Lucian Bute a castigat greu meciul cu Grachev (Video)

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Duminica, 04 Noiembrie 2012, ora 05:38
41698 citiri

Lucian Bute a revenit in box dupa meciul de trista amintire cu Froch, in care si-a pierdut titlul mondial IBF, cu o victorie chinuita, romanul trecand greu de rusul Denis Grachev, in 12 runde extrem de disputate.

Lucian i-a luat rusului centura NABF la categoria semigrea.

Meciul din Centre Bell, Montreal, a inceput asa cum anunta antrenorul lui Bute, Stephan Larouche. Galateanul a incercat sa domine centrul ringului si sa isi tina adversarul la distanta, reusind oarecum acest lucru in prima runda.

Au urmat doua reprize in care Grachev a prins curaj si a incercat sa puna presiune pe fostul campion mondial, insa acesta a reusit sa impuna un oarecare respect, desi a incasat lovituri dureroase. In cea de-a patra runda Bute a boxat asa cum il stiam, dominandu-l in mod evident pe rus.

Dupa aceasta rabufnire de orgoliu a romanului, Denis Grachev a iesit la atac. Pugilist rudimentar, axat pe lupta de aproape, rusul a beneficiat de tactica falimentara a lui Bute.

Lucian a renuntat la jocul de la distanta si a acceptat dominarea adversarului, adversar care deseori l-a trimis in corzi si l-a luat la serii de pumni. Umbra a campionului de alta data, Bute a iesit rar cu lovituri din colt si, cu exceptia ultimei reprize, a fost incapabil sa "lege" loviturile.

De altfel, Grachev l-a simtit pe adevaratul Lucian Bute doar in ultima runda, atunci cand romanul a renuntat la orice tactica si a boxat asa cum stie. S-a folosit inteligent de eschive pentru a-l face pe rus sa boxeze cu aerul si l-a pedepsit pe contra.

Per total, a fost o victorie meritata a lui Bute, in Lucian a aratat la fel de rau ca la Nottingham in fata unui adversar net inferior. Apatic, cu multe greseli si imobil in multe momente, romanul are sanse minime intr-o eventuala revansa cu Froch, daca va boxa la fel.

Gala de box de la Montreal a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul:

- ora 05.37: Victorie pentru Bute. Cei trei arbitri au vazut meciul castigat de Lucian cu punctajele 115-113, 118-110 si 116-112.

- ora 05.34: Asteptam verdictul.

RUNDA 12: Repriza senzationala facuta de Bute care a aratat ca in zilele bune, eschivand frumos, lovind naprasnic pe contra. Grachev nu a avut nicio sansa si va pierde meciul la puncte!

RUNDA 11: Intr-un usor avantaj pe foile de arbitraj, Bute a facut o noua repriza inexplicabila, stand la bataie cu Grachev si fiind, in mod evident, dominat de rus. Norocul lui Lucian este ca tehnica adversarului este aproximativa.

RUNDA 10: Lucian a incercat sa revina la stilul obisnuit si i-a iesit intr-o oarecare masura. Stanga celebra a lui Bute s-a oprit de doua ori in figura lui Denis Grachev, insa din nou romanul a fost incapabil sa lege loviturile.

RUNDA 9: Grachev domina in continuare ringul si nici nu mai are nevoie sa-l trimita pe Lucian in corzi pentru ca acesta se duce singur in colt si asteapta seriile de lovituri ale rusului. Din fericire, acesta din urma este un pugilist rudimentar si loveste mai mult in garda sau in aer.

RUNDA 8: O repriza ceva mai buna pentru Bute care l-a clatinat din nou pe Grachev cu un croseu in figura. Din pacate, la capitolul tactica Lucian este la pamant, facand mai mereu jocul preferat de rus.

RUNDA 7: Lucian Bute nu isi revine. In mod curios accepta dominarea lui Grachev, accepta si lupta de aproape si este pedepsit de rus cu serii de lovituri. Foarte putin a apelat Lucian la jocul la distanta si la contre in viteza, atuurile sale. Arcada stanga ii sangereaza puternic.

RUNDA 6: Inca o repriza curioasa facuta de Bute. Jumatate de repriza a boxat inteligent si si-a tinut adversarul la distanta, insa, pe final, a acceptat din nou lupta de aproape si a fost lovit dur de catre Grachev.

RUNDA 5: Inexplicabila tactica lui Bute care se apropie de Grachev si ii da acestuia ocazia sa faca exact meciul pe care si-l dorea. Rusul a lovit puternic, la corp, si Lucian a fost obligat sa caute clinciul in doua randuri, fiind pus in dificultate!

RUNDA 4: In sfarsit, o runda buna pentru Bute. L-a lasat pe rus sa ocupe centrul ringului si l-a asteptat pe contre, lovindu-l serios peste garda. Este poate prima repriza pe care romanul o castiga clar in acest meci.

RUNDA 3: Rusul a inceput bine, l-a atins pe Lucian de cateva ori, insa Bute si-a revenit foarte bine, a inceput sa se miste si sa-si pedepseasca adversarul. Un croseu a prins in plin figura lui Grachev, iar acesta s-a clatinat serios.

RUNDA 2: Grachev a iesit la atac in aceasta a doua repriza si l-a atins pe Bute de doua ori in figura. Rusul loveste puternic si Lucian este deschis la nas si arcada, insa romanul si-a revenit pe parcursul reprizei si a replicat cu cateva directe si crosee la corp si la figura.

RUNDA 1: Asa cum era de asteptat, a fost o prima repriza de tatonare. Lucian a preluat controlul centrului ringului si a lovit puternic in corpul rusului. Acesta a aratat ca are mari deficiente la capitolul tehnica si pare deja pus la respect de Bute.

Bute vs Grachev, INCEPE MECIUL !!!

- ora 04.42: Announcerul ii prezinta pe cei doi sportivi. Rusul este huiduit razlet, romanul primeste aplauze la scena deschisa.

- ora 04.39: Lucian Bute intra in sala in uralele spectatorilor!

- ora 04.35: Incepe meciul adevarat. Denis Grachev intra in sala si se indreapta spre ring.

- ora 04.24: Allan Green castiga ultimul meci. Urmeaza lupta mult-asteptata dintre Bute si Grachev.

- ora 04.00: Fostul campion mondial Adrian Diaconu este omagiat de InterBox.

- ora 03.40: Canadianul Mikael Zewski obtine o victorie facila, facandu-l KO pe mexicanul Cesar Chavez.

- ora 03.25: Mexicanul Rodrigo Guerrero l-a invins pe canadianul Sebastien Gauthier prin TKO in runda 8.

- ora 01.55: A ajuns si Lucian la sala si incepe pregatirile pentru meciul de revenire.

- ora 01.47: Victorie prin KO pentru Bogdan Dinu!

Prima victorie romaneasca in gala lui Bute

- ora 01.35: Denis Grachev a ajuns la Centre Bell.

- ora 01.30: A inceput meciul lui Bogdan Dinu.

- ora 01.25: Michael Gadbois a castigat primul meci al galei, invingandu-l pe mexicanul Navarette.

* Meciul dintre Bute si Grachev va avea loc in jurul orei 04.00, ora Romaniei.

* In cadrul meciului cu Bute, rusul Grachev isi pune in joc titlul NABF la categoria semigrea.

* Romanul Bogdan Dinu este asteptat sa urce in ring in jurul orei 01.30, ora Romaniei.

Iata programul complet al galei:

1. Categoria semi-usoara (4 reprize)

Michael Gadbois (CAN; 7-0-0 3 KO) - Pedro Navarette (MEX; 28-16-3 17 KO)

2. Categoria mijlocie (4 reprize)

Sebastien Bouchard (CAN, 3-0-0 2 KO) - Glissandy Mejia (CAN; 3-0-0 2 KO)

3. Categoria super-mijlocie (6 reprize)

Schiller Hyppolite (CAN, 5-0-0 2 KO) - Francy N'Tetu (CAN, 7-0-0 2 KO)

4. Categoria grea (6 reprize)

Bogdan Dinu (ROM, 7-0-0 4 KO) - Eric Martel-Bahoeli (CAN, 7-2-0 4 KO)

5. Categoria mijlocie (8 reprize)

Mikael Zewski (CAN, 16-0-0 12 KO) - Cesar Chavez (MEX, 12-2-0 9 KO)

6. Categoria cocos (10 reprize)

Sebastien Gauthier (CAN, 22-2-0 14 KO) - Rodrigo Guerrero (MEX, 17-4-1 11 KO)

7. Categoria super-mijlocie (10 reprize)

Renan St-Juste (CAN, 23-3-1 14 KO) - Allan Green (SUA, 31-4-0 21 KO)

8. Categoria intermediara (12 reprize)

Lucian Bute (ROM, 30-1-0 24 KO) - Denis Grachev (RUS, 12-0-1 8 KO)

La televizor, gala din Canada poate fi urmarita pe posturile Money TV si DolceSport.

CTP, după ce a văzut conferința lui Cătălin Cîrstoiu: ”I s-a mai rărit zâmbetul iliescoid...”
Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, medicul Cătălin Cîrstoiu a susținut vineri, 19 aprilie, o conferinţă de presă pentru a răspunde acuzaţiilor de incompatibilitate în condiţiile...
De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Bute Grachev rezultat, #Bute victorie Bute, #Bute Grachev 2012, #Bute Grachev gala, #gala Bute LIVE , #stiri Lucian Bute