10 Mai 2010 - Esec in ultima etapa

Handbalistii vasluieni au incheiat sezonul Diviziei A, la handbal masculin cu un meci greu in deplasare, cu Universitatea II Bucovina Suceava. Dupa ce la pauza au condus cu 17-16, elevii lui Liviu Gugles au avut o a doua repriza ceva mai slaba, iar

30 Aprilie 2010 - Au invins liderul!

Dupa un meci spectaculos, cu multe rasturnari de scor, handbalistii vasluieni au reusit o victorie importanta in fata liderului la zi, CSU Galati. Jucatorii lui Liviu Gugles au aratat o daruiere crancena care a compensat diferenta de valoare

05 Martie 2010 - Partida foarte grea in compania liderului

Divizia A de handbal masculin programeaza in acest week-end o noua etapa. In seria A se desfasoara partidele rundei cu numarul 13. HC Vaslui, formatia pregatita de prof. Liviu Gugles, se va deplasa la Galati, pentru intalnirea cu Universitatea din

01 Martie 2010 - Un nou esec

"LANTERNA ROSIE"... HC Vaslui pierde la Focsani, 14-22 si inregistreaza cea de-a opta infrangere in aceasta editie de campionat, care ii duce pe "galben-verzi", pe ultima pozitie a clasamentului.
In cea de-a XIII-a etapa a Diviziei A, la handbal

22 Februarie 2010 - Victorie la limita pentru handbalistii seniori vasluieni

La Sala Sporturilor a avut loc, joi seara, partida HC Vaslui - LPS Piatra Neamt din cadrul campionatului diviziei A de handbal masculin, seria A. La finele celor 60 de minute de joc, tabela de marcaj consemna scorul de 27-26 pentru gazde. Ca si

17 Februarie 2010 - Se reia campionatul diviziei A de handbal masculin

Maine, au loc meciurile rundei cu numarul 12 din cadrul campionatului diviziei A de handbal masculin. In seria A, se va desfasura si jocul dintre HC Vaslui si LPS Piatra Neamt. Intalnirea se va desfasura in Sala Sporturilor, incepand cu orele 17.

05 Februarie 2010 - Reincepe divizia A de handbal masculin

Duminica se va relua campionatul diviziei A de handbal masculin. In programul seriei A figureaza si intalnirea dintre Politehnica Iasi si HC Vaslui. In ultimii ani mai toate confruntarile desfas urate pe malul Bahluiului intre cele doua combatante

12 Ianuarie 2010 - Handbalistii seniori sunt datori publicului

In prima parte a editiei de campionat 2009- 2010, handbalistii de la HC Vaslui nu au avut succese deosebite. In cele zece partide disputate, elevii profesorului Liviu Gugles au obtinut doar doua succese si doua rezultate de egalitate, in alte sase

08 Ianuarie 2010 - Cifrele anului 2009

Este locul pe care-l ocupa HC Vaslui in divizia A de handbal masculin dupa prima parte de campionat.

Handbal Club (HC) Vaslui nu a avut o evolutie buna in prima parte a sezonului. O recunoaste chiar antrenorul Liviu Gugles. Formatia vasluiana ocupa doar locul cinci, din sase formatii, cu sase puncte, la egalitate cu ocupanta ultimului loc, LPS Piatra Neamt.
"Sunt nemultumit. Am avut evolutii oscilante. Am alternat mai mereu evolutiile bune cu cele rele. Nu am stiut sa ducem de fiecare data

28 Decembrie 2009 - Sarbatoare handbalistica!

Cei 35 de ani de handbal la Vaslui au fost marcati printr-un meci demonstrativ intre o selectionata a ligii, formata din jucatori vasluieni care evolueaza in prima divizie, si actuala echipa a HC Vaslui.

Autor: Claudiu BERBECE

Timp de mai bine de o ora, cei peste 500 de vasluieni care s-au incumetat sa suporte frigul din Sala Sporturilor, au avut parte de un show handbalistic de exceptie. Astfel, actuala echipa a lui HC Vaslui i-a provocat la un duel sportiv pe fostii componenti ai LPS

07 Decembrie 2009 - Tucaliuc si-a invins fostii coechipieri

Sambata, la Sala Sporturilor, s-a desfasurat intalnirea LPS Vaslui - LPS Botosani, din cadrul etapei a VIII-a a campionatului republican al juniorilor I la handbal, seria A. Dupa 60 de minute de joc foarte echilibrat gazdele, au reusit sa se impuna cu scorul de 28-25 (10-11). Vasluienii au obtinut un nou succes, care s-a conturat insa destul de greu. Victoria reusita acum doua zile inseamna ramanerea, cu sanse sporite, in lupta pentru ocuparea unuia dintre primele doua locuri, cele care asigura

10 Noiembrie 2009 - Handbalistii seniori vasluieni au spart gheata

Ieri, la Sala Sporturilor, a avut loc meciul HCM Vaslui - Politehnica Iasi, din cadrul etapei cu numarul 6, prima a primului retur a diviziei A de handbal masculin, seria A. La capatul celor 60 de minute tabela de marcaj a inregistrat scorul de 24-22 (11-12) in favoarea vasluienilor. A fost un meci echilibrat in marea sa majoritate, cu dese si spectaculoase rasturnari de situatie. Cu acest succes gazdele au spart gheata, obtinand prima victorie din aceasta editie de campionat. Golurile

26 Octombrie 2009 - HCM Vaslui-Bucovina Suceava 24-24 (11-12) Egalii liderului!

Handbalistii vasluieni au luptat pana in ultima secunda pentru un punct meritat.

Cei peste 200 de vasluieni prezenti, ieri, in Sala Sporturilor au avut parte de un spectacol handbalistic de neuitat. Cele doua formatii au oferit spectatorilor un meci atractiv, trait cu sufletul la gura pana in ultima secunda. Sucevenii au inceput in forta partida si au condus dupa primul sfert de ora cu
patru goluri diferenta. Elevii lui Liviu Gugles au revenit si au fost la un pas de a termina prima repriza

23 Octombrie 2009 - Surpriza in fata liderului, un scenariu improbabil

Duminica, se vor consuma meciurile etapei a V-a din cadrul campionatului diviziei A de handbal masculin. In seria A, se va disputa si jocul HCM Vaslui - Universitatea II Suceava. Dupa doua deplasari consecutive, soldate cu tot atatea esecuri, echipa pregatita de prof. Liviu Gugles se va confrunta cu liderul. Daca editia trecuta de campionat sucevenii se aflau pe ultimul loc, dupa patru runde, acum, au ajuns sa ocupe prima pozitie. Avand deja trei victorii si un egal, echipa din nordul Moldovei

12 Octombrie 2009 - La un pas de surpriza

Cea de-a III-a etapa a campionatului diviziei A de handbal masculin a programat, joi seara, partida CSM Focsani - HCM Vaslui. Dupa 60 de minute de joc agreabil si echilibrat in marea majoritate, gazdele au reusit sa castige cu 21-20 (11-10). "A fost o intalnire decisa in doar sapte minute. Am fost egalii gazdelor 53 de minute. In prima repriza si incepand cu minutul 37, am fost cel putin la nivelul lor. Din pacate, am pierdut fraiele jocului intre minutele 30 si 37. Acolo s-a pierdut meciul. A

28 Septembrie 2009 - 7 metri ratat in ultimele secunde, la 25 egal!

Ieri, la Sala Sporturilor, a avut loc intalnirea HCM Vaslui - LPS Piatra Neamt din cadrul etapei a II-a a Diviziei A de handbal masculin, seria A. Dupa 60 de minute de joc foarte echilibrat tabela de marcaj a inregistrat un rezultat de egalitate: 25-25 (15-13). Formatia antrenata de prof. Liviu Gugles si prof. Sebastian Hagiu a evoluat neconvingator in multe momente ale jocului. Daca in prima runda nemtenii au cedat la scor acasa (24-37 cu Focsaniul), acum si-au vandut foarte scump pielea.

25 Septembrie 2009 - Duminica, etapa in Divizia A de handbal masculin

Duminica au loc jocurile rundei a II-a din campionatul Diviziei A de handbal masculin. In Sala Sporturilor din Vaslui, de la orele 11.00, HCM se va confrunta cu LPS Piatra Neamt. Cei doi antrenori, prof. Liviu Gugles si prof. Sebastian Hagiu, vor folosi garnitura care a evoluat si la Iasi, in prima etapa dar si in amicalul de acum o saptamana sustinut si castigat in fata aceleiasi echipe de pe malul Bahluiului. Invinsi la 7 goluri diferenta in campionat de catre ieseni, elevii celor doi

21 Septembrie 2009 - Victorie in amicalul cu Politehnica Iasi

Ieri, s-a disputat la Sala Sportuirilor partida amicala de handbal dintre divizionarele A, HCM Vaslui si Politehnica Iasi. Intalnirea s-a incheiat cu scorul de 21-18 pentru vasluieni, dupa ce la pauza se consemna egalitatea: 12-12. Dupa un inceput foarte bun pentru elevii pregatiti de prof. Liviu Gugles si prof. Sebastian Hagiu (5-1 in minutul 7) a urmat o serie de cinci goluri primite si iesenii aveau pentru prima oara avantaj (5-6, in minutul 12). Oaspetii s-au detasat rapid la 11-8, insa

18 Septembrie 2009 - Amical de handbal HCM Vaslui - Politehnica Iasi

Sala Sporturilor va gazdui duminica, de la orele 10.30, meciul amical de handbal dintre HCM Vaslui si Politehnica Iasi. Cum campionatul masculin al diviziei A este intrerupt la acest sfarsit de saptamana, conducerile celor doua grupari au luat decizia de a juca un amical de verificare. Cele doua combatante s-au intalnit si duminica trecuta, in chiar prima etapa a noii editii. Jocul a luat sfarsit cu succesul iesenilor, care s-au impus cu scorul de 32-25. Pentru acest joc prof. Liviu Gugles si

12 Septembrie 2009 - 13 septembrie, zi plina in sport

13 septembrie va fi o zi plina de intreceri in peisajul sportului vasluian. Duminica urmeaza sa se dea startul in noua editie a campionatului diviziei A de handbal masculin. Printre cele 29 de competitoare impartite in patru grupe se numara si Handbal Club Municipal Vaslui, care a fost repartizata, ca si anul trecut, in seria A. Cei doi antrenori, prof. Liviu Gugles si prof. Sebastian Hagiu (cel de-al doilea l-a inlocuit pe prof. Constantin Craciun) vor avea la dispozitie urmatorul lot: Vasiliu,

04 Septembrie 2009 - Prezentare de prima liga

Handbal Club Municipal (HCM) Vaslui si-a prezentat lotul ca o echipa de prima liga, cu joc de lumini si prezentari ca in NBA.

HCM Vaslui a intrat pe ultima suta de metri cu pregatirile inaintea startului unui nou sezon. Formatia vasluiana a dorit sa-si prezinte lotul intr-un show demn de prima liga. Handbalistii pregatiti de Liviu Gugles si Sebastian Hagiu au avut parte de o prezentare ca in NBA, cu joc de lumini, muzica si confetti. Din pacate, putini spectatori au luat loc in tribune

03 Septembrie 2009 - Duminica, 13 septembrie, start in divizia A de handbal

Debutul editiei de campionat 2009-2010 a diviziei A de handbal masculin se apropie cu pasi repezi. Acesta a fost si motivul pentru care conducerea echipei HCM Vaslui a organizat, ieri, o intalnire cu presa. Au participat Sorin Aprodu, noul presedinte executiv al gruparii, George Safir, vicepresedinte, antrenorul principal, Liviu Gugles, dar si viceprimarul Valeriu Caragata, presedintele consiliului director. Din acest nou consiliu mai fac parte Catalin Barleanu, Bogdan Florea, Doru Husanu,

25 August 2009 - Handbalistii vasluieni vor debuta la Iasi

Noul campionat al Diviziei A de handbal masculin, editia 2009-2010, incepe duminica, 13 septembrie. Fata de editiile din ultimii ani, jocurile se vor desfasura duminica, nu sambata. HCM Vaslui, grupare pregatita de tandemul format din prof. Liviu Gugles si prof. Sebastian Hagiu (cel de-al doilea cooptat in locul prof. Constantin Craciun) si care va active in seria A, va disputa primul joc la Iasi, in compania Politehnicii. De remarcat ca si in sezonul trecut cele doua s-au confruntat in prima

08 Aprilie 2009 - Trei vasluieni in lotul national de handbal-tineret

Lotul national de handbal- tineret baieti se pregateste pentru turneul de calificare la Campionatul Mondial, care va avea loc in vara acestui an (6-19 august), in Egipt. Din lot fac parte si trei jucatori formati la Vaslui, dar care acum evolueaza la alte grupari din tara: Tudor Stanescu ("U" Cluj), Alexandru Asoltanei (Minaur Baia Mare) si Alexandru Zaharia (CSM Medgidia). Zilele trecute, sambata si duminica, la Turnu Severin, echipa a sustinut doua partide amicale de verificare in compania

07 Aprilie 2009 - Trei vasluieni in lotul national de handbal-tineret

30 Martie 2009 - O noua infrangere pentru handbalistii vasluieni

Sambata au avut loc jocurile rundei cu numarul 22 in divizia A de handbal masculin. In seria A sa desfasurat si partida Politehnica Iasi - HCM Vaslui. Dupa cele 60 de minute regulamentare gazdele s-au impus cu scorul de 31-24 (15-11). Fata de ultimele intalniri, in care s-a facut efectiv de ras, de data aceasta trupa pregatita de prof. Liviu Gugles si prof. Constantin Craciun a evoluat cu mult mai bine. Chiar si asa a cedat, ratarile fiind, ca de fiecare data, "calcaiul lui Ahile" pentru

23 Martie 2009 - Handbalistii vasluieni intalnesc liderul seriei

La Brasov, astazi, are loc partida CSM Rom Cri - HCM Vaslui, din etapa cu numarul 21 a diviziei A la handbal seniori, seria A. Oaspetii se vor confrunta cu liderul de departe cea mai indreptatita grupare sa acceada, din aceasta serie, la barajul de promovare in Liga Nationala. Dupa cum a evoluat in ultima vreme, echipa pregatita de prof. Liviu Gugles si prof. Constantin Craciun nu pare in stare sa obtina un rezultat favorabil. "Va fi un meci foarte greu. Chiar daca jucam cu echipa de pe primul

23 Martie 2009 - Ciuca batailor

Handbalistii seniori vasluieni sau umplut din nou de rusine si de ridicol. Sambata, in runda cu numarul 21 a diviziei A la handbal masculin, seniori, seria A, la Brasov, CSM Rom Cri a intalnit HCM Vaslui. Dupa un joc dominat de la cap la coada de gazde, acestea s-au impus la un scor ce nu necesita prea multe comentarii: 33-14 (18-8). Sa inscrii doar 14 goluri intr-un meci in care irosesti peste 30 de atacuri reprezinta o adevarata contra-performanta. O evolutie mai mult decat modesta si

21 Martie 2009 - Handbalistii vasluieni intalnesc liderul seriei

16 Martie 2009 - Un nou esec dezamagitor acasa

Sala Sporturilor a gazduit sambata dimineata intalnirea dintre HCM Vaslui si Universitatea Galati din cadrul etapei cu numarul 20 a diviziei A la handbal masculin, seria A. La capatul celor 60 de minute de joc dominat de la inceput si pana la sfarsit de oaspeti, acestia s-au impus la un scor categoric: 24-17 (11- 4). Disputa a fost transata de echipa de la Dunare in primele 14-15 minute, cand tabela de marcaj arata un incredibil 6-0. Vasluienii, prega- titi de prof. Liviu Gugles si prof.

14 Martie 2009 - Meci greu pentru handbalistii seniori vasluieni

Sala Sporturilor va gazdui astazi, de la orele 11.00, partida HCM Vaslui - Universitatea Galati din cadrul rundei cu numarul 20 a diviziei A la handbal masculin, seria A. Dupa succesul repurtat saptamana trecuta, tot in sala proprie, elevii pregatiti de prof. Liviu Gugles si prof. Constantin Craciun, vor incerca sa obtina o noua victorie. Nu le va fi insa deloc usor deoarece echipa de la Dunare este mai valoroasa decat cea de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Piatra Neamt. "Baietii vor incerca

13 Martie 2009 - Cu moralul ridicat

HCM Vaslui-Universitatea Galati, sambata, 14 martie, ora 11, Sala Sporturilor.

Handbalistii vasluieni sunt cu moralul refacut dupa victoria la scor in fata Liceului cu Program Sportiv (LPS) Piatra Neamt. Acestia vor aborda mult mai optimisti partida de sambata, 14 martie, cu Universitatea Galati.
"Avem un alt tonus si speram intr-o figura frumoasa. Sper sa fi scapat de ghinion si sa ne impunem in partida de sambata", a precizat Liviu Gugles, antrenorul lui HCM Vaslui.
El este constient de

28 Februarie 2009 - Handbalistii vasluieni cauta "surpriza", la Focsani

Astazi, au loc meciurile unei noi runde, a XVIII-a, in divizia A de handbal masculin. In seria A, se va disputa si partida CSM Focsani - HCM Vaslui. Cu trei infrangeri din ultimele trei partide sustinute, vasluienii nu pot emite pretentii prea mari pe malul Milcovului. Cu toate acestea, elevii pregatiti de prof. Liviu Gugles si prof. Constantin Craciun vor incerca, pe cat posibil, sa obtina un rezultat strans. Si cum mingea este rotunda, ca si la fotbal, de altfel, o surpriza nu este din start

27 Februarie 2009 - CSM Focsani - HCM Vaslui, sambata, 28 februarie, ora 11: Cu moralul la pamant

Handbal Club Municipal (HCM) Vaslui nu are o misie usoara in deplasarea de la Focsani. Partida cu cea de-a doua clasata din seria I a diviziei A de handbal masculin se dovedestea fi destul de dificila, in conditiile in care echipa lui Liviu Gugles este cu moralul la pamant dupa cele trei infrangeri consecutive.
"Incercam sa refacem din mers moralul. Ne va fi destul de greu. Focsaniul este o echipa buna, care doreste sa promoveze. Are si sustinerea financiara necesara, primaria investind in

23 Februarie 2009 - Esecuri pe banda rulanta pentru handbalistii seniori

Sala Sporturilor a gazduit sambata intalnirea dintre HCM Vaslui si CSS Bacau din cadrul etapei cu numarul 17 a diviziei A la handbal masculin. La capatul unui joc in marea sa majoritate echilibrat oaspetii s-au impus cu scorul de 24 - 23 (11-12). Este cel de-al treilea joc din acest al doilea tur in care vasluienii pierd. Doua dintre disputele pierdute s-au consemnat pe propriul teren. Pe langa meciul cu bacauanii, elevii pregatiti de prof. Liviu Gugles si prof. Constantin Craciun au mai cedat

13 Februarie 2009 - Un nou esec al handbalistilor juniori I

Dupa turneul de sala cu numarul 2, desfasurat la Suceava, la sfarsitul lunii trecute, in care au inregistrat trei infrangeri din tot atatea partide sustinute, handbalistii juniori I de la Liceul cu Program Sportiv Vaslui au disputat prima etapa a returului campionatului republican. Duminica, pe propriul teren, elevii pregatiti de prof. Liviu Gugles i-au avut de infruntat pe cei de la LPS Iasi. Gruparea de pe malul Bahluiului, mai valoroasa si bine ancorata in lupta pentru calificarea la unul

02 Februarie 2009 - Cealalta fata a handbalului vasluian

La Sala Sporturilor s-au desfasurat, sambata si duminica, cele doua partide amicale de verificare dintre HCM Vaslui si Olimpus Chisinau. Daca in primul joc elevii pregatiti de tandemul format din prof. Liviu Gugles si prof. Constantin Craciun s-au impus mai greu, cu 26-23 (14- 13), in cel de-al doilea ei au castigat mult mai categoric: 30-20 (15-9). Din randurile gazdelor s-au evidentiat Bahnareanu, Sahan, Grigoras, Volocariu si portarul Vasiliu. De mentionat ca, dupa o lunga absenta din lot, a

27 Ianuarie 2009 - Situatie confuza la HCM Vaslui

Echipa pregatita de Liviu Gugles nu stie daca va mai putea continua in campionat, conturile clubului fiind goale.

Handbal Club Municipal (HCM) Vaslui traverseaza o perioada nefasta. Clubul nu sta deloc pe roze cu banii, oficialii formatiei sustinand ca, daca Primaria Vaslui nu va interveni de urgenta, sunt sanse mari ca proiectul demarat anul trecut sa cada definitiv.
"Nu avem cu ce continua. Am mai incercat pe la diferite firme, insa multe nici nu vor sa mai auda, din cauza crizei

20 Decembrie 2008 - Meci intre generatii

Duminica, de la ora 11, Sala Sporturilor din Vaslui va gazdui un spectacol handbalistic de exceptie, intre actualul lot al Handbal Club Municipal (HCM) si fostele glorii ale handbalului masculin vasluian. Manifestarea se doreste a fi si un prilej de bilant al acestui sport, care a prins din nou radacini odata cu relansarea echipei locale de catre cuplul Liviu Gugles - Cornel Gherman.
"Ii

24 Septembrie 2008 - HCM Vaslui a cistigat un junior

Juniorul Nechita a facut furori inca de la primul meci jucat sub culorile lui HCM Vaslui. Acesta are dubla legitimare, fiind inca elev la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui. El a reusit sa marcheze cinci goluri in meciul de la Suceava, dandu-i mari sperante antrenorului Liviu Gugles.
"Este un jucator de care veti auzi multe in acest campionat. Am incercat sa-l avem apt inca din prima etapa, insa cei de la federatie au ramas in doua carnete, astfel ca nu l-am putut folosi in meciul cu

22 Septembrie 2008 - Handbal masculin, divizia A: Victorie muncita

HCM Vaslui a obtinut o victorie nesperata in fieful Sucevei, o formatie alcatuita in mare parte din jucatori care evolueaza si la prima echipa, cu state vechi in Liga Nationala. Handbalistii lui Gugles au inceput timorati partida, cu multe greseli in faza de aparare, lucru ce a permis gazdelor sa conduca pe tabela de marcaj la patru goluri diferenta. Abia pe final de repriza, si-au revenit vasluienii, preluand ostilitatile inclusiv pe tabela de marcaj. Astfel, la pauza, oaspetii conduceau la

01 Septembrie 2008 - HCM Vaslui, locul II la turneul pe care l-a gazduit

Fata de editia precedenta a campionatului diviziei A, cand vasluienii i-au invins in toate cele patru dispute pe nemteni, de data aceasta formatia de la poalele Pietricicai, intarita considerabil, a iesit invinga toare. Din acest motiv nu mai mira pe nimeni ca in meciurile amicale desfasurate pana acum nemtenii nu au cedat nici unul, intrecand, printre altele, pe Poli Iasi, grupare care in fiecare an isi propune drept obiectiv promovarea in Liga Nationala. Iata rezultatele inregistrate de

29 August 2008 - Un nou inceput pentru HCM Vaslui

La sala de conferinte a Silver Mall din Vaslui a avut loc ieri o intalnire cu presa, la care au fost prezenti Corneliu Gherman, presedintele gruparii precum si cei doi antrenori, prof. Liviu Gugles si prof. Constantin Craciun. Cei trei au prezentat reprezentantilor mass-media cateva aspecte legate de prezentul si mai ales viitorul formatiei masculine de handbal seniori. „Inca din mai am pornit demersurile pentru redresarea sportului cu mingea mica la semicerc in municipiul nostru, in urma

04 Septembrie 2007 - Handbalul vasluian are asigurat schimbul de maine

In perioada 31 august - 2 septembrie, la Odorhei, a avut loc cea de a XIII-a editie a turneului interna- tional de handbal masculin rezervat juniorilor I. La competit ie au luat parte format iile CS Gyonk (Ungaria), CSS Sighisoara, LPS Vaslui si CSS Odorhei. La finele celor trei zile de concurs, vasluienii pregatiti de prof. Liviu Gugles, cel care a preluat echipa pe care o avea si inaintea plecarii la Centrul National de Excelenta de la Sighisoara, au terminat pe primul loc. Iata rezultatele