Liga 1: Dinamo castiga un meci cu 5 goluri marcate la Medias

Duminica, 06 Mai 2018, ora 20:31
6518 citiri

Dinamo Bucuresti a castigat un meci frumos in deplasare la Gaz Metan Medias, scor 3-2, in singurul meci al zilei din Liga 1, in etapa cu numarul 8 a fazei de play-out.

Golurile au fost marcate de Hanca o dubla (unul din goluri venit din penalti) si Popa, pentru Dinamo, in timp ce pentru Gaz Metan a punctat Rondon, tot o dubla.

Dinamo a inceput mai bine cu un gol marcat in minutul 26, dar Gazul a intors prin dubla semnata de Rondon in minutele 32 si 38.

Mediesenii sperau ca pot incheia primul mitan cu avantaj pe tabela, dar Alexandru Tudor a acordat un penalti la contactul dintre Plesca si Nistor. Hanca a batut bine si scorul la pauza a devenit egal, 2-2.

Golul victoriei a venit in minutul 72 prin Popa, jucator introdus de Bratu in minutul 65.

Dinamo ramane lidera in play-out cu 38 de puncte, in timp ce Gazul ramane in zona fierbinte a retrogradarii, fiind pe 5 cu 21 de puncte.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, Dinamo obtine o victorie frumoasa la Medias, 3-2!

Min.90: Ultima schimbare la Dinamo, iese Salomao si intra Gheorghe.

Min.84: Parvulescu a intrat la gazde in locul lui Chamed.

Min.82: Galben pentru Mahlangu.

Min.82: Tarcoveanu intra la Medias in locul lui Olaru.

Min.79: Romeo intra la GAz in locul lui Cretu.

Min.78: Palici intra la oaspeti in locul lui Hanca.

Min.72: GOOOOOOOOOOOOOOL Dinamo, Popa marcheaza pentru 3-2!

Min.70: Popa ia un galben la 5 minute de la intrarea pe gazon.

Min.65: Prima schimbare la Dinamo, iese Pesici si intra Popa.

Incepe partea secunda!

Pauza, 2-2 la Medias!

Min.45: GOOOOOOOOOOOOOOOOL din penalti! Hanca a transformat sec un penalti, dupa un contact in careu intre Plesca si Nistor. Dinamo face 2-2, ce repriza nebuna!

Min.38: GOOOOOOOOOOOOOOOOL Rondon! Gazul intoarce scorul acasa, Rondon face dubla si este nebunie la Medias, echipa e aproape sa scape de grijile retrogradarii.

Min.34: Grecul Katsikas de la Dinamo ia galben.

Min.32: GOOOOOOOOOOOL Gazul! Rondon egaleaza pentru gazde, un gol simplu, din cativa metri.

Min.26: GOOOOOOOOL Hanca! Dinamo deschide scorul in aceasta deplasare.

Min.25: Ocazie uriasa Hanca, sut putin peste poarta lui Plesca.

Min.20: Niciun sut pe poarta in primele 20 de minute..

Min.12: Grigore vede primul galben al meciului.

Min.5: Ely a avut doua suturi periculoase unul dupa altul, fara efect pe tabela.

Incepe partida!

INFO: S-a tinut un moment de reculegere in memoria fostului mare fotbalist de la Dinamo Patrick Ekeng, astazi se comemoreaza 2 ani de la moartea sa...pe stadionul Dinamo, in meciul cu Viitorul.

Gaz Metan Medias: Plesca - V. Cretu, M. Constantin, Fytanidis, Busu - I. Cristea, Sg. Popovici - Olaru, Chamed, Ely - Rondon.

Rezerve: Greab, Sarghi, Caiado, Tarcoveanu, L. Manole, Parvulescu, R. Romeo.

Dinamo: Penedo - Corbu, M. Popescu, Katsikas, Grigore - Hanca, Mahlangu, Nistor - Pesic, Moldoveanu, Salomao.

Rezerve: Mutiu, Dudea, Maric, Romera, Palic, I. Gheorghe, Popa.

E singurul meci al zilei care are loc in Liga 1 duminica, in faza de play-out din etapa cu numarul 8 a sezonului competitional 2017/2018.

Dinamo e lidera cu 35 de puncte, in timp ce Gazul ocupa locul 5, cu 21 de puncte, 2 peste locul de baraj ocupat de Poli Timisoara.

Mediasul are 3 meciuri consecutive fara egal inregistrat, iar in fiecare din aceste ultime 3 meciuri jucate de Medias s-au marcat cel putin 2 goluri.

Dinamo a inregistrat etapa trecuta singurul esec din play-out, 0-2 la Sepsi.

Partida va fi televizata pe DigiSport, TelekomSport si LookTV.

Ciolacu nu-l lasă pe Robert Negoiță să intre în cursa pentru Capitală: "E candidat la Sectorul 3 și lucrurile așa vor rămâne"
Premierul Marcel Ciolacu a declarat vineri, 19 aprilie, că a discutat cu liderul PNL, Nicolae Ciucă, şi au ajuns la concluzia că Robert Negoiţă este un candidat foarte bun al alianţei PSD -...
Verdictul lui Ciolacu în privința medicului Cîrstoiu: ”Nu poate merge înainte ca fiind candidat al coaliției”
Premierul Marcel Ciolacu a delcarat, vineri, că până când doctorul Cîrstoiu nu va explica toate aspectele apărute în spaţiul public, dânsul nu poate merge înainte ca fiind candidat al...
#Gaz Metan Dinamo live text, #cronica Dinamo Gaz Metan Liga 1, #Gaz Metan versus Dinamo play out , #stiri Liga I