Webber - primul succes

14 Iulie 2009 - Webber - primul succes

Duminica, s-a disputat cea de-a noua etapa a Campionatului Mondial de automobilism Formula 1, MP al Germaniei, la Nurburgring. Am avut parte de o dubla a team-ului Red Bull, la fel cum s-a intamplat si etapa trecuta, la Silvertone. Red Bull este acum cea mai buna echipa din campionat, dupa ce Brawn GP a dominat inceputul sezonului.
Australianul Mark Webber (foto), care a debutat in Formula 1 in 2002, chiar in tara sa, la echipa Minardi, a reusit o dubla premiera in acest weekend. Primul

Se stringe clasamentul

13 Iulie 2009 - Se stringe clasamentul

* dupa Marele Premiu al Germaniei, cistigat de Mark Webber, lupta pentru titlurile in Formula 1 se anunta apriga intre Brawn si Red Bull Pilotul australian al echipei Red Bull, Mark Webber, a cistigat, ieri, Marele Premiu de Formula 1 al Germaniei, disputat pe circuitul de la Nurburgring. Plasat pe primul loc dupa grila de start, australianul a avut probleme in debutul cursei, fiind depasit de Rubens Barrichello (Brawn GP), alegindu-se si cu o penalizare cu trecere prin standuri, dupa ce a

Webber a obtinut prima victorie!

13 Iulie 2009 - Webber a obtinut prima victorie!

Australianul Mark Webber, de la Red Bull Racing, a fost de neoprit ieri pe Nurburgring, in cursa la finalul careia a urcat pentru prima data pe cea mai inalta treapta a podiumului.

Dupa un inceput destul de timid al cursei, cind Mark Webber a fost la un pas de un abandon dupa ce a atins monopostul lui Barrichello, pentru care ulterior a fost penalizat cu un "drive-through", australianul a reusit sa se impuna. A fost un joc de-a soarecele si pisica pe intreg parcursul cursei intre Webber si

Vettel a uimit concurenta

22 Iunie 2009 - Vettel a uimit concurenta

La ultima reprezentare data pe Silverstone, Sebastian Vettel s-a impus fara probleme, dovedind inca o data ca Red Bull Renault este cel mai puternic adversar al lui Brawn GP la titlul constructorilor.

Pe pozitia secunda a terminat Mark Webber (Red Bull Renault), care a reusit sa-i sufle lui Barrichello (Brawn GP) locul dupa mai multe curse de urmarire. Peste 190.000 de bilete au fost vindute la Marele Premiu al Marii Britanii de ieri, iar organizatorii au estimat inca cel putin 10.000 de

Automobilism. Formula I

09 Iunie 2009 - Automobilism. Formula I

* Jenson Button, la cel de-al saselea succes Duminica, pe circuitul de langa Istanbul s-a disputat cea de-a saptea etapa a Campionatului Mondial de automobilism Formula 1, MP al Turciei. Liderul la zi, britanicul Jenson Button, a castigat a sasea sa cursa din acest sezon, reusind sa isi consolideze pozitia din fruntea clasamentului pilotilor. Din pole-position a plecat germanul Sebastian Vettel, insa chiar in primul tur a comis o greseala si a pierdut prima pozitie, cazand la final pe ultima

Brawn GP si Button, de neoprit

25 Mai 2009 - Brawn GP si Button, de neoprit

Jenson Button si-a respectat si la Monaco titulatura de cel mai in forma pilot al momentului.
Revelatia anului in Formula 1, Brawn GP, si-a facut de cap si la Monte Carlo. Marele Premiu al statului Monaco a fost dominat de la un capat la celalalt de pilotii echipei conduse de Ross Brawn, care si-au consolidat si mai mult, daca era cazul, statutul de principali favoriti la cistigarea titlului de campion mondial. Plecat din pole-position, Jenson Button nu a avut nici o emotie pe parcursul

Plimbare pe patru roti in Barcelona

11 Mai 2009 - Plimbare pe patru roti in Barcelona

Jenson Button si Rubens Barrichello au adus 18 puncte echipei Brawn GP la Barcelona, care se distanteaza la constructori in Campionatul Mondial de Formula 1.

Cei doi piloti ai scuderiei Brawn GP au condus nestingheriti plutonul fruntas ieri pe circuitul de la Montmelo, obtinind primele pozitii ale podiumului fara emotii.
Imaginea cursei de ieri a reprezentat-o momentul in care Button a trecut de Hamilton in ultimul tur, campionul mondial en-titre fiind depasit cu un tur de britanicul

Ploaia a ajutat pilotii de Formula 1

06 Aprilie 2009 - Ploaia a ajutat pilotii de Formula 1

Pilotul echipei Brawn GP, Jenson Button, a castigat duminica Marele Premiu al Malaeziei, dupa ce cursa a fost intrerupta din cauza ploii, si se afla la a doua victorie consecutiva in acest sezon, informeaza AFP. Marele Premiu al Malaeziei, disputat pe circuitul de la Sepang, a fost suspendat dupa 33 din cele 56 de tururi de circuit, iar Federatia Internationala de Automobilism (FIA) a luat decizia de oprire a cursei dupa mai multe zeci de minute, in care a asteptat sa se