Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Veste excelenta pentru Simona Halep: Sharapova, eliminata in optimi la Wimbledon!

Marti, 01 Iulie 2014, ora 17:48
40003 citiri

Rusoaica Maria Sharapova paraseste turneul de la Wimbledon inca din optimile de finala! A saptea jucatoare a lumii, Angelique Kerber (Germania) a eliminat-o pe Sharapova dupa un meci superb, pe care l-a castigat cu 7-6 (4), 4-6, 6-4.

Maria Sharapova si-a pierdut serviciul inca din primul game al meciului, a avut forta sa egaleze la cinci, insa apoi a cedat la tie-break, unde a obtinut doar doua puncte.

In setul secund, Sharapova a inceput cu un break, dar si-a pierdut imediat serviciul. Sharapova a facut inca un break in game-ul al saptelea, suficient pentru a castiga setul cu 6-4 si pentru a trimite meciul in decisiv.

Rusoaica a cedat in decisiv pe propriul serviciu inca din game-ul al doilea, iar acest lucru a ajutat-o pe Kerber sa ia decisivul cu 6-4 si sa se califice in sferturile de finala. Finalul a fost cu adevarat nebun, Sharapova facand un break ce parea ca prelungeste finalul meciului, dar Kerber a incheiat partida cu un break.

In urmatorul meci, Angelique Kerber o va intalni pe Eugenie Bouchard din Canada.

Pentru Angelique Kerber, aceasta este cea mai buna performanta obtinuta la wimbledon. In 2010 si 2012 a fost eliminata in primul tur, iar in 2011 in turul al treilea.

Maria Sharapova a castigat turneul de la Wimbledon in urma cu zece ani, iar in 2011 a pierdut finala.

In 2012 a fost eliminata in optimi, iar anul trecut a parasit competitia inca din turul doi.

KERBER - SHARAPOVA 7-6 (4), 4-6, 6-4

17:48 - Kerber incheie partida cu un break si se califica in sferturile de finala! Maria Sharapova e eliminata!

16:54 - Maria Sharapova castiga setul secund dupa un inceput spectaculos, cu break-uri din partea ambelor jucatoare. Sharapova a mai facut un break ce s-a dovedit a fi decisiv.

16:42 - In cei zece ani de cand participa la Wimbledon, Maria Sharapova nu a castigat niciodata dupa ce a pierdut primul set!

16:06 - Maria Sharapova pierde primul set la tiebreak. Kerber a inceput mai bine partida, Sharapova a echilibrat si a dus setul la tiebreak, dar a servit foarte prost.

Info: meciul a inceput la ora 15:10

Castigatoarea acestui meci o va intalni in sferturile de finala pe Eugenie Bouchard din Canada.

Maria Sharapova este a cincea favorita a competitiei, in timp ce Kerber a noua favorita.

Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...