut de Ianis Hagi. Jucatorul lui Hagi a sutat din plin careu nestingherit de la langa Morais, fara sperante pentru Balgradean.

Nu s-a mai intamplat insa nimic notabil de aici, asa ca FCSB poate bifa prima victorie in play-off, toate cele 3 mari favorite impunandu-se asadar, CFR, Craiova si FCSB.

Stelistii lui Dica revin pe locul 2 in Liga 1, la doua puncte in spatele liderului CFR, acolo unde se va deplasa duminica viitoare, in marele derbi.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, FCSB invinge Viitorul cu 2-1!

Min.81: Ianis Hagi faulteaza extrem de dur, din spate, pe Denis Man, primeste doar galben.

INFO: 8753 de fani sunt pe Arena Nationala acum.

Min.76: Iese Tanase si intra Teixeira, ultima schimbare la FCSB!

Min,75: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Mladen! 2-1, jucatorul Viitorului reia nestingherit de langa Morais, dupa un corner. Viitorul intra in joc.

Min.73: Alibec reia in bara dupa un corner, de unde a primit o centrare excelenta de la Budescu.

Min.67: Ultima schimbare la Viitorul, intra Capusa in locul lui Ciobanu.

Min.65: Deja o prima ocazie pentru Denis, suteaza insa slab de la distanta prinde Cojocaru.

Min.64: A doua schimbare la gazde, iese Gnohere si intra Denis Alibec.

Min.63: Nedelcu face fault la Matan si ia galben.

Min.62: Iese Chitu si intra Matan la oaspeti.

Min.57: Trage Dragus bine de la distanta, usor alaturi de poarta lui Balgradean.

Min.50: Inceput calm de mitan secund, niciun eveniment major.

Incepe partea secunda!

INFO: Doua schimbari la pauza, cate una pentru fiecare formatie, iese Dumitrescu si intra Dragus la Viitorul, iese Pintilii si intra Popescu la FCSB.

Pauza, 2-0 pentru stelisti, meci fara probleme pentru ei.

Min.42: Ianis Hagi a batut slab o lovitura libera de la 18 metri, Planici se resimte dupa ce mingea l-a lovit in cap.

Min.39: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL FCSB!! 2-0, gazdele par ca au incheiat conturile azi. Corner batut perfect de Man, Tanase deviaza inspirat in fata portii si de acolo Momcilovici indeplineste o simpla formalitate.

INFO: Este al 8-lea gol din sezon pentru Budescu.

Min.31: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Budescuuu! Jucatorul cu numarul 11 pe spate are o executie persoanala de mare efect, sut de la marginea careului foarte elegant, a avut insa si noroc FCSB, mingea a lovit ambele bare si a poposit in plasa: 1-0!!

Min.28: Denis Man vede un galben dupa un fault extrem de dur la Mladen!

Min.24: Tanase obtine o lovitura libera extrem de periculoasa pentru FCSB.

Min.21: Budescu suteaza de la distanta insa foarte slab, prinde usor Cojocaru.

Min.19: Gnohere face un fault in atac. Este pentru prima data in acest an cand este titular in campionat.

Min.16: Balgradean ezita si Viitorul putea profita dupa doua centrari succesive in careul mic. Pana la urma portarul stelist prinde mingea.

Min.10: Au trecut zece minute fara incidente notabile, fara o ocazie mare de gol macar.

Min.7: Tanase putea scapa singur cu portarul, dar Cojocaru a intuit pasa in adancime si a prins mingea la timp.

Min.5: Inceput promitator de meci, cele doua formatii adulmeca poarta adversa, momentan nu au fost insa ocazii mari.

Incepe partida!

20.45: S-a tinut un moment de reculegere in memoria lui Ion Voinescu, poate cel mai mare portar din istoria Stelei.

20.44: Avem primele imagini de la Arena Nationala, e o atmosfera frumoasa la Bucuresti, vreme excelenta pentru fotbal.

FCSB: Balgradean - R. Benzar, Planici, Momcilovici, Morais - Pintilii, Nedelcu - Man, Budescu, Fl. Tanase - Gnohere.

Rezerve: A. Vlad, Balasa, Alibec, Filip, Fl. Coman, Ov.Popescu, Teixeira.

Viitorul: V. Cojocaru - Mladen, Taru, Hodorogea, Cr. Ganea - Cicaldau, T. Baluta, A. Ciobanu - Dumitrescu, I. Hagi, Chitu.

Rezerve: Tordai, V. Ghita, Matan, Dragus, Mailson Lima, Capusa, Gavra.

FCSB are o mare presiune dupa ce in aceasta prima runda din play-off, ambele contracandidate la titlu au castigat, e drept cu ceva emotii, CFR acasa cu Poli Iasi, iar Craiova tot acasa cu Astra Giurgiu.

Stelistii sunt obligati sa castige pentru ca au cazut pe 3, sub Craiova, cu cele 3 puncte luate duminica urmand sa revina pe 2, la 2 puncte de CFR Cluj, cu care au meci direct in Gruia, peste o saptamana.

Viitorul nu are o presiune fantastica pe umeri, chiar daca vine la Bucuresti in postura de campioana en-titre.

In sezonul regular, cele doua si-au impartit victorii, Viitorul 1-0 acasa la Ovidiu, iar FCSB 2-0 tot pe Arena Nationala, in ultimul meci al anului 2017.

7 meciuri consecutive acasa au stelistii fara infrangere cu Viitorul, cu 6 victorii si doar un egal. Trupa lui Hagi vine dupa doua victorii la rand in deplasare, la Juventus si Poli Iasi.

In ultimele 10 meciuri jucate acasa, baietii lui Dica au 7 victorii, 2 remize si doar o infrangere.

Echipele probabile:

FCSB: Balgradean - R. Benzar, Planic, Gaman, Momcilovic - Pintilii, Nedelcu - Man, Budescu, Fl. Tanase - Gnohere.

Viitorul: Cojocaru - Mladen, Tiru, Hodorogea, Cr. Ganea - Cicaldau, T. Baluta, Ciobanu - Chitu, I. Hagi, Mailson.

Arbitru: Istvan Kovacs.

Partida va fi televizata pe DigiSport, TelekomSport si LookTV.

AUR și partidul lui Șoșoacă, în scădere, în intenția de vot la alegerile europarlamentare. Cum arată topul, cu mai puțin de două luni înainte de alegeri SONDAJ
Alianţa PSD-PNL este creditată că 46,6% din intenţiile de vot la alegerile europarlamentare, AUR cu 16,7%, iar Alianţa Dreapta Unită cu 13,8%, conform unui sondaj realizat de INSCOP în luna...
Efectul renunțării coaliției la medicului Cârstoiu: Gabriela Firea va candida la București din partea PSD. PNL va merge separat cu Sebastian Burduja la alegeri
PSD şi PNL au decis să candideze separat la Primăria Capitalei. Coaliția de guvernare a renunțat luni seara, 22 aprilie, la candidatura lui Cătălin Cîrstoiu. Gabriela Firea şi Sebastian...
#FCSB Viitorul live text Liga 1, #Liga 1 mare derbi FCSB Viitorul, #cronica rezultat Viitorul FCSB , #stiri Liga I