Lucescu scrie istorie la Donetk! Sahtior, in sferturile Ligii Campionilor

Marti, 08 Martie 2011, ora 23:35
8322 citiri

Mircea Lucescu scrie istorie in fotbalul din Ucraina, echipa pe care o pregateste, Sahtior Donetk, calificandu-se pentru prima data in sferturile de finala ale Ligii Campionilor. "Minerii" au eliminat in optimi pe AS Roma cu o dubla victorie, 3-2 in deplasare si 3-0 acasa.

Intalnirea de pe Donbass Arena a inceput in usoara nota de dominare a italienilor, care erau obligati sa inscrie pentru a spera in calificare. Dupa o serie de ocazii ratate de Vucinici sau Boriello, Sahtiorul a lovit. Mai intai, Doni a respins o centrare buna trimisa de Rat pentru ca la faza imediat urmatoare Hubschman sa reia cu calcaiul in plasa un balon trimis bine de Willian.

Doar 10 minute mai tarziu, romanii au avut ocazia egalarii. Arbitrul Howard Webb a aratat punctul de la 11 metri in urma unui duel dintre Mkhitaryan si Boriello. Acelasi Boriello a executat, insa Pyatov a parat si "minerii" ramaneau in avantaj.

Echilibrul s-a rupt in finalul primei reprize, in momentul in care Mexes a fost trimis la cabine dupa ce a primit al doilea cartonas galben, in urma unui fault la Douglas Costa. Ultima faza a primei parti putea aduce eliminarea altui jucator de la Roma, De Rossi aplicandu-i un cot in figura lui Srna.

Partea secunda a insemnat practic un galop de sanatate pentru echipa lui Lucescu, Sahtiorul conducand meciul in ultimele 45 de minute.

Willian a dublat diferenta de pe tabela in minutul 58, cu un sut exceptional in vinclul portii unui Doni ramas spectator. In continuare, jocul a curs intr-o singura directie, italienii remarcandu-se doar prin faulturi dure, principalul vizat fiind Srna.

Croato-brazilianul Eduardo a dus scorul la 3-0 in finalul partidei, in urma unei actiuni personale de toata frumusetea.

Scor final, Sahtior - Roma 3-0 si "minerii" lui Lucescu se califica in sferturile de finala ale Ligii Campionilor pentru prima data in istorie. Intalnirea de la Donetk a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

FINAL DE MECI !!! Sahtiorul merge in sferturile de finala ale Ligii Campionilor!

Min.88 GOOOL SAHTIOR !!! Eduardo duce scorul la 3-0 in urma unei actiuni personale!

Min.82 Riise primeste cartonasul galben.

INFO: In celalalt meci din aceasta seara, FC Barcelona - Arsenal, scorul este 3-1 in urma reusitelor lui Messi, de doua ori, si Xavi, respectiv Busquets, autogol.

Min.78 Riise si Doni sunt aproape de a comite o noua greseala.

Schimbare Sahtior: Marcelo Moreno intra in locul lui Luiz Adriano.

INFO: In celalalt meci din aceasta seara, FC Barcelona - Arsenal, scorul este 2-1 in urma reusitei lui Xavi.

Min.71 Srna este din nou faultat dur, de aceasta data de catre Boriello, insa arbitrul Webb nu vede nici de aceasta data!

Schimbare Sahtior: Alex Teixeira intra in locul lui Mkhitaryan.

Schimbare Roma: Brighi intra in locul lui Vucinici.

Min.64 Perrotta primeste un cartonas galben dupa un fault la Rat.

INFO: In celalalt meci din aceasta seara, FC Barcelona - Arsenal, scorul este egal, 1-1, in urma autogolului lui Busquets.

Schimbare Sahtior: Eduardo intra in locul lui Douglas Costa.

Min.58 GOOOL SAHTIOR !!! Willian inscrie un gol fabulos in urma unui sut la coltul lung, plasat excelent!

Min.57 Faza superba a Sahtiorului, dar Srna este scos in corner in urma unei preluari gresite.

Min.52 Mkhitaryan ia o actiune pe cont propriu, patrunde spre careul italian si suteaza bine. Doni respinge!

Min.48 Italienii incearca sa revina in atac, insa actiunile lor sunt destul de slabe.

Min.47 Doni iese aiurea din poarta Romei si Sahtiorul este aproape de golul 2.

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !!!

________________

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

INFO: In celalalt meci din acesta seara, FC Barcelona - Arsenal scorul este 1-0.

Min.48 De Rossi il loveste pe Srna cu cotul in figura, insa arbitrul Webb nu a vazut faza. Mai mult, Srna primeste cartonas galben pentru proteste!

Min.45 Ocazie colosala pentru Boriello care nu reuseste sa inscrie din 3 metri!

Min.41 ELIMINARE AS ROMA !!! Mexes primeste al doilea cartonas galben dupa un faul la Douglas Costa si este trimis la cabine!

Min.40 Taddei iroseste o noua ocazie mare pentru Roma.

Min.39 Actiune buna a Sahtiorului, Mexes reuseste sa respinga in corner.

Min.35 Meciul se reia dupa cateva minute de intrerupere cu o minge de arbitru.

INFO: Meciul este intrerupt in aceste momente. O parte a instalatiei de nocturna de pe Donbass Arena s-a stins!

Min.28 Apara Pyatov! Boriello nu reuseste sa inscrie de la 11 metri!

Penalty pentru AS Roma! Mkhitaryan il faulteaza pe Boriello!

Min.27 Ocazie mare pentru Roma, dar Taddei lufteaza incredibil!

INFO: Pentru a mai spera la calificarea in sferturile de finala, italienii trebuie sa inscrie de 3 ori pana la finalul intalnirii.

Min.18 GOOOL SAHTIOR !!! Willian dribleaza superb in banda, centreaza in gura portii de unde Hubschman deviaza frumos, cu calcaiul!

Min.17 Ocazie importanta pentru Sahtior. Rat scapa in banda, centreaza in fata portii, insa Doni respinge din fata lui Luiz Adriano.

Min.10 Riise suteaza aproape de poarta lui Pyatov de la 25 de metri.

Min.6 Inca o faza pentru Roma, Boriello fiind blocat in centrul careului ucrainean.

Min.3 O prima actiune de poarta a italienilor. Vucinici este lansat in adancime, patrunde in careul Sahtiorului, insa suteaza pe langa poarta.

Min.1 A inceput meciul !!!

Sahtior Donetk: Pyatov 30, Hubschman 3, Jadson 8, Luiz Adriano 9, William 10, Douglas Costa 20, Mkhitaryan 22, Rat 26, Chygrynskiy 27, Srna 33, Rakitskiy 44.

Antrenor: Mircea Lucescu.

Roma: Doni 32, Juan 4, Mexes 5, Pizzaro 7, Vucinic 9, Taddei 11, De Rossi 16, John Arne Riise 17, Perrotta 20, Boriello 22, Burdisso 29.

Antrenor: Vincenzo Montella.

Arbitru: Howard Webb.

Asistenti: Michael Mullarkey si Peter Kirkup

INFO: In tur, echipa lui Mircea Lucescu s-a impus cu scorul de 3-2 chiar pe "Stadio Olimpico" din Roma.

REPER ar vrea candidați comuni cu Alianța Dreapta Unită, la Capitală: "Luăm cu toții decizia matură de a ne așeza cât mai repede la masă"
REPER, partidul condus de fostul premier Dacian Cioloș, anunță că a trimis o invitație la dialog colegilor de la USR, PMP și Forța Dreptei, filialele din București, în vederea găsirii...
George Simion anunță alianțe electorale cu noi formațiuni politice anti-sistem. „Suntem în plină lovitură de stat”
Preşedintele Alianţei pentru Unirea Românilor, George Simion, a declarat joi, 28 martie, la Bistriţa, că a avut consfătuiri cu 30 de formaţiuni politice neparlamentare, cu care ar urma să...
#Lucescu istorie Donetk, #Sahtior victorie Roma, #Sahtior sferturi Liga Campionilor, #Sahtior AS Roma Liga Campionilor, #Mircea Lucescu Liga Campionilor , #Sahtior Donetk