Liga Campionilor: Manchester City o invinge pe Monaco la capatul unui meci nebun

Marti, 21 Februarie 2017, ora 23:36
12159 citiri

Manchester City a castigat cu 5-3 intalnirea disputata marti seara, pe teren propriu, cu AS Monaco, in prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor.

Pe Etihad Stadium din Manchester, City si Monaco au oferit (poate) cel mai frumos meci al acestui deceniu, cu 8 goluri marcate, un penalti ratat, zeci faze de poarta si o rasturnare fantastica de scor.

Considerata revelatia anului in Franta, unde ocupa primul loc in clasament in fata miliardarilor de la PSG, trupa portughezului Leonardo Jardim a venit fara frica la Manchester si a oferit un spectacol total.

Scorul a fost deschis de gazde, in minutul 26, cand Sterling a finalizat din cativa metri o centrare excelenta a lui Sane.

Avantajul baietilor lui Guardiola a durat, insa, doar 6 minute, pana cand golgheterul columbian Falcao a reluat cu capul in poarta o centrare a lui Sidibe.

Pana la pauza, monegascii au mai punctat inca o data, prin pustiul minune Mbappe, in varsta de doar 18 ani, cu un sut in forta, dupa ce l-a pierdut pe drum pe jucatorul favorit sa-l inlocuiasca pe Pepe la Real Madrid, Otamendi.

Repriza secunda a continuat cu Monaco la timona, iar Falcao a ratat sansa de a majora avantajul echipei sale, cand, in minutul 50, a batut slab un penalti obtinut tot de el.

A punctat in schimb Aguero, in minutul 58, cu largul concurs al lui Subasic, care ar fi trebuit sa retina fara probleme sutul slab al argentinianului, venit dupa un contraatac al lui Sterling.

Replica francezilor a venit imediat, iar Falcao a marcat peste doar 3 minute un gol de povestit nepotilor, cu o scarita de exceptie peste Caballero.

Monaco a cedat insa presiunii pe final de partida, iar City a punctat de 3 ori in doar 12 minute. S-o luam cu inceputul. Mai intai, Kun Aguero a facut dubla cu o reluare frumoasa din prima, dupa un corner al lui Silva. Tot in urma unei loviturii de la colt. executata de aceasta data de De Bruyne, a marcat si fundasul Stones, peste 6 minute. Iar scorul final a fost stabilit de Sane, in minutul 84, dupa o pasa a lui Aguero.

5-3 si Manchester City porneste favorita in returul de la mijlocul lunii martie, dar calificarea nu e nici pe departe jucata si Guardiola a realizat din plin asta in aceasta seara.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, confruntarea dintre Manchester City si AS Monaco, din prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+3 - FINALUL INTALNIRII

min.90+2 - Sane rateaza preluarea intr-o pozitie buna.

min.90 - Vom avea 3 minute de prelungiri.

min.90 - Guardiola face si el ultima schimbare: iese Sterling, intra Navas.

min.89 - Ultima schimbare la oaspeti: iese Bakayoko, intra Dirar.

min.87 - Schimbare la gazde: iese Aguero, autor a doua goluri, intra Fernando.

min.86 - Schimbare la AS Monaco: iese Bernardo Silva, intra Moutinho.

min.85 - Caballero are o interventie de zile mari cu piciorul la un sut al lui Falcao.

min.84 - GOOOL MANCHESTER CITY!!! Sane marcheaza din 5 metri, dupa o pasa perfecta a lui Aguero!!!

min.83 - Sane e faultat de Fabinho, iar brazilianul primeste cartonas galben.

min.82 - Stones intervine perfect si opreste o actiune periculoasa a lui Germain.

min.81 - Subasic scoate cu greu un sut al lui Aguero. Manchester City, pe val in aceste momente.

min.80 - De Bruyne rateaza pasa dintr-o pozitie favorabila.

min.80 - Schimbare la Monaco: iese Mbappe, intra Germain.

min.78 - GOOOL MANCHESTER CITY!!! Stones marcheaza din cativa metri dupa un corner executat de De Bruyne si prelungit cu capul de Toure!!! Un meci de-a dreptul nebun!!!

min.77 - Bernardo Silva il faulteaza pe De Bruyne si e avertizat.

min.74 - Zabaleta protesteaza si vede cartonasul galben.

min.72 - GOOOL MANCHESTER CITY!!! Kun Aguero reia frumos din voleu la capatul unui corner si egaleaza din nou!!!

min.71 - Mbappe are o noua actiune incantatoare, dar mingea se izbeste de plasa laterala.

min.70 - Ocazie buna pentru gazde, insa sutul lui Sane e blocat de aparatorii monegascilor.

min.68 - Falcao are o intrare intarziata la Stones si vede galbenul.

min.63 - Schimbare la Manchester City: iese Fernandinho, intra Zabaleta.

INFO: Ne aflam abia in luna februarie, dar cu siguranta ca jocul va candida cu mari sanse la titlul de cel mai frumos meci al anului.

min.61 - GOOOL AS MONACO!!! Falcao marcheaza un gol senzational, cu o scarita incredibila peste Caballero!!!

min.58 - GOOOL MANCHESTER CITY!!! Aguero egaleaza la 2 la capatul unui contraatac purtat de Sterling si cu largul concurs al lui Subasic, care ar fi trebuit sa retina fara probleme sutul slab al argentinianului!!!

min.56 - De Bruyne trimite o centrare periculoasa, dar niciun coechipier nu reuseste sa loveasca mingea.

min.55 - Cartonas galben pentru Bakayoko.

min.50 - Falcao suteaza slab de la 11 metri si Caballero retine fara probleme.

min.49 - Galben pentru Otamendi.

min.48 - PENALTI AS MONACO! Otamendi il faulteaza in careu pe Falcao si, dupa cateva discutii, se arata punctul cu var.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.44 - Falcao suteaza in plasa laterala la un nou contraatac al oaspetilor.

min.43 - Glik respinge eroic de pe linia portii, la o actiune a lui Sane.

min.40 - GOOOL AS MONACO!!! Mbappe marcheaza dupa ce Otamendi l-a pierdut din marcaj!!!

min.38 - Galben pentru Sterling, care nu va fi in meciul retur.

min.36 - Mbappe trece pe langa golul de 1-2, la o faza la care a ramas singur cu Caballero, dar a trimis mult peste.

min.34 - Aguero cade in careu dupa un contact cu Subasic, dar nu primeste penalti, ci un cartonas galben pentru simulare.

min.32 - GOOOL AS MONACO!!! Falcao egaleaza cu o lovitura de cap la o centrare din partea dreapta a lui Sidibe!!!

min.26 - GOOOL MANCHESTER CITY!!! Sterling marcheaza din cativa metri, dupa o centrare si actiune excelenta a lui Sane!!!

min.19 - Ocazie uriasa pentru AS Monaco! Glik reia cu capul pe langa poarta din doar cativa metri.

min.18 - Caballero blocheaza un sut al lui Mendy, venit in urma unui contraatac fulgerator al monegascilor.

min.15 - Raggi respinge cu capul la o bolta trimisa de Aguero.

min.14 - Otamendi reuseste sa-l deposedeze in ultimul moment pe Falcao.

min.12 - Silva marcheaza, dar golul e anulat pentru o pozitie de offside la Sterling.

min.10 - Mbappe e oprit cu greu de fundasii lui City, chiar in momentul in care se pregateaza sa finalizeze.

min.8 - Sane rateaza complet executia dintr-o pozitie favorabila.

min.6 - Lemar suteaza mult pe langa poarta britanicilor.

min.3 - Subasic iese bine si-l blocheaza pe Sterling. Arbitrul de linie era insa cu fanionul ridicat.

ora 21:45 - STARTUL INTALNIRII

INFO: Partida are loc la Manchester si poate fi vizionata in direct la TV pe Sport.ro sau Dolce Sport 1.

INFO: Mansa retur va avea loc pe 15 martie, la Monaco.

ECHIPELE:

MANCHESTER CITY: Caballero - Fernandinho, Otamendi, Stones, Sagna - De Bruyne, Toure, Silva - Sane, Aguero, Sterling.

Rezerve: Bravo, Zabaleta, Fernando, Nolito, Navas, Delph, Iheanacho.

Antrenor: Pep Guardiola.

AS MONACO: Subasic - Sidibe, Glik, Raggi, Mendy - Bernardo Silva, Fabinho, Bakayoko, Mbappe - Lemar - Falcao.

Rezerve: De Sanctis, Dirar, Moutinho, Carrillo, Germain, Diallo, Toure.

Antrenor: Leonardo Jardim.

Arbitru: Antonio Mateu (Spania).

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#LIVE Manchester City Monaco, #Liga Campionilor City Monaco, #rezultat Manchester City Monaco , #stiri Manchester City