Mihaela Buzarnescu profita de abandonul adversarei si va juca in optimi cu Naomi Osaka

Joi, 16 Mai 2019, ora 13:48
34044 citiri

Mihaela Buzarnescu s-a calificat, joi, in optimile de finala ale turneului de la Roma, dupa ce adversara ei, favorita numarul 16 - nemtoaica Julia Goerges, a abandonat in setul decisiv din cauza unei accidentari in zona inghinala.

6-4, 3-6, 4-4 a fost scorul la care tenismena aflata pe locul 18 in ierarhia WTA a abandonat.

In optimile de finala, Miki o va intalni, tot joi, undeva in jurul orei 18:00 - ora Romaniei, pe ocupanta locului 1 in clasamentul WTA, Naomi Osaka.

Doua ore si 25 de minute a durat intalnirea dintre Mihaela Buzarnescu si Julia Goerges, una extrem de echilibrata.

Sportiva noastra a controlat primul set, insa l-a cedat usor pe cel de-al doilea, astfel ca s-a ajuns in decisiv. Acolo, jucatoarea din Germania parea mai proaspata, insa accidentarea a impiedicat-o sa continue.

Odata cu calificarea in optimi, Miki si-a asigurat un cec in valoare de 29.866 de euro si 105 puncte in clasamentul WTA.

Va fi pentru a doua oara cand Mihaela Buzarnescu va juca impotriva lui Naomi Osaka, precedenta intalnire fiind castigata de tenismena nipona, anul trecut, la Nottingham, in doua seturi, scor 6-4, 6-1.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei dintre Mihaela Buzarnescu si Julia Goerges, din turul doi al turneului de la Roma.

Desfasurarea intalnirii:

Mihaela Buzarnescu - Julia Goerges 6-4, 3-6, 4-4

ora 13:47 - Break la 0 reusit de Miki, iar Goerges face semn ca nu mai poate si renunta!

13:45 - Dupa o pauza de aproximativ 15 de minute, Goerges revine de la vestiar, cu un bandaj in zona inghinala.

INFO: Juliei Goerges i se face rau in timpul serviciul si cere un time-out medical.

13:27 - Rebreak reusit de Goerges, care trece din nou in avantaj.

13:22 - Mihaela reuseste breakul si restabileste egalitatea in setul decisiv.

13:13 - Miki are doua sanse de break, dar nu reuseste sa le fructifice, iar Goerges se desprinde la 3-1.

13:04 - Julia Goerges isi consolideaza breakul.

13:00 - Tenismena aflata pe locul 18 in clasamentul WTA incepe excelent setul decisiv, cu un break.

12:51 - Julia Goerges isi face cu usurinta serviciul si trimite meciul in decisiv.

12:49 - Mihaela salveaza o minge de set, insa Julia Goerges urmeaza la serviciu pentru castigarea setului doi.

12:42 - E randul nemtoaicei sa salveze o minge de break, iar Miki va servi pentru a ramane in set.

12:36 - Tenismena noastra reuseste sa salveze nu mai putin de 7 mingi de break intr-un game interminabil.

12:23 - Break la 0 pentru Mihaela Buzarnescu.

12:20 - Un nou break izbutit de Julia Goerges.

12:14 - Nemtoaica se distanteaza la 3-0 dupa ce salveaza doua mingi de break.

12:08 - Miki isi pierde serviciul, iar Goerges se desprinde la 2-0 in acest set secund.

12:03 - Julia Goerges salveaza o minge de break a Mihaelei, iar apoi reuseste sa-si faca serviciul.

11:53 - Mihaela Buzarnescu isi adjudeca primul set dupa aproximativ 40 de minute de la startul sau.

11:44 - Miki isi face serviciul si se apropie la doar un game de castigarea primului set.

11:39 - Sportiva noastra preia iar conducerea, gratie unui nou break.

11:33 - Rebreak reusit de Julia Goerges, iar scorul redevine egal.

11:27 - Miki reuseste breakul si apoi il consolideaza pe serviciu.

11:17 - Ambele jucatoare isi fac serviciul si avem 1-1 dupa primele doua game-uri.

ora 11:12 - Startul meciului! Se joaca pe terenul numarul 6, iar la TV poate fi vizionat in direct pe postul Digi Sport 2.

ora 11:04 - Vreme buna astazi la Roma, fara ploaie la orizont.

INFO: Meciul ar fi trebuit sa se desfasoara miercuri, dar a fost amanat pentru joi din cauza ploii.

INFO: In clasamentul WTA, Miki se afla pe pozitia a 29-a, in timp ce adversara ei din Germania ocupa locul 18.

INFO: Cele doua s-au mai intalnit de doua ori pana in prezent, ambele dispute fiind castigate categoric de nemtoaica:

2009, Bucuresti: 6-1, 6-2 pentru Julia;

2018, Doha: 6-2, 6-2 pentru Julia.

INFO: In prima runda a turneului de la Roma, Mihaela Buzarnescu a invins-o pe Jelena Ostanpenko, iar Julia Goerges, a 16-a favorita, a trecut de Su-Wei Hsieh.

13-19 mai e perioada in care se desfasoara turneul de la Roma, dotat cu premii in valoare totala de 3,4 milioane de dolari.

Ciucă, despre atacul Iranului asupra Israelului: „O situaţie care generează atenţia tuturor liderilor lumii. Potenţialul de escaladare este foarte mare”
Nicolae Ciucă, preşedintele Senatului a declarat marţi, 16 aprilie, despre atacul Iranului asupra Israelului că a fost şi e o situaţie care generează atenţia tuturor liderilor lumii, pentru...
Coaliția nu renunță, ”în acest moment”, la Cătălin Cîrstoiu. De ce spune PNL că nu îl poate susține pe Cristian Popescu Piedone la Capitală
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a declarat marţi, 16 aprilie, că, în acest moment, la nivelul coaliţiei s-a menţinut decizia ca medicul Cătălin Cîrstoiu să fie candidatul coaliţiei la...
#Mihaela Buzarnescu Julia Goerges, #LIVE meci Buzarnescu Goerges, #Buzarnescu Goerges in direct, #Mihaela Buzarnescu turneu Roma , #stiri Mihaela Buzarnescu