Sahtior a invins Roma in Liga Campionilor! Lucescu, la un pas de sferturi

Miercuri, 16 Februarie 2011, ora 23:34
8869 citiri

Echipa antrenata de romanul Mircea Lucescu, Sahtior Donetk, s-a impus in meciul jucat in deplasare cu AS Roma, scor 3-2, in prima mansa a optimilor Ligii Campionilor.

Startul intalnarii de pe Olimpico a fost mai degraba plictisitor, cele doua formatii intrecandu-se in faulturi la mijlocul terenului.

Romanii au dat tonul ocaziilor in minutul 20, cand Burdisso a ratat poarta cu o lovitura de cap. Acesta a fost urmat de Vucinici, trei minute mai tarziu, care a sutat alaturi.

Italienii au reusit insa sa introduca balonul poarta in minutul 28, prin Perrotta, care a scapat din marcajul lui Razvan Rat pentru a-l invinge pe Piatov cu o lovitura de cap.

Bucuria gazdelor a durat numai 40 de secunde, Jadson egaland cu un sut din marginea careului dupa repunerea balonului la centru. Echipa lui Mircea Lucescu s-a dezlantuit dupa inscrierea primului gol si a mai punctat de doua ori in urmatoarele 11 minute.

Douglas Costa a intors tabela cu 10 minute inainte de pauza, cu un sut de la 20 de metri, iar Luiz Adriano a inscris in poarta lui Doni dupa ce Jadson a recuperat la o greseala imensa comisa de norvegianul Riise.

In fata unui stadion redus la tacere, italienii au reusit sa reduca din handicap dupa un sfert de ora de la reluare, Menez finalizand la capatul unei actiuni personale de toata frumusetea.

Ucrainenii nu s-au lasat mai prejos si au continuat sa atace poarta lui Doni, Luiz Adriano ratand doua ocazii importante in minutele 65 si 70. Gazdele puteau inscrie golul egalizator in ultimul minut de joc, insa Boriello a ratat ultima ocazie importanta a meciului.

In urma acestei victorii, Sahtior Donetk are prima sansa la calificarea in sferturi, urmand ca returul sa se dispute in data de 8 martie, la Donetk (Ucraina).

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei AS Roma - Sahtior Donetk, din prima mansa a optimilor de finala din Liga Campionilor.

LIVE Text:

FLUIER FINAL! AS Roma - Sahtior Donetk 2-3

Min.90 Boriello trage pe langa poarta si rateaza o noua sansa de egalare.

Min.88 Piatov trage de timp si este sanctionat cu galben.

Min.85 Schimbare la Sahtior: Teixeira intra in locul lui Jadson.

Min.84 Rakitski vede si el galben.

Min.82 Totti trece pe langa egalare, sutul sau fiind retinut de Piatov.

Min.78 Perrotta primeste galben pentru proteste.

Min.78 Schimbare la Sahtior: Vitsenets intra in locul lui Mkhitaryan

Min.75 Menez este sanctionat cu galben pentru un fault din spate si va rata meciul retur.

Min.73 Mkhitaryan suteaza de la 23 de metri putin pe langa poarta italienilor.

Min.70 O noua mare ocazie pentru ucraineni! Luiz Adriano este blocat de doua ori de portarul Doni.

Min.68 Schimbare si la Roma: Boriello ii ia locul lui Vucinici.

Min.66 Schimbare la Sahtior: Eduardo intra in locul lui Douglas Costa.

Min.65 Sahtior trece pe langa golul numarul patru! Luiz Adriano patrunde si suteaza puternic, insa Dani respinge salvator.

Min.62 Luiz Adriano este avertizat.

Min.61 Goool Roma! Menez reduce din handicap la capatul unei actiuni proprii.

Min.56 Totti executa direct din lovitura libera, dar Srna respinge norocos balonul.

Min.54 Cassetti centreaza in careul ucrainean, dar Piatov retine fara emotii.

Min.52 Willian patrunde in viteza de pe stanga pana in marginea careului, dar suteaza defectuos.

INFO: Suporterii italieni au amutit dupa ce favoritii lor au incasat trei goluri in prima repriza.

Min.47 Burdisso respinge centrarea lui Willian de la coltul terenului.

INCEPE REPRIZA SECUNDA

------------------------------------

SE INCHEIE PRIMA REPRIZA

Min.43 Sutul lui Menez trece pe langa poarta oaspetilor.

Min.42 Revenire extraordinara a echipei lui Mircea Lucescu! Ucrainenii pot lua o optiune serioasa pentru calificarea in sferturi.

Min.41 Gooool Sahtior! Luiz Adriano profita de eroarea imensa a lui Riise si inscrie in poarta lui Doni de la 15 metri!

Min.38 Cassetti suteaza pe langa poarta lui Piatov.

Min.36 Goooooool Sahtior! Trupa lui Lucescu trece in avantaj printr-un gol superb inscris de Douglas Costa de la 20 de metri!

Min.35 Cigrinski primeste primul cartonas galben al intalnirii.

Min.34 Rat centreaza bine spre Luiz Fabiano, dar atacantul brazilian pierde balonul.

Min.29 Gooool Sahtior! Jadson egaleaza dupa numai 40 de secunde cu un sut din marginea careului!

Min.28 Gooool Roma! Perrotta scapa de marcajul lui Razvan Rat si incrie cu o lovitura de cap!

Min.23 O noua ocazie la poarta lui Piatov! Sutul lui Vucinici trece alaturi.

Min.20 Ocazie mare pentru AS Roma ratata de Burdisso, care nu nimereste spatiul portii cu o lovitura de cap.

Min.16 Riise il blocheaza excelent pe Costa in marginea careului.

Min.11 Willian este faultat la 30 de metri de Riise. Srna bate bine, iar Doni respinge in corner.

Min.9 Cigrinski blocheaza sutul de la 25 de metri al lui Menez.

Min.8 Rat urca in viteza pe flancul stang, centreaza in dreapta, insa Riise blocheaza.

Min.6 Faulteaza si Mexes la mijlocul terenului.

Min.3 Jadson il faulteaza pe De Rossi. Riise repune balonul in joc.

INCEPE PARTIDA!

INFO: Se intoneaza imnul Champions League.

INFO: Cele doua echipe patrund pe teren.

INFO: Sahtior s-a calificat in optimi dupa ce a castigat Grupa H, din care au mai facut parte Arsenal Londra, Sporting Braga si Partizan Belgrad.

INFO: AS Roma a patruns in faza eliminatorie dupa ce s-a clasat pe locul secund in Grupa E, sub Bayern Munchen, dar peste FC Basel si CFR Cluj.

Meciul se joaca pe stadionul Olimpico din Roma.

AS Roma: Doni - Riise, Mexes, Burdisso, Cassetti - Perrota, De Rossi, Menez, Taddei - Vucinici, Totti;

Rezerve: Lobont, Castellini, Juan, Borriello, Greco, Simplicio, Brighi;

Antrenor: Claudio Ranieri;

Sahtior: Piatov - Srna, Cigrinski, Rakitski, Rat - Mkhitaryan, Hubschman - Douglas Costa, Jadson, Willian - Luiz Adriano;

Rezerve: Kudzamov, Eduardo, Stepanenko, Alex Teixeira, Iscenko, Cizov, Vitsenets;

Antrenor: Mircea Lucescu;

Arbitru: Olegario Benquerenca;

Tusieri: Bertino Miranda, Joao Santos;

Arbitru de rezerva: Joao Capela;

Arbitrii aditionali: Carlos Xistra, Artus Soares Dias.

Planul fenomenal la care lucrează Dan Șucu. Și-a propus aducerea unui nume uriaș la Rapid
După "falimentul" proiectului Cristiano Bergodi, acționarul majoritar al Rapidului, Dan Șucu, lucrează la un plan nou pentru Rapid. Conform informațiilor furnizate de jurnalistul Sorin...
Vizita președintele României, Klaus Iohannis, în Coreea de Sud. Vor fi semnate colaborări pe apărare și energie nucleară
Preşedintele Klaus Iohannis va efectua, săptămâna viitoare, de luni până miercuri, o vizită oficială în Republica Coreea, la invitaţia omologului său, Yoon Suk Yeol, informează...
#Sahtior victorie Roma, #Sahtior Roma Liga Campionilor, #mircea lucescu , #Sahtior Donetk