Marius Copil a fost eliminat de la Australian Open

Joi, 17 Ianuarie 2019, ora 10:43
23246 citiri

Marius Copil a parasit, joi, turneul de la Australian Open.

Tenismenul roman, aflat pe locul 61 in clasamentul ATP, a fost eliminat de favoritul numarul 21, belgianul David Goffin.

7-5, 5-7, 2-6, 4-6 a fost scorul partidei care a durat doua ore si 44 de minute.

Reprezentantul nostru a facut fata ritmului impus de fostul numar 7 ATP doar in primele seturi. Cu un serviciu excelent, Marius a controlat chiar primul set, adjudecat cu 7-5, iar pe cel de-al doilea l-a pierdut dupa aproape o ora de joc.

Dupa pdoua seturi extrem de disputate, Copil si-a pierdut din prospetime, iar belgianul a inceput sa controleze jocul. Setul trei a fost castigat cu usurinta de acesta, iar in setul patru a fost indeajuns un break pentru a face diferenta si a-l duce pe Goffin in turul urmator.

Pentru prezenta in turul doi la Australian Open 2019, Marius Copil va fi recompensat cu un cec in valoare de 105.000 de dolari australieni (aproximativ 67.000 de euro) si 45 de puncte in clasamentul ATP.

De partea cealalta, David Goffin va juca in turul trei de la AO 2019 cu invingatorul partidei dintre favoritul numarul 15, rusul Daniil Medvedev, si americanul Ryan Harrison.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida pe care Marius Copil a disputat-o in turul doi la Australian Open 2019:

Marius Copil - David Goffin 7-5, 5-7, 2-6, 4-6

10:43 - GAME, SET SI MECI DAVID GOFFIN!

10:39 - Marius salveaza trei mingi de meci pe propriul serviciu, insa Goffin urmeaza sa serveasca pentru a castiga partida.

10:31 - David Goffin se apropie la doar un game de castigarea meciului.

10:24 - Belgianul e primul care sparge gheata si in acest set patru, cu un break.

10:08 - David Goffin isi adjudeca setul trei in doar 28 de minute.

10:03 - Inca un break pentru Goffin, care va servi pentru castigarea setului trei.

10:00 - Tenismenul din Belgia continua sa-si pastreze avansul de un break.

09:45 - Marius isi pierde serviciul in debutul setului trei.

09:40 - Setul doi merge in contul belgianului dupa 54 de minute de tenis extrem de echilibrat.

09:37 - Goffin reuseste breakul si va servi pentru castigarea setului doi.

09:25 - Echilibrul se mentine, iar fiecare game de acum incolo poate fi decisiv in soarta setului doi.

09:15 - Inceput echilibrat de set secund, ambii jucatori reusind servicii bune.

08:46 - Marius Copil reuseste breakul si isi adjudeca primul set cu 7-5.

08:39 - Game alb izbutit de Gofin, iar scorul devine egal, 5-5.

08:30 - Minge de set pentru Marius, insa belgianul revine si reuseste breakul.

08:22 - Marius isi consolideaza breakul si e la doar un pas de castigarea setului.

08:20 - Break reusit de reprezentantul nostru, care se pregateste sa serveasca pentru 5-2 in acest prim set.

08:03 - Inceput excelent pentru Copil, cu un game alb.

ora 08:00 - A inceput partida, cu Marius Copil primul la serviciu.

ora 07:30 - Ploua de aproximativ jumatate de ora la Melbourne, iar meciurile sunt intrerupte.

INFO: Partida e a treia a zilei pe terenul numarul 7 din cadrul complexului de la Melbourne.

INFO: In clasamentul ATP, Marius Copil ocupa locul 61, in timp ce adversarul sau din Belgia se afla pe pozitia 22.

INFO: In runda inaugurala, Marius Copil l-a invins in trei seturi pe spaniolul Marcel Granollers, scor 6-3, 6-4, 6-4. De partea cealalta, David Goffin a trecut, tot in trei seturi, scor 6-0, 6-2, 6-2, de chilianul Christian Garin.

Australian Open 2019 are loc in perioada 14-27 ianuarie.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...