Ziare.com

Afla cum te poti angaja intr-o institutie a UE pe un salariu de 4.000 de euro

   

Afla cum te poti angaja intr-o institutie a UE pe un salariu de 4.000 de euro
Crezi ca poti face mai mult, dar nimeni nu-ti ofera aceasta sansa in tara? Te-ai saturat sa fii european numai cu numele? Afla de pe Ziare.com cum poti ajunge sa lucrezi la Bruxelles, Strasbourg sau Luxembourg, ca parte a masinariei ce tine Europa in picioare.

Drd. Mihaela Stroe, training manager Euroconcurs, va raspunde zilnic, timp de o saptamana, intrebarilor voastre referitoare la procesul de inscriere si pregatire pentru obtinerea unui job in institutiile europene.

Raspunsurile la intrebari vor fi oferite de marti, 23 februarie, pana vineri, 26 februarie.

In luna martie a acestui an, Oficiul European de Selectie a Personalului (EPSO) va lansa procedura de selectie pentru Administratori (AD5) in institutiile Uniunii Europene.

Posturile oferite sunt platite cu un salariu de baza de 4.190 de euro, insa acesta poate ajunge pana la un maxim lunar de 17.000 de euro, pentru niveluri superioare, AD 11 si AD 12.

La competitia din luna martie pot participa absolventii de facultate care au pregatire in domeniile Administratie Publica Europeana, Drept, Economie, Audit si IT&C.

Informatii detaliate despre inscrierea in competitia pentru un job in structurile UE pot fi gasite pe pagina web a Oficiului European de Selectie a Personalului si pe site-ul Euroconcurs.ro.

Daca iti surade ideea, studiile iti permit, iar o a doua limba de circulatie europeana nu iti mai pune niciun fel de probleme, tot ce ai de facut este sa completezi formularele de inscriere, cu multa atentie si suficienta rabdare, pentru a-ti incepe aventura europeana.

Poti pune intrebari si afla mai multe detalii de la drd. Mihaela Stroie, training manager al Euroconcurs, companie specializata in pregatirea si consilierea candidatilor pentru joburi in institutii europene.

Lasa intrebarea ta intr-un comentariu la finalul acestui articol, iar coordonatorul Euroconcurs iti va raspunde. Pentru a putea posta o intrebare trebuie sa ai cont pe Ziare.com si sa fii logat.

Daca vrei sa afli cand ti s-a raspuns la intrebare, bifeaza optiunea "Vreau sa fiu instiintat prin e-mail cand am un raspuns la comentariu", inainte de a-ti adauga comentariul.

Vrei si mai multe informatii? Ziare.com te invita, miercuri, de la ora 11:00, sa discuti fata in fata cu drd. Mihaela Stroe, in cadrul emisiunii "Cum te poti angaja intr-o institutie UE?", in direct, la Televiziunea Ziare.com.

Pentru a putea participa la emisiune puteti intra nelogat, insa daca vreti sa comentati, trebuie sa aveti cont pe Ziare.com si sa fiti logat. Daca nu aveti cont pe Ziare.com, click aici.
Marti, 23 Februarie 2010, ora 06:40
Sursa: Ziare.com

Articol citit de 9830 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
Intra in Comunitatea Ziare.com!
Ordoneaza comentariile:    Standard   |   Calitate   |   Numar Voturi   |   Recente
 

Fetite si baieti

Cei care sunteti tineri si sunteti nemultumiti aveti o oportuinitate. Sau va place sa stati la calculator si sa scrieti prostii pe acest forum.Si va mai dati si mari analisti.Sunt unii care s-au nascut in timpul, sau dupa revolutie si acum ne invata pe noi, care am apucat ,cat de cat, sa traim si inainte ce rau a fost inainte si ce bine este acuma. Inainte erai obligat sa mergi la munca, iar acum este mai usor sa cheltuiesti banii parintilor.

 

Posturile oferite sunt platite cu un salariu de baza de 4.190 de euro, insa acesta poate ajunge pana la un maxim lunar de 17.000 de euro,

Da, pe luna poti visa la 17.000 de euro lunar!

Nu sunt carcotas de mesertie dar mi se pare aiurea sa inviti incepatori sa viseze la mii de euroi.
De ce nu spune doamna specialista in HR cam cate posturi ar fi pentru romani, de ce nu spune ca la cea mai inalta treapta de salarizare nu ajugi sau ajungi dupa ani de vechime in birocratia UE?

Si cea mai mica treapta de salarizare la ei e mult mai mare decat cea mai mare treapta la noi

Asa ca....traiasca UE ca inca mai da romanilor o paine si nu vom fi obligati sa murim de foame in tara noastra. Poate, daca plecam cat mai multi, vor invata si patronii romani ceva despre ce inseamna sa fii uman, decent si sa-i respecti pe cei care iti umfla conturile din Elvetia, SUA sau alte tari....

Ipocrizie ?

De ce este o ipocrizie sa se ofere asemenea salarii pentru tineri care vor sa munceasca - si subliniez munceasca - in institutiile europene ? Da, cred ca salariul de baza este de 4190 de euro si se poate ajunge la 17000 de euro, dar la acei 17000 de euro se ajunge dupa ce iti cladesti o experienta puternica in institutiile europene. Romanul vrea bani multi pe munca putina. Ei bine, nu e chiar asa in Europa sau in orice alta tara civilizata. Trebuie sa meriti banii aia, iar 4000 de euro pe luna e imens. Ca sa nu mai zic de 17000. Ei cand iti ofera salariul ti-l ofera de fapt pe un an, deci salariul de baza ar fi de 50280 de euro pe an. Scazi de aici taxele si pun o varianta pesimista de 38% si ramane 31174 de euro pe an salariul net. Deci e un salariu cat se poate de bun.

Nu poti sa iti iei o masina de 50000 de euro cu banii jos ? Ei bine, asta inseamna sa fii functionar european si functionar, in general. Nu faci magarii. Ai un salariu care iti asigura o viata mai mult decat confortabila. Iar masina de 50000 de euro o poti lua in rate fara nici o problema.

Multi ii injura in Romania pe miliardarii de carton, dar vor stilul lor de viata facut cu usurinta prin nu stiu ce mijloace. Cu atitudinea asta cum putem sa avem pretentia sa avansam ca societate si ca natiune fara sa avem mentalitatea profesionistului care simte o mandrie foarte mare cand munceste in interesul publicului ?

 

retribuția este legată de natura postului la care aplici

iar condițiile de salarizare se regăsesc pe site-ul EPSO. Dacă aplici pentru AST(asistent, adică gen secretar/ă)poți incepe cu 2000 și ceva la care se adugă unele sporuri. Pentru AD (administrator) incepi de la 4000. 17.000 poate să ajungi să iei ca director și cu vechime. Citiți inainte regulamentul funcționarului unde sunt detaliate toate aspectele legate de salarizare, trepte, promovare etc.

Asa e, avem o oportunitate.........

Din pacate, tot strainii ne dau aceasta oportunitate. De ce esti carcotas si faci afirmatii rautacioase? Eu am cautat in Romania un post part-time aproape jumatate de an si nu am gasit decat batjocura, umilinta si salariu de nimic pentru munca multa. Asta e tara in care vreti sa traiasca tinerii? Aici nu ne da nimeni nicio sansa. Patronii de aici sunt lacomi, hoti si inumani. As fi vrut eu sa fac o cariera aici, dar nu am unde. Tara deja este cumparata toata de mafioti si straini (in mare parte evrei). Stati linistit, domnule. Tinerii nu-si vor mai pierde timpul pe site atat. Isi vor vedea de viata lor si se vor duce la straini sa munceasca pe mii de euro. Patronii de aici sa ramana singuri sa munceasca din greu pentru a-si mari conturile.

Sarman visator, idealist

Intra pe site-ul EPSO si citeste TOT despre aplicarea la aceste locuri de munca. Pe undeva este si un link catre sindicatul lucratorilor in institutiile europene. In cazul fericit in care se trec TOATE testele, candidatul este inscris pe o lista de asteptare la dispozitia Institutiilor UE (in fct. de punctajul acumulat) si numai daca Institutiile UE au nevoie isi aleg candidatii din aceasta lista urmand un alt set de teste si interviuri la Institutia respectiva. SUCCES. P.S. Primul interviu implica deplasarea si cazarea la Bruxeles pe banii candidatului, care vor fi returnati ULTERIOR.

ASTEPT CU NERABDARE EMISIUNEA

Astept cu interes noua runda de recrutare de anul acesta. Cu parere de rau si cu convingerea mea ca se fac discriminari si la angajarea in institutiile UE, intrucat am inteles ca pentru cei angajati temporar exista in derulat sau poate deja s-a derulat o competitie interna, mult mai usoara si inaccesibila celorlalti. Anul acesta. Deci degeaba exista discursuri si teme gen "egalitatea de sanse pentru toti" ba chiar a existat si un an in care a fost promovata aceasta egalitate de sanse. De asemenea imi pare rau ca selectia dupa dosare si specializarile avute de candidati se face dupa testele de preselectie. Nu de alta, dar fiecare isi face sperante si nu e corect. Te trezesti ca in formularul de aplicare se specifica ca se prefera o anumita specializare, iar dupa sustinerea testelor de preselectie si studierea dosarelor ti se trimite mesaj cu necesitatea acelor specializari. consider ca e o mare diferenta intre "de preferat" si "obligatoriu".De asemenea as dori sa stiu mai muklte despre testele de rationament verbal si carti cu astfel de teste. Eu sunt din generatia veche care nu suntem obisnuiti cu astfel de testari. Multumesc mult si astept cu nerabdare emisiunea.

 

testele de rationament verbal pot fi găsite on line

gen "épreuve écrite des concours de la fonction publique européene" a lui Emmanuel Hetru scoasă de editura Orseu sau altele asemenea, 35 de euro.Esențial pentru a le trece insă este să ințelegi foarte bine limba in care concurezi.Testele sunt la maniera " programul european asupra schimbărilor climatice prevede....(atenție este vorba doar despre formulări de conjunctură fără legătură cu realitatea). Oamenii de știință din țara X apreciază legat de subiect că... UE se angajează să... plus alte propoziții legate de subiect.In final ți se pun 3-4 intrebări dintre care doar 1 are legătură logică cu textul și pe care trebuie să o alegi. testele numerice sună la maniera"In X volumul de mărfuri transportate pe apă este de..., pe șosea de.... Legumele reprezintă atat din volum. In 1999 cantitatea era de...In 2009 cantitatea a crescut cu atat. Cat reprezintă legumele in 2009." cu variații de situație, eventual cu mici tabele pline de cifre. Regula de trei simplă este de multe ori salvatoare dar trebuie identificați corect parametrii de luat in calcul pentru că sunt puse și date parazit.

Job

Buna ziua,
Cele cateva intrebari pentru doamna Drd. Mihaela Stroe:
* Cea de-a doua limba se cere a fi stapanita la perfectie, sau la un nivel mediu (sa poti purta un dialog, sa te poti intelelege cu interlocutorul)?
* Conteaza experienta, vechimea in munca?
* Testele vor fi referitoare la legislatia europeana sau si din alte domenii? - si in ce limba?
* Ce se intampla cu familia (sot/sotie, copii) in cazul fericit in care candidatul este admis la concurs?

Multumesc anticipat si o zi buna!

 

Sally,

Fiecare se descurca cum poate odata ajuns in civilitatia UE. Important e sa ajungem acolo ca sa nu murim de foame. Romanii au ajuns in pragul falimentului. Traiasca UE!

legat de experiență ți se spune in formularul de concurs. Idem despre nivelul de limbă

pentru soț/soție/copii/partener/parteneră ți se dă și o alocație lunară in sumă fixă (nu excesivă) și in funcție de instituție.Uneori prin concursuri interne se facilitează angajarea temporară a jumătății.Atenție insă și la costurile vieții din țara in care te angajezi. de exemplu in Luxemburg plătești și 900 de euro pe lună chirie pentru o garsonieră iar pentru traiul zilnic la unei familii de trei persoane trebui să aloci cam tot atat.Asigurările medicale acoperă maximum 85 la sută din costul consultației și tratamentului și nu există sută la sută decat pentru cateva cazuri(naștere, boli grave).Urgențele nu se decontează.Plătești totul după care trimiți factura la casa de asigurări care decontează după anumiți parametri.Copiii pot merge gratuit la școala europeană sau la cea de stat.In Franța și Belgia chiriile sunt mai mici(chiar de două ori) dar alte produse sunt mai scumpe.Nu e totul roz dar oricum este mult mai bine decat in țară in acest moment.

Limba competitie

Concursul se va desfasura in a doua limba a candidatului, se spune pe site-ul EPSO.

Este vorba despre limba straina pe care acesta o stapaneste cel mai bine (spre exemplu engleza), sau a doua limba straina (in afara de cea natala), care este de regula mai putin cunoscuta de catre candidat?

Multumesc mult,
Cosmin Arsene

 

Limba straina ceruta in competitiile europene

Limba romana este considerata limba principala. Pentru examene concurentii au de ales intre engleza, franceza sau germana (oricare este considerata a doua limba). Sugestia mea este sa iti alegi dintre cele trei pe cea stapanita cel mai bine. Drd. MIhaela Stroe

intrebare pt cine poate raspunde

Am trecut un test oficial EPSO, pt un post de secretar UE, am primit raspuns oficial ca l-am trecut cu bine si ca urmeaza sa astept in listele de asteptare pt a fi chemat la un interviu.
Astept de mai bine de un an de zile si nu am primit absolut nicio invitatie pt interviu si niciun alt email sau telefon de la ei.
Nu stiu cat de normal este sa se intample asa, dar in mod sigur ma simt descurajat si mi-e teama sa aplic din nou, pt a nu ma afla in viitor in aceeasi situatie.

 

poți aștepta și mai mult de un an

necunoscute sunt căile gandirii celor de la resurse umane.Am prieten care a primit ofertă la aproape doi ani de la inscrierea pe lista de caștigători. Un alt coleg, acum agent temporar, nu a primit nici la trei ani ofertă. Sfatul psihopatului este să nu dezarmezi, eventual să urmărești eventuale job-uri scoase la concurs și să le scrii fără jenă.

detalii inscriere

Sunt interesat sa aplic pentru un job de administrator. mi-ati putea oferi detaliile necesare pentru inscriere?
Multumesc mult!
Costin

 

Inscrierea pentru joburile europene

Intra pe site-ul www.euroconcurs.ro si citesti tot ceea ce este postat la sectiunea "Noutati EPSO"- Cum sa iti faci inscrierea in competitiile EPSO. Drd. Mihaela Stroe

informare

as dori sa stiu mai multe detalii referitoare la conditiile participarii la selectie : experienta necesara, pasii necesari pina la o eventuala proba finala, daca se asigura contract si pe ce perioada, daca poti lua familia si ce li se asigura, daca exista perioada de proba, daca se tine cont de o eventuala experienta, dar normal din Romania si nu din afara,si alte detalii ce tin de demararea procedurii de recrutare, va multumesc anticipat

 

angajare in institutii UE

Grea limba asta romana ! nu stiam ca se spune "competitie" in loc de concurs, a "aplica" in loc de a candida, "pozitie" in loc de post...
In calitate de functionar intr-o institutie UE, am ramas de asemenea surprins de numarul relativ ridicat de informatii inexacte transmise in aceasta emisiune. De altfel, sunt singura persoana in istoria institutiilor UE care a reusit 4 concursuri de administratori..

 

job UE

buna ziua,
as fi interesata de un asemenea job. Ma intreb insa, daca la varsta mea de 40 de ani nu este prea tarziu. In plus, as dori sa stiu cum pot obtine un training online pentru a accesa un astfel de job. Am absolvit ASE-ul in Bucuresti + master, iar in prezent, dupa 9 ani de locuit in afara tarii, lucrez la o firma de consultanta pe fonduri structurale. As dori informatii cat mai amanuntite si mai exacte despre cum pot face pentru a reusi sa obtin un asemenea job. Nu imi permit sa esuez avand in vedere ca timpul nu mai este in favoarea mea. Multumesc

 


Vezi comentarii inadecvate