Liga I: Petrolul, cu un Mutu sters, remiza in ultima secunda cu Brasov

Duminica, 23 Februarie 2014, ora 22:31
4028 citiri

Petrolul Ploiesti a remizat cu FC Brasov in ultimul meci al zilei de duminica din Liga I, etapa cu numarul 20, sezonul 2013/2014, scorul final fiind 1-1.

Madeira de la Brasov a punctat in proprie poarta, in minutul 68, pentru ca egalarea sa vina in extremis, pe final, pentru gazde, cu un penalti batut de brasoveni prin Cristi Ionescu, in minutul 93.

Meciul a fost unul animat, cu dese ocazii de poarta, ritm bun si contre periculoase. Partida a inceput sa fie dezechilibrata incepand cu finalul primei parti, cand Balaj l-a eliminat pe Aganovici de la gazde, dupa doua galbene acumulate.

Adi Mutu a fost sters, dar a avut totusi cateva sanse de gol, una din lovitura libera, scoasa greu de Iacob, pe final de prim mitan, a doua la mijlocul partii secunde, cand acelasi Iacob scotea un gol ca si facut.

In rest, si el, dar si Ianis Zicu, nu au fost foarte activi pe teren.

Primul gol a venit in minutul 68, Madeira deviind in poarta o minge pe care a lovit-o cu capul Ovidiu Hoban.

Finalul a fost unul cu multe discutii, avand in vedere decizia lui Cristi Balaj din minutul 93, de a acorda un penalti decisiv pentru gazde, la un contact intre Geraldo si Fonseca. Ionescu a batut fara emotii si a stabilit scorul final: 1-1.

Petrolul pierde puncte importante in lupta la titlu, pe care o duce cu Steaua si Astra.

FC Brasov: Iacob - Cr. Ionescu, Leko, Machado, Vagner - Da Silva, Aganovic, Mateiu, Szekely - Cristea, Surdu.

Rezerve: Bordea, Potecu, Santos de Almeida, Madeira, Enceanu, Davide Dias, Fonseca.

Petrolul: Pecanha - Alcenat, Geraldo, Manasse, Guilherme - Hoban, De Lucas - Priso, Zicu, Morar - Mutu.

Rezerve: Bornescu, Mustivar, Fernandez, Albin, Achim, Gerson, Tamuz.

Arbitru: Cristi Balaj.

Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...
#egal petrolul fc brasov cronica, #liga I etapa 20 cronica petrolul, #petrolul adi mutu sters egal brasov , #stiri Liga I