Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Mihaela Buzarnescu profita de abandonul adversarei si va juca in optimi cu Naomi Osaka

Joi, 16 Mai 2019, ora 13:48
34044 citiri

Mihaela Buzarnescu s-a calificat, joi, in optimile de finala ale turneului de la Roma, dupa ce adversara ei, favorita numarul 16 - nemtoaica Julia Goerges, a abandonat in setul decisiv din cauza unei accidentari in zona inghinala.

6-4, 3-6, 4-4 a fost scorul la care tenismena aflata pe locul 18 in ierarhia WTA a abandonat.

In optimile de finala, Miki o va intalni, tot joi, undeva in jurul orei 18:00 - ora Romaniei, pe ocupanta locului 1 in clasamentul WTA, Naomi Osaka.

Doua ore si 25 de minute a durat intalnirea dintre Mihaela Buzarnescu si Julia Goerges, una extrem de echilibrata.

Sportiva noastra a controlat primul set, insa l-a cedat usor pe cel de-al doilea, astfel ca s-a ajuns in decisiv. Acolo, jucatoarea din Germania parea mai proaspata, insa accidentarea a impiedicat-o sa continue.

Odata cu calificarea in optimi, Miki si-a asigurat un cec in valoare de 29.866 de euro si 105 puncte in clasamentul WTA.

Va fi pentru a doua oara cand Mihaela Buzarnescu va juca impotriva lui Naomi Osaka, precedenta intalnire fiind castigata de tenismena nipona, anul trecut, la Nottingham, in doua seturi, scor 6-4, 6-1.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei dintre Mihaela Buzarnescu si Julia Goerges, din turul doi al turneului de la Roma.

Desfasurarea intalnirii:

Mihaela Buzarnescu - Julia Goerges 6-4, 3-6, 4-4

ora 13:47 - Break la 0 reusit de Miki, iar Goerges face semn ca nu mai poate si renunta!

13:45 - Dupa o pauza de aproximativ 15 de minute, Goerges revine de la vestiar, cu un bandaj in zona inghinala.

INFO: Juliei Goerges i se face rau in timpul serviciul si cere un time-out medical.

13:27 - Rebreak reusit de Goerges, care trece din nou in avantaj.

13:22 - Mihaela reuseste breakul si restabileste egalitatea in setul decisiv.

13:13 - Miki are doua sanse de break, dar nu reuseste sa le fructifice, iar Goerges se desprinde la 3-1.

13:04 - Julia Goerges isi consolideaza breakul.

13:00 - Tenismena aflata pe locul 18 in clasamentul WTA incepe excelent setul decisiv, cu un break.

12:51 - Julia Goerges isi face cu usurinta serviciul si trimite meciul in decisiv.

12:49 - Mihaela salveaza o minge de set, insa Julia Goerges urmeaza la serviciu pentru castigarea setului doi.

12:42 - E randul nemtoaicei sa salveze o minge de break, iar Miki va servi pentru a ramane in set.

12:36 - Tenismena noastra reuseste sa salveze nu mai putin de 7 mingi de break intr-un game interminabil.

12:23 - Break la 0 pentru Mihaela Buzarnescu.

12:20 - Un nou break izbutit de Julia Goerges.

12:14 - Nemtoaica se distanteaza la 3-0 dupa ce salveaza doua mingi de break.

12:08 - Miki isi pierde serviciul, iar Goerges se desprinde la 2-0 in acest set secund.

12:03 - Julia Goerges salveaza o minge de break a Mihaelei, iar apoi reuseste sa-si faca serviciul.

11:53 - Mihaela Buzarnescu isi adjudeca primul set dupa aproximativ 40 de minute de la startul sau.

11:44 - Miki isi face serviciul si se apropie la doar un game de castigarea primului set.

11:39 - Sportiva noastra preia iar conducerea, gratie unui nou break.

11:33 - Rebreak reusit de Julia Goerges, iar scorul redevine egal.

11:27 - Miki reuseste breakul si apoi il consolideaza pe serviciu.

11:17 - Ambele jucatoare isi fac serviciul si avem 1-1 dupa primele doua game-uri.

ora 11:12 - Startul meciului! Se joaca pe terenul numarul 6, iar la TV poate fi vizionat in direct pe postul Digi Sport 2.

ora 11:04 - Vreme buna astazi la Roma, fara ploaie la orizont.

INFO: Meciul ar fi trebuit sa se desfasoara miercuri, dar a fost amanat pentru joi din cauza ploii.

INFO: In clasamentul WTA, Miki se afla pe pozitia a 29-a, in timp ce adversara ei din Germania ocupa locul 18.

INFO: Cele doua s-au mai intalnit de doua ori pana in prezent, ambele dispute fiind castigate categoric de nemtoaica:

2009, Bucuresti: 6-1, 6-2 pentru Julia;

2018, Doha: 6-2, 6-2 pentru Julia.

INFO: In prima runda a turneului de la Roma, Mihaela Buzarnescu a invins-o pe Jelena Ostanpenko, iar Julia Goerges, a 16-a favorita, a trecut de Su-Wei Hsieh.

13-19 mai e perioada in care se desfasoara turneul de la Roma, dotat cu premii in valoare totala de 3,4 milioane de dolari.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Mihaela Buzarnescu Julia Goerges, #LIVE meci Buzarnescu Goerges, #Buzarnescu Goerges in direct, #Mihaela Buzarnescu turneu Roma , #stiri Mihaela Buzarnescu