Liga 1: Universitatea Craiova castiga marele derbi al rundei cu Viitorul lui Hagi

Sambata, 22 Septembrie 2018, ora 22:52
6592 citiri

Universitatea Craiova a dispus de Viitorul Constanta in marele derbi al rundei curente de Liga 1, in ultima partida a zilei de sambata din etapa cu numarul 9 a sezonului competitional 2018/2019.

A fost 2-0 pentru olteni in aceasta partida extrem de interesanta, eroul gazdelor fiind bosniacul Elvir Koljic, cu doua goluri marcate.

Atacantul ex-iugoslav a inceput meciul in tromba, cu gol in minutul 5, dupa un sut spectaculos de la distanta, la coltul lung, de la circa 25-30 de metri.

La doar trei minute dupa pauza, minutul 48, acelasi Koljic marcand cu o lovitura de cap splendida, dupa un corner, balonul venind imparabil sub transversala lui Buzbuchi.

Elevii lui Hagi nu s-au regasit, nu s-au gasit pe teren, nu au avut idei, nu au semanat cu echipa din meciul de la CFR Cluj, cand au invins pe final de partida, sau din alte meciuri bune din acest sezon.

Craiova urca pe 4 dupa aceasta victorie, cu 14 puncte, la doua puncte in spatele liderului CFR Cluj, care a invins tot astazi in deplasare la Sibiu, 1-0.

Viitorul coboara pe 8 cu 13 puncte, iar pentru cele doua grupari urmeaza meciuri de Cupa, oltenii dand piept cu Sportul Snagov, lidera din L2, iar Viitorul urmand sa joace cu Concordia Chiajna.

CS U Craiova: Pigliacelli - Martic, Donkor, Kelic, Briceag - Mateiu, Cicaldau - Barbut, Mihaila, Bancu - Koljic.

Rezerve: Popescu, Gardos, Tiago Ferreira, Dimitrov, Serban, Nuno Rocha, Burlacu.

Viitorul: Buzbuchi - Mladen, Luchin, Tiru, De Nooijer - Lopes, T. Baluta, Vana - Ianis, Dragus, Ciobanu.

Rezerve: Cojocaru, Vodut, Achim, Artean, Houri, Matan, Boboc.

Arbitru: Radu Petrescu.

Politicienii români care au fost țintiți de hackeri sprijiniți de Rusia. „Agresiunile se desfășoară împotriva demnitarilor vocali”
Războiul hibrid dus de Rusia afectează și politicienii români. Mai multe grupuri de hackeri sprijiniți de Rusia, China și Iran au avut ca țintă în ultimii ani politicieni și oficiali...
Horia Constantinescu, preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, renunță la funcție
Preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, Horia Constantinescu, renunţă la funcţie după ce a devenit candidatul PSD la Primăria Constanţa. El precizează că...
#Craiova invinge derbiul rundei cu Viitorul, #cronica derbi Liga 1 Craiova Viitorul, #Craiova invinge derbi Hagi Viitorul , #stiri Liga I