Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Mihaela Buzarnescu avanseaza la San Jose dupa o revenire superba in setul decisiv

Miercuri, 01 August 2018, ora 07:03
18558 citiri

Mihaela Buzarnescu s-a calificat in optimile de finala ale turneului WTA de la San Jose (California), dotat cu premii totale de 799.000 dolari, in urma victoriei cu 6-3, 4-6, 6-4 reusite in fata americancei Sachia Vickery.

Buzarnescu (30 ani, 24 WTA), a cincea favorita, a trecut de Vickery (23 ani, 73 WTA) intr-o ora si 58 de minute.

In primul set, cele doua jucatoare au mers cap la cap pana la 3-3, primele sapte ghemuri insemnand tot atatea break-uri. Buzarnescu a reusit sa rupa echilibrul la 3-3, castigand trei ghemuri la rand si setul cu 6-3. Si setul secund a fost echilibrat, cu cinci break-uri, americanca reusind sa isi adjudece actul cu 6-4. In decisiv, Buzarnescu s-a desprins rapid la 4-1 si a reusit sa incheie conturile cu 6-3.

Buzarnescu a avut 3 asi, dar a comis si 7 duble greseli, in timp ce Vickery a avut 5 duble greseli.

Mihaela Buzarnescu si-a asigurat un cec de 11.380 dolari si 55 puncte WTA.

Urmatoarea adversara a romancei va fi americanca Amanda Anisimova (16 ani, 198 WTA).

Buzarnescu este calificata si in sferturi la dublu, alaturi de britanica Heather Watson.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...