Maria Sharapova, regina la Roma dupa o finala incredibila

Duminica, 17 Mai 2015, ora 17:18
36186 citiri

Maria Sharapova a castigat finala turneului WTA Masters de la Roma dupa o lupta pe viata si pe moarte cu iberica Carla Suarez Navarro, scor 4-6, 7-5, 6-1, dupa doua ore si 37 de minute de joc.

Primul set al finalei a fost unul echilibrat, in care Carla Suarez a reusit sa castige la limita, cu 6-4, dupa 52 de minute pline de tensiune, cele doua jucatoare etaland un tenis de inalta clasa.

Fara indoiala insa ca mansa secunda a fost cea mai buna din cele 3 jucate azi la Roma. Terminata cu 7-5 in favoarea Sharapovei, dupa o ora si 7 minute epuizante, mansa a fost plina de rasturnari de situatie, breakuri de ambele parti si lovituri uluitoare.

Chiar daca a salvat o minge de set la 4-5, Navarro nu a mai putut face acest lucru la 5-6, cand a pierdut si setul.

Oboseala acestui set a fost insa atat de mare, incat iberica a clacat din punct de vedere fizic in ultima parte.

Sharapova nu a mai facut greseli nefortate, si-a pastrat calmul si a castigat mansa decisiva cu 6-1.

Este a treia finala castigata de Maria la Roma, dupa cele din 2011 si 2012.

In plus, este al 11-lea titlu pe zgura cucerit de sportiva din Rusia, care va urca de luni pe locul 2 WTA.

Sa notam faptul ca pentru Carla Suarez Navarro este a opta finala pierduta in circuitul WTA.

Desfasurarea intalnirii:

17.17: GAME, SET SI MECI! 6-1 dupa doua ore si 37 de minute de chin in finala de la Roma.

17.13: Carla Suarez pare ca nu mai are energie, 5-1 pentru Sharapova, care e aproape sa inchida meciul.

17.09: 4-1 pentru Sharapova, care pare din nou in controlul partidei.

17.05: Moment ce poate fi decisiv in meci! 3-1 Sharapova dupa un break excelent pe serviciul lui Suarez.

16.59: Primul game usor facut dupa mult timp. 2-1 dupa un game la zero Sharapova!

16.56: Rebreak Sharapova, se pare ca vom avea si un set decisiv foarte lung, asa cum a fost si mansa secunda.

16.52: Break din chiar primul game al setului decisiv. A durat insa aproximativ 15 minute acest game. Partida e extrem de echilibrata.

16.39: SET Maria Sharapova, dupa mai bine de o ora de chin! 7-5 si vom avea decisiv in finala de la Roma.

16.36: Isi face serviciul cu mult calm Sharapova, sunt sanse mari sa ajungem la tiebreak.

16.33: Dramatism nebun la Roma! Navarro salveaza o minge de set, facand 5-5 pe tabela in mansa secunda.

16.25: 5-4, Sharapova nu isi poate face nici acum serviciul. Navarro revine din nou si poate impinge acest set in prelungiri.

16.19: 5-3 Sharapova, un nou break facut de rusoaica, ce acum va servi pentru a inchide setul.

16.12: Un nou game lung si greu, Navarro a avut chiar minge de break, dar pana la urma Maria Sharapova isi face serviciul, 4-3.

16.04: 3-3, Navarro revine in forta in aceasta mansa secunda.

15.59: Nu a durat foarte mult avantajul Mariei, pentru ca Suarez a facut imediat rebreak, este 3-2.

15.54: Break excelent realizat de Maria Sharapova, care conduce cu 3-1 in acest set secund!

15.49: 2-1 Sharapova, rusoaica pare in usoara revenire in acest debut de set secund.

15.46: Game alb Navarro, care este categorica pe propriul serviciu azi, facand prea putine greseli de care Sharapova sa poata profita.

15.43: Setul doi a inceput cu un nou game echilibrat, castigat de Maria Sharapova, care si-a facut greu serviciul, este 1-0.

15.35: Si Navarro si-a chemat antrenorul dupa acest prim set. Acesta i-a spus ca trebuie sa puna in continuare presiune pe Maria, ca trebuie sa respecte indicatiile dinaintea partidei si ca trebuie sa-si mentina agresivitatea aratata pana acum. In plus, este nevoie de multa viteza, de schimbari dese de ritm in timpul punctelor.

15.33: SET facut de Carla Suarez Navarro, care fructifica a treia minge de set avuta. 1-0 asadar pentru iberica, ce pare in controlul jocului.

15.27: Doua mingi de set ratate de Navarro, dupa un nou game extrem de lung. Sharapova isi face pana la urma serviciul, iar iberica va servi pentru set.

15.19: Inca un game alb, facut de acum de Navarro, 5-3.

15.17: Sharapova si-a chemat antrenorul pe teren, pe Sven Groenefeld. Acesta i-a spus sa isi mentina calmul, sa isi pastreze si sa isi urmeze planul de joc si sa nu cada in plasa adversarei, sa nu intre in jocul si in ritmul acesteia.

15.16: Game facut la zero de Sharapova, 3-4.

15.12: Un game facut foarte usor, poate cel mai usor de azi, 4-2 pentru Navarro, care se distanteaza pentru prima data in set.

15.09: BREAK facut de Navarro, dupa un nou game care a durat aproape 10 minute. 3-2 pentru iberica, ce va servi dupa pauza pentru a se distanta in primul set.

15.01: Un game care a depasit 10 minute, extrem de echilibrat si tensionat, este castigat pana la urma de Navarro, care isi face cu greu serviciul, 2-2.

14.51: 2-1 Sharapova, cele doua jucatoare sunt in control pe propriul serviciu.

14.47: 1-1, Navarro isi face si ea serviciul cu destula usurinta.

14.44: Debut bun de meci pentru Sharapova, 1-0 dupa un game in care a pierdut doua puncte totusi.

14.38: Maria Sharapova va servi prima in meci.

14.34: Avem imagini in direct de la Roma, cele doua jucatoare se incalzesc. Arena este arhiplina.

INFO: Tot in semifinale, Sharapova a depasit-o pe Daria Gavrilova cu 7-5, 6-3.

Avancronica finalei de la Roma: Maria Sharapova - Carla Suarez Navarro

INFO: In intalnirile directe, sportiva din Rusia are 3-1, ultimul meci fiind la Brisbane in ianuarie 2015, Sharapova trecand de Navarro cu 6-1, 6-3 in faza sferturilor de finala.

INFO: Dupa acest meci, Sharapova o va depasi pe Simona Halep in clasamentul WTA, urcand din nou pe locul 2, indiferent de rezultatul jocului.

INFO: Partida va fi televizata pe DolceSport.

Din ce destinații vin primele avioane în România imediat după intrarea în „Air Schengen”. Pasagerii nu vor mai face controalele la frontieră
Primele zboruri din spaţiul Schengen care vor ateriza duminică pe aeroportul Henri Coandă vor fi cele care vin de la Paris, Viena, Hamburg, Roma, Zurich, Munchen, Amsterdam şi Geneva,...
Ciolacu anunță plafonări ”oriunde există speculă”. Energie și gaze, RCA și dobânzi, deja pe listă
Schema de plafonare și compensare la gaze și energie electrică se prelungește încă un an, urmând ca din aprilie 2025 să se revină treptat, timp de un an, la piața liberă, potrivit unei...
#live sharapova carla suarez finala, #finala roma sharapova navarro, #ziare com live sharapova navarro , #stiri Maria Sharapova