Liga 1: Viitorul si-a adus aminte ca este campioana Romaniei si a umilit Poli Iasi

de Dan Alexandru
Sambata, 30 Septembrie 2017, ora 19:52

Viitorul Constanta a depasit Poli Iasi sambata seara, in ultima etapa a turului Ligii 1, sezonul regular, scor 5-2, in etapa cu numarul 13 a sezonului competitional 2017/2018.

Tucudean si-a adus aminte in aceasta partida de faptul ca acum ceva vreme juca la Standard Liege sau Charlton si a marcat de 4 ori, in minutele 15, 40, 43 si 50.

Chitu a marcat al 5-lea gol al Viitorului, iar golurile de onoare ale Iasiului au venit prin Platini, care egala la 1 in minutul 18 si Joalisson in minutul 70.

Este a 5-a victorie din acest tur de campionat pentru Viitorul, care urca pe 7 cu 17 puncte, la doar un punct de play-off.

Tucudean devine golgheterul Romaniei in acest moment si este pentru a doua oara cand marcheaza de 4 ori cu Iasiul, dupa meciul Dinamo - Iasi 5-2, in 29 iulie 2012.

Ultimul jucator care marca cel putin 4 goluri de unul singur intr-un meci de Liga 1 era Claudiu Keseru, cu 6 goluri reusite in Steaua - Pandurii din 15 august 2014.

Iasiul coboara pe locul 10, cu 15 puncte, la egalitate cu FC Voluntari.

Viitorul: Ramniceanu - Dani Lopez, Taru, Horj, Cr. Ganea - Cicaldau, Mladen, Vana - A. Chitu, Eric, Tucudean.

Rezerve: Buzbuchi - De Nooijer, Matan, Hodorogea, Dragus, Dumitrescu, Baluta.

Poli Iasi: Kelava - Bosoi, Moisi, Badic, Sin - Qaka, P. Mendes - Kizito, Platini, Jo Santos - Cisse.

Rezerve: Koselev - Pantiru, Vremea, Stefanescu, Moldovan, Spataru, Chelaru.

Arbitru: George Radulescu.