Liga 1: Viitorul intoarce dramatic partida cu CFR Cluj si castiga in ultimele 4 minute

de Dan Alexandru
Duminica, 02 Septembrie 2018, ora 20:37

Viitorul Constanta a dispus de campioana en-titre CFR Cluj, chiar in Gruia, scor 2-1, dupa o desfasurare dramatica a partidei, gazdele conducand in minutul 86 cu 1-0, in etapa cu numarul 7 a Ligii 1.

Tucudean a marcat pentru gazde golul in minutul 55, iar Viitorul a intors dramatic soarta jocului in final de meci, prin golurile semnate de Vodut si Ianis Hagi, minutele 86 si 92, ultimul din penalti.

Prima mare ocazie a primei reprize a venit in minutul 17, cand sutul frumos de la distanta al lui Paun a muscat din bara transversala a portarului Buzbuchi.

Sapte minute mai tarziu, fostul portar al lui Real, Jesus Fernandez a scos un sut bun al lui Matan, dupa o incursiune personala deosebita.

In fine, primul mitan s-a terminat cu scandal, caci Viitorul a cerut un penalti dupa un fault clar facut la Mladen in careu, dar Hategan nu a acordat penalti inexplicabil..

Tucudean a marcat in minutul 55 singurul gol al clujenilor, dupa o lovitura de cap si se parea ca aici se termina ostilitatile. Insa, gafa imensa in defensiva a lui Muresan in minutul 86, a dus la recuperarea lui Vodut, care l-a vazut iesit din poarta pe Fernandez si l-a lobat fabulos de la 40 de metri, aducand egalarea!

Drama s-a produs in prelungiri, acolo unde Viitorul a primit un penalti obtinut de Vodut, Ianis Hagi a executat si a adus victoria in duelul ultimelor doua campioane. Acelasi Muresan l-a faultat pe atacantul dobrogean in careu.

Un 2-1 care adanceste criza din Gruia si ramane de vazut daca Toni Conceicao va mai ramane la echipa si dupa acest esec. CFR ramane pe 2 cu 12 puncte, dar FCSB se poate distanta azi si sa ajunga la 16 lungimi, daca bate pe Botosani.

Viitorul urca pe 7 cu 10 puncte.

CFR Cluj: J. Fernandez - Peteleu, Vinicius, Muresan, Camora - Djokovic Males - Ionita, Mailat, Paun - Tucudean.
Rezerve: Arlauskis, Manea, Lang, Bordeianu, Baptista, Costache, Tambe.
Antrenor: Antonio Conceicao.

Viitorul: Buzbuchi - Mladen, Tiru, Luchin, De Nooijer - Achim, Baluta, Vina - I. Hagi, Dragus, Matan.
Rezerve: Serban - Vodut, Ciobanu, Artean, Houri, Boboc, Pitu.
Antrenor: Gheorghe Hagi.

Arbitru: Ovidiu Hategan.