Joi seara s-au disputat meciurile din ultima etapa a grupelor Europa League.
Echipa antrenata de Razvan Lucescu, PAOK Salonic, a suferit o noua infrangere si a fost eliminata, la fel ca si formatia la care evolueaza Razvan Marin, Standard Liege.
Surpriza serii a fost insa consemnata la Piraeus, unde AC Milan a fost eliminata de Olympiacos dupa un meci de infarct.
Dar iata rezultatele complete din ultima etapa a grupelor din Europa League:
GRUPA A
AEK Larnaca - Bayer Leverkusen 1-5 1-5 (Catala '26 / Kohr '28 si 68, Alario '41 - penalti si '86, Paulinho '78)
Ludogorets - FC Zurich 1-1 (Swierczok '45 / Odey '21)
Clasament:
1. Leverkusen - 13 puncte
2. Zurich - 10 puncte
------------------------
3. Larnava - 5 puncte
4. Ludogorets - 4 puncte
GRUPA B
Celtic - Salzburg 1-2 (Ntcham '90+4 / Dabbur '67, Gulbrandsen '77)
RB Leipzig - Rosenborg 1-1 (Cunha '47 / Reginiussen '86)
Clasament:
1. Salzburg - 18 puncte
2. Celtic - 9 puncte
------------------------
3. RB Leipzig - 7 puncte
4. Rosenborg - 1 punct
GRUPA C
FC Copenhaga - Bordeaux 0-1 (Briand '74)
Slavia Praga - Zenit St. Petersburg 2-0 (Zmrhal '32, Stoch '41)
Clasament:
1. Zenit - 11 puncte
2. Slavia Praga - 10 puncte
---------------------------
3. Bordeaux - 7 puncte
4. Copenhaga - 5 puncte
GRUPA D
Dinamo Zagreb - Anderlecht 0-0
Spartak Trnava - Fenerbahce 1-0 (Yilmaz '41)
Clasament:
1. Dinamo Zagreb - 14 puncte
2. Fenerbahce - 8 puncte
---------------------------
3. Spartak Trnava - 7 puncte
4. Anderlecht - 3 puncte
GRUPA E
Arsenal - Qarabag 1-0 (Lacazette '16)
Sporting Lisabona - Vorskla Poltava 3-0 (Montero '17, Luis '35, Dalku '44 - autogol)
Clasament:
1. Arsenal - 16 puncte
2. Sporting - 13 puncte
-------------------------
3. Vorskla - 3 puncte
4. Qarabag - 3 puncte
GRUPA F
Dudelange - Betis 0-0
Olympiacos Piraeus - AC Milan 3-1 (Cisse '60, Zapata '70 - autogol, Fortounis '82 - penalti / Zapata '72)
Clasament:
1. Betis - 12 puncte
2. Olympiacos - 10 puncte
------------------------
3. AC Milan - 10 puncte
4. Dudelange - 1 punct
GRUPA G
Rapid Viena - Glasgow Rangers 1-0 (Ljubicic '84)
Villarreal - Spartak Moscova 2-0 (Chukwueze '11, Ekambi '48)
Clasament:
1. Villarreal - 10 puncte
2. Rapid Viena - 10 puncte
--------------------------
3. Glasgow Rangers - 6 puncte
4. Spartak Moscova - 5 puncte
GRUPA H
Lazio - Eintracht Frankfurt 1-2 (Correa '56 / Gacinovic '65, Haller '71)
Marseille - Apollon Limassol 1-3 (Thauvin '11 / Maglica '8 - penalti si '30, Stylianou '56)
Clasament:
1. Frankfurt - 18 puncte
2. Lazio - 9 puncte
----------------------
3. Apollon - 7 puncte
4. Marseille - 1 punct
GRUPA I
Besiktas - Malmo 0-1 (Antonsson '51)
Genk - Sarpsborg 4-0 (Gano '3, Paintsil '5, Berge '64, Aidoo '67)
Clasament:
1. Genk - 11 puncte
2. Malmo - 9 puncte
--------------------
3. Besiktas - 7 puncte
4. Sarpsborg - 5 puncte
GRUPA J
Anderlecht - Standard Liege 0-0
Sevilla - Krasnodar 3-0 (Ben Yedder '5 si '10, Banega '49 - penalti)
Clasament:
1. Sevilla - 12 puncte
2. Krasnodar - 12 puncte
-------------------------
3. Standard Liege - 10 puncte
4. Akhisarspor - 1 punct
GRUPA K
Dinamo Kiev - Jablonec 0-1 (Dolezal '10)
Rennes - Astana 2-0 (Sarr '68 si '73)
Clasament:
1. Dinamo Kiev - 11 puncte
2. Rennes - 9 puncte
------------------------
3. Astana - 8 puncte
4. Jablonec - 5 puncte
GRUPA L
PAOK Salonic - BATE Borisov 1-3 (Prijovic '59 / Skavysh '18, Signevich '41 - penalti si '45)
Vidi - Chelsea 2-2 (Ampadu '32 - autogol, Nego '56 / Willian '30, Giroud '75)
Clasament:
1. Chelsea - 16 puncte
2. BATE Borisov - 9 puncte
--------------------------
3. Vidi - 7 puncte
4. PAOK Salonic - 3 puncte
Echipele calificate in primavara europeana:
Bayer Leverkusen, FC Zurich, Salzburg, Celtic, Zenit, Slavia Praga, Dinamo Zagreb, Fenerbahce, Arsenal, Sporting Lisabona, Real Betis, Olympiacos Piraeus, Villarreal, Rapid Viena, Eintracht Frankfurt, Lazio, Genk, Malmo, FC Sevilla, FC Krasnodar, Dinamo Kiev, Rennes, Chelsea si BATE Barisov.
Acestor echipe li se vor alatura formatiile clasate pe locul 3 in grupele Ligii Campionilor:
Club Brugge, Inter, Napoli, Galatasaray, Benfica, Sahtior Donetk, Viktoria Plzen si Valencia.
Tragerea la sorti a meciurilor din 16-imile Europa League se va efectua luni dupa-amiaza.
I.G.