Liga 1: Viitorul castiga duelul ultimelor doua campioane ale Romaniei la Giurgiu

Duminica, 01 Aprilie 2018, ora 20:00
4381 citiri

Viitorul Constanta a castigat primul joc al zilei de duminica din Liga 1, la Astra Giurgiu, scor 2-0, in etapa cu numarul 3 din play-off-ul sezonului competitional 2017/2018.

Ghita a marcat singurul gol al primei reprize in minutul 29, dupa un corner batut de pe flancul drept, balonul venit din lovitura de cap a tanarului jucator fiind deviat decisiv in poarta de Urko Vera.

Pe finalul primului mitan, Florentin Matei a primit 2 cartonase galbene in rastimp de 5 secunde, primul pentru un fault, al doilea pentru proteste vehemente si pentru ca l-ar fi injurat pe centralul Marcel Birsan.

Reusita lui Ghita nu a fost singura din toata partida, pentru ca Ianis Hagi a inchis tabela la 2-0 in minutul 89, iar Viitorul urca acum pe locul 4 cu 26 de puncte, 4 peste Astra si 6 peste Poli Iasi, fiind favorita in lupta pentru locul 4, care duce in Europa League, daca Craiova triumfa in Cupa Romaniei.

Astra (4-2-3-1): Iliev - Belu-Iordache, Erico, Polczak, Al. Stan - Seto, Mrzljak - Balaure, Moise, Fl. Matei - Vera.

Viitorul (4-3-3): Cojocaru - Mladen, Ghita, Tiru, Cr. Ganea - Ciobanu, Baluta, Cicaldau - Dragus, Gavra, I. Hagi.

Arbitru: Marcel Birsan.

Marcel Ciolacu închide subiectul programului magazinelor în weekend. „Nu este oportun”
Prim-ministrul Marcel Ciolacu a declarat joi, 28 martie, că semnalele primite din rândul societăţii arată clar că nu este oportun ca magazinele să fie închise în weekend. "În...
Conspirația „George Soroș”, din nou în România, în plin an electoral. Reacția nervoasă a lui Cioloș, întrebat dacă miliardarul se află în spatele partidului său
Europarlamentarul REPER Dacian Cioloş a declarat la Iaşi, după ce a fost întrebat de un bărbat dacă în spatele partidului din care face parte se află George Soros, că nu s-a întâlnit...
#Viitorul bate Astra Liga 1, #cronica meci Viitorul Astra, #Viitorul bate Astra duel ultime campioane , #stiri Liga I